foto

Anton Walbrook

  • nar. 19.11.1896
    Vídeň, Dolní Rakousy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 9.8.1967 (70 let)
    Garatshausen, Bayern, Západní Německo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Adolf Wilhelm Anton Wohlbrück se narodil do jednoho z nejkouzelnějších prostředí své doby, během přezimování ve Vídni. Jeho otcem byl cirkusový klaun Adolf Ferdinand Wohlbrück (1864–1930), pocházející z Hamburku. Matkou byla rakouská židovka Gisela Rosa Cohnová. Byl zároveň vnukem německého herce Adolfa Wohlbrücka (1826–1897). Navštěvoval klášterní školu ve Vídni. Gymnázium absolvoval v Berlíně, kde se přihlásil do herecké školy Maxe Reinhardta.

Roku 1915 učinkoval poprvé ve filmu Richarda Löwenbeinse MARIONETTEN. V průběhu první světové války padl do zajetí. Založil a vedl divadlo pro německy mluvící zajatce ve francouzkém Auchu. Po válce pokračoval ve své divadelní kariéře v Mnichově, Drážďanech a Berlíně, kde si roku 1923 zahrál ve svém druhém filmu MARTIN LUTHER. Wohlbrück byl homosexuál a metrosexuál (jedná se označení pro muže, který se vyznačuje důkladnou úpravou a péčí o svůj zevnějšek, investuje mnoho času i prostředků do svého oblečení). Na plátně zobrazoval elegantní, světa znalé a perfektně oblékané muže. Často hrával s Renate Müllerovou (VIKTOR UND VIKTORIA, DIE ENGLISCHE HEIRAT, aj.), která ve svých 31 letech spáchala sebevraždu.

Jednou se jej ve společnosti ptali, jestli se narodil ve smokingu. On sám to uváděl na pravou míru tím, že v cirkuse a nahý. Roku 1932 hrál v DER STOLZ DER 3. KOMPANIE prince Willibalda, druhou hlavní roli. Od roku 1933 začal nosit knír. Wohlbrück byl poloviční žid, homosexuál, netajil se nijak svou nenávistí k nacistům a tak roku 1936 emigroval přes Francii a Spojené Státy do Anglie. Zde si změnil jméno na Anton Walbrook a pomáhal do vypuknutí války kontakty i penězi židovským uprchlíkům.

V anglických filmech brzy prorazil do hlavních rolí. Zahrál si ji již ve svém druhém anglickém filmu THE SOLDIER AND THE LADY. V roce 1947 obdržel britské občanství a navázal zpřetrhané kontakty s původní vlastí. Začal hrát divadlo v Düsseldorf, další nabídky přišly z Hamburgu a Stuttgartu. Roku 1950 se vrací do německého filmu. V KOENIG FUER EINE NACHT hrál hraběte Lerchenbacha.

Roku 1967 obdržel Zlatý filmový pás za celoživotní dílo. Na konci března 1967 hrál v mnichovském divadle Kleine Komödie ve hře Noela Cowardse DUETT IM ZWIELICHT. Při závěrečné děkovačce upadl z jeviště a těžce se zranil. Jeho vyčerpaný organismus podlehl 9. srpna těžkému infarktu. Podle jeho poslední vůle, leží urna s jeho popelem na londýnském hřbitově St. John's Church.

skipi

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace