foto

Jaroslava Panýrková

  • nar. 3.6.1939 (80 let)
    Praha, Protektorát Čechy a Morava

Biografie

Jaroslava Panýrková pochází ze živnostnické rodiny, v padesátých letech díky tomu měla ztížené možnosti studia, začala studovat na střední průmyslové škole potravinářských technologií, obor výroby piva. Ještě jako studentka se zúčastnila konkurzu na hlavní roli pro film ŠTĚŇATA (1957). Konkurz vyhrála a ztvárnila ústřední postavu zdravotní sestry Hany Havelkové po boku Rudolfa Jelínka; tento snímek je dnes pozapomenutý, ale ve své době byl úspěšnou reflexí života tehdejší mládeže. Po maturitě se pak Panýrková stala členkou hereckého souboru Filmového studia Barrandov a hned v následujícím roce hrála další hlavní postavu v komedii HLAVNÍ VÝHRA (1958) vedle Ivo Palce. V následujících letech pak hrála další velké role ve filmech KRUH (1959) a SRPNOVÁ NEDĚLE (1960). Roli zdravotní sestry, tentokrát ovšem podstatně menšího významu, si zopakovala v komedii HLEDÁ SE TÁTA (1961).

Slibné začátky na filmovém plátně vyměnila Panýrková počátkem šedesátých let za jiný obor, když přijala nabídku na konferování pořadů Laterny Magiky (1961-1969). Na toto období Panýrková dodnes velmi ráda vzpomíná, se zájezdovými představeními Laterny Magiky navštívila řadu zemí a nutnost uvádět pořady v jazyce té které země jí také značně rozšířila vzdělání. Druhým sňatkem vyvdala Panýrková dvě děti (měla již jedno vlastní z prvního manželství), což jí znemožnilo jezdit na dlouhodobé zájezdy, ukončila tedy své působení v Laterně Magice a přešla jako hlasatelka do Československé televize, kde působila do roku 1974. V této době se naposledy uplatnila jako herečka, menší rolí se připomněla v kriminálce NA KOLEJÍCH ČEKÁ VRAH (1970). V roce 1974 byla Panýrková propuštěna z televize, načež byla čtyři roky nezaměstnaná, až pak se jí podařilo získat místo účetní v podniku Restaurace a jídelny, kde pracovala až do roku 1991. Po roce 1989 Panýrková nedoufala, že by se mohla vrátit k práci před mikrofónem, nicméně dostala nabídku na moderování pořadu České televize NEDĚLNÍ RÁNO, který uváděla osm let. Souběžně se také uplatnila v rozhlase, byla moderátorkou rádia Collegium, které uvádělo vážnou hudbou, v polovině 90. let pak proslula v Dámském klubu na Frekvenci 1. Jaroslava Panýrková je dnes již v důchodu, ale příležitostně se stále věnuje moderování a konferování kulturních akcí.

Panýrková byla dvakrát vdaná, jejím druhým manželem byl herec a divadelní ředitel Darek Vostřel (1929-1992).

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2013 Galashow 60 (TV pořad)
1992 Werichiáda (TV pořad)
1984 Nedělní ráno (TV pořad)
1968 Třináct komnat (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace