foto

Václav Tomšovský

  • nar. 22.9.1933
    Příbram, Československo
  • zem. 4.2.2018 (84 let)
    Praha, Česko

Biografie

Herec a divadelní režisér Václav Tomšovský se narodil v Příbrami, kde také získal první zkušenosti s divadlem. Studoval režii v Praze na DAMU, studium ukončil s diplomovou zkouškou v roce 1957. Nastoupil do svého prvního angažmá v Městském oblastním divadle v Mladé Boleslavi, kde se uplatnil nejen jako herec, ale především coby režisér (1956-1958). Dalších více než třicet let bylo jeho působištěm pražské Divadlo Jiřího Wolkera, které se zaměřovalo především na představení pro děti a mládež. Krátkou výjimkou byla sezóna 1961–1962, kdy režíroval v Divadle Na Fidlovačce.

Ještě za studií na DAMU debutoval před kamerou a nevelkou rolí brigádníka ve filmu PLAVECKÝ MARIÁŠ (1952) vstoupil na stříbrné plátno. Větší roli mu pak poskytlo kvalitní okupační drama ROČNÍK 21 (1957), kde hrál Lojzka, jednoho z českých chlapců totálně nasazených v Německu. Zajímavými hereckými úkoly pak Tomšovského pověřil režisér Martin Frič a v poměrně velkých postavách mladých mužů na scestí mu dal prostor ve filmech DNES NAPOSLED (1958) a BÍLÁ SPONA (1960). Další Tomšovského výstupy před filmovou kamerou se odehrávaly již jen v epizodním rámci. Po boku Vladimíra Menšíka se objevil v komedii HLEDÁ SE TÁTA (1961).

Od konce šedesátých let se Václav Tomšovský uplatnil v televizní režii a zvláště v Bratislavě realizoval několik hudebních filmů (ŤAŽKÝ DEŇ, 1968; FOTO OTTO, 1968). Z prací podobného charakteru v Praze stojí za zmínku jeho režie televizního zpracování slavné operety MAMZELLE NITOUCHE (1977). I když počátkem devadesátých let Tomšovský opustil stálé divadelní angažmá, na práci nerezignoval a nadále režíroval. Před odchodem z divadla nastoupil na Státní konzervatoř, kde vedl dramatické oddělení. Realizoval zde řadu absolventských představení v divadle na Žižkově. Za pozornost stojí také jeho vlastní dramatizace, zvláště pohádku Jak se čerti ženili uvádí s úspěchem řada českých divadel.

Manželkou Václava Tomšovského je lékařka Michaela Tomšovská (*1945).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

1977 Mamzelle Nitouche (TV film)
1974 Krajkový šátek (divadelní záznam)
1970 Model upír (TV film)
1968 Ťažký deň (TV film)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky