foto

Helena Loubalová

  • nar. 6.12.1927
    Brno, Československo
  • zem. 28.7.1991 (63 let)
    Praha, Československo

Biografie

Helena Loubalová se narodila 6. prosince 1927 v Brně. Po konci druhé světové války se stala žačkou Psotovy baletní školy při Národním divadle v Brně, kde se stala elévkou baletního sboru (1945 – 1947). Na popud Josefa Kobra a Františka Paula se rozhodla věnovat zpěvu a operetě. Zpěvu se například zdokonalovala i u Jeleny Dolanské – Holečkové.

V krátkém sledu prošla operetní a činoherní angažmá během let 1947 – 1955 v opavském Slezském národním divadle, v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci a v teplickém Krajském krušnohorském divadle. Nakonec Helena Loubalová krátce zakotvila v pražském Hudebním divadle v Karlíně (1955 – 1957).

Na deset let divadelní angažmá přerušila, začala zpívat taneční písně a veřejně vystupovat s orchestrem skladatele taneční hudby a kapelníka Ladislava Bezubky (1926 – 1985), za něhož se později provdala. S orchestrem během let 1957 – 1967 vystupovala na estrádách, koncertech, zájezdových představení a s úspěchem hostovali i za hranicemi (např. v SSSR, Finsku, Švédsku, Rakousku, Maďarsku, Polsku, Východním i Západním Německu, Rumunsku a taktéž na Kubě).

Představila se dokonce i v berlínském Friedrichstadtpalastu a v Romacher ve Vídni. Zejména v Sovětském svazu dosáhla pěvkyně Helena Loubalová výborných výsledků a vysoké popularity. Navrátila se opět do Hudebního divadla v Karlíně (1967 – 1991), kde setrvala v operetách a muzikálech až do své smrti. Nazpívala např. „Píseň o růži“ nebo „Tulipány z Amsterdamu“.

Byla herečkou a zdatnou zpěvačkou, která ke svým výkonům využívala svůj temperament, herecké umění a taky pohledný zjev. Sehrála zprvu např. jako Katka („Líbej mě, Katko!“), Lola („Na tý louce zelený“), Hospodská Josefa („U Bílého koníčka“), Choť Madeleine („Ples v hotelu Savoy“), Komorná Friederika („Kouzlo valčíku“), Šárka Ctiradová („Nejlíp je u nás“), Eva Balašová („Slovácká princezna“), Berta („Kapičkova vzpoura“), Betty Chumleyová („Harvey a já“), Julie Dozierová („Loď komediantů“), Matka („Španělská vyzvědačka“) atd.

Dále se zjevila v dílech „Netopýr“ (Ida), „Ženitba“ (Tekla Ivanovna), „Srdce v rákosí“ (Jarmila Šedivá), „Veselá vdova“ (Paní Alfa), „Tajemství modré růže“ (Hájková), „Bílý oficír“ (Marion), „Rose Marie“ (Ethel), „Pomněnky Františka Kmocha“ (Palmýra), „Růžový život Edith Piaf“ (Anette), „Slunce nad řekou“ (Sylva), „Trhani“ (Kuplířka), „Noc v Benátkách“ (Agricola), „Žebravý student“ (Palmatica), „Paganini“ (Hostinská), „Dům u tří děvčátek“ (Domovnice), „Vídeňská krev“ (Nunuka), „Vražda ve varieté“ (Kitty), „Ples v opeře“ (Palmira), „Mlynářka z Granady“ (Chůva), „Hello, Dolly!“ (Ernestina), „Bratránek z Batávie“ (Fabiána), „Zvonokosy“ (Drahobejlová), „Země úsměvů“ (Hardeggová), „Vinobraní“ (Sofie), „My Fair Lady“ (Paní Higginsová), „Funny girl“ (Meekerová), „Veselá vdova“ (Sylviana), „Balada z hadrů“ (Šenkýřka) apod.

Pro český film se využila pouze čtyřikrát. Avšak stala se divácky navždy nanejvýše slavnou již svou první filmovou úlohou, která zastínila všechny ostatní, i práci na divadle a s orchestrem. V komedii Bořivoje Zemana ANDĚL NA HORÁCH (1955) se vtělila zaměstnankyní Spofany Věrou Novotnou, kterou si však revizor Gustav Anděl (Jaroslav Marvan) splete se snoubenkou svého syna Mirka (Jaroslav Mareš) Věrou Matouškovou (Milena Dvorská).

Dále byla operetní zpěvačkou Jiřinou Slavíkovou v další Zemanově komedii PÁTÉ KOLO U VOZU (1958), titulní Mikešovou ve filmu Studia FAMU a studenta Otakara Fuky LINKA 515 – 42 (1958) a po dlouhých patnácti letech naposledy byla bývalou spolužačkou Bílkovou ve snímku LÁSKA (1973) Karla Kachyni. Zbylých osmnáct let svého života si už v kinematografii nezahrála.

Vystupovala taktéž v rozhlase, televizních filmech (KLANÍM SE, MĚSÍCI z roku 1988), pořadech (např. BABIČČINA KRABIČKA z 1963) a pracovala též v dabingu (roku 1962 mj. mluvila ve filmu VŠECHNO ZLATO SVĚTA / TOUT ĽOR DU MONDE René Claira z 1961). Nestihla se již objevit v připravovaném dílu z pořadu KAVÁRNIČKA DŘÍVE NAROZENÝCH.

Poslední léta svého života trpěla těžkou nemocí. Zpěvačka a herečka Helena Loubalová zemřela náhle a v zapomenutí 28. července 1991 v Praze ve věku nedožitých šedesáti čtyř let. Svého o rok staršího manžela přežila o dlouhých šest let. Přesto jsou její filmové role dodnes známé.

Jaroslav "krib" Lopour

Herecká filmografie

Filmy

1989 Klaním se, měsíci (TV film)
1975 Letní romance (TV film)
1973 Láska
1958 Linka 515 - 42 (studentský film)
1957 Páté kolo u vozu
1955 Anděl na horách

Host

TV pořady

1963 Babiččina krabička (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace