foto

Mike van Diem

  • nar. Sittard, Limburg, Nizozemsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Narodil se 12. ledna 1959. Studoval na univerzitě v Utrechtu a po dlouhém studiu nakonec absolvoval v roce 1989 Holandskou filmovou a televizní akademii. 

Jeho absolventský film Alaska získal nejvyšší holandské filmové ocenění, Zlaté tele. Jde vůbec o první studentský film, který takové ocenění získal. O rok později byl snímek Alaska oceněn Studentským Oscarem.

Na začátku 90. let režíroval van Diem sedm dílů oblíbeného seriálu Pleidooi. K prvnímu samostatnému filmovému debutu přistoupil v roce 1997, kdy natočil snímek Charakter. Z původně nízkorozpočtového projektu se po čase stal kolosální film s rozpočtem přes sedm milionů guldenů (3,7 milionu euro). Risk se však studiu vyplatil - Charakter přilákal do kin mnoho návštěvníků a dočkal se velmi pozitivních reakcí od kritiky. V roce 1998 byl film oceněn Oscarem za nejlepší neanglicky mluvený film. Snímek také získal většinu cen na holandském festivalu Zlaté tele.

Van Diem se poté stáhl z tvorby celovečerních filmů a natáčel spíše reklamní šoty nebo krátkometrážní díla. K filmu se vrátil v roce 2015 koprodukčním filmem Překvapení, na který však diváci a kritici zareagovali velmi vlažně.

Samuel94

Režijní filmografie

Filmy

2017 Tulipani: Láska, čest a kolo
2015 Překvapení
2010 X-Ray Eyes
1997 Charakter
1989 Alaska
1988 Andere kant, De

TV seriály

1993 Pleidooi (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Filmy

2010 X-Ray Eyes
1999 Boekverfilming, De

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace