foto

Václav Tomšovský

  • nar. 22.9.1933
    Příbram, Československo
  • zem. 4.2.2018 (84 let)
    Praha, Česko

Biografie

Herec a divadelní režisér Václav Tomšovský se narodil v Příbrami, kde také získal první zkušenosti s divadlem. Studoval režii v Praze na DAMU, studium ukončil s diplomovou zkouškou v roce 1957. Nastoupil do svého prvního angažmá v Městském oblastním divadle v Mladé Boleslavi, kde se uplatnil nejen jako herec, ale především coby režisér (1956-1958). Dalších více než třicet let bylo jeho působištěm pražské Divadlo Jiřího Wolkera, které se zaměřovalo především na představení pro děti a mládež. Krátkou výjimkou byla sezóna 1961–1962, kdy režíroval v Divadle Na Fidlovačce.

Ještě za studií na DAMU debutoval před kamerou a nevelkou rolí brigádníka ve filmu PLAVECKÝ MARIÁŠ (1952) vstoupil na stříbrné plátno. Větší roli mu pak poskytlo kvalitní okupační drama ROČNÍK 21 (1957), kde hrál Lojzka, jednoho z českých chlapců totálně nasazených v Německu. Zajímavými hereckými úkoly pak Tomšovského pověřil režisér Martin Frič a v poměrně velkých postavách mladých mužů na scestí mu dal prostor ve filmech DNES NAPOSLED (1958) a BÍLÁ SPONA (1960). Další Tomšovského výstupy před filmovou kamerou se odehrávaly již jen v epizodním rámci. Po boku Vladimíra Menšíka se objevil v komedii HLEDÁ SE TÁTA (1961).

Od konce šedesátých let se Václav Tomšovský uplatnil v televizní režii a zvláště v Bratislavě realizoval několik hudebních filmů (ŤAŽKÝ DEŇ, 1968; FOTO OTTO, 1968). Z prací podobného charakteru v Praze stojí za zmínku jeho režie televizního zpracování slavné operety MAMZELLE NITOUCHE (1977). I když počátkem devadesátých let Tomšovský opustil stálé divadelní angažmá, na práci nerezignoval a nadále režíroval. Před odchodem z divadla nastoupil na Státní konzervatoř, kde vedl dramatické oddělení. Realizoval zde řadu absolventských představení v divadle na Žižkově. Za pozornost stojí také jeho vlastní dramatizace, zvláště pohádku Jak se čerti ženili uvádí s úspěchem řada českých divadel.

Manželkou Václava Tomšovského je lékařka Michaela Tomšovská (*1945).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

1977 Mamzelle Nitouche (TV film)
1970 Jak v Bratrouchově vyzráli na hastrmana (TV film)
Model upír (TV film)
1968 Desať a štvrť (TV film)

Divadelní záznam

1974 Krajkový šátek (divadelní záznam)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky