foto

John Erick Dowdle

  • nar. 1973
    St. Paul, Minnesota, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

John Erick Dowdle se narodil v prosinci 1973 v St. Paul v Minnesotě. Chodil na chlapeckou vojenskou katolickou střední školu St. Thomas Academy a po přijetí na University of Iowa se přestěhoval do Iowa City, kde konečně mohl udělat krok od psaní k filmu. Dva roky na to se John přestěhoval na Manhattan, kde se zapsal do filmového programu New York University. Ani v New Yorku však neskončil natrvalo, ihned po absolvování univerzity se přestěhoval do Los Angeles, kvůli čemu jinému než filmu.

John napsal ihned po skončení školy svůj první film FULL MOON RISING (1996), který také sám zrežíroval. I přes originální zpracování John s touto komedií díru do světa neudělal. Pro svůj další film proto požádal o spolupráci svého bratra. John napsal a zrežíroval THE DRY SPELL (2005), jeho bratr Drew se potom věnoval produkci. Od té doby spolu bratři spolupracují a jsou známí jako The Brothers Dowdle. Pro jejich další film opustili žánr komedií a vrhli se na něco "drastičtějšího". V roce 2007 natočili horor THE POUGHKEEPSIE TAPES, kde si mimo jiné zahrála i Stacy Chbosky, s kterou se John v roce 2005 oženil. Hororová tématika se očividně osvědčila, a tak u ní i nadále zůstali - za tři roky se na plátnech kin objevil jejich další společný film QUARANTINE (2008).

V dohledné době přijde do kin i jejich další společný projekt DEVIL (2010). Tento horor o skupince pěti lidí uvězněných ve výtahu nadpřirozenou silou vychází z námětu M.Night Shyamalana. V jistých dobách by Shyamalanovo jméno jistojistě znamenalo úspěch, v dnešní době však můžeme jen hádat, zda se film přiřadí k propadákům roku, hitům století a nebo prostě jen vyšumí.

The Brothers Dowdle se už chystají na další film, tentokrát na filmovou adaptaci novely Afraid, kterou pod pseudonymem Jack Kilborn napsal J.A. Konrath.

Jiří "nightevan" Havlík

Režijní filmografie

Filmy

2015 Převrat
2014 Pod zemí
2010 Ďábel
2008 Karanténa
2007 The Poughkeepsie Tapes
2005 Dry Spell, The
1996 Full Moon Rising

TV seriály

2018 Waco (TV seriál)

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace