foto

Jamie Uys

  • nar. 30.5.1921
    Boksburg, Jihoafrická republika
  • zem. 29.1.1996 (74 let)
    Johannesburg, Jihoafrická republika

Biografie

Vlastním jménem Jacobus Johannes Uys byl jihoafrický režisér, scenárista, producent a herec. Původně pracoval jako učitel matematiky ve svém rodném městě Boksburgu. Později se oženil se svojí kolegyní a přestěhoval se do Palala River, kde se věnoval farmaření a rovněž vykonával funkci místního smírčího soudce.

Natáčení filmů se začal věnovat ve svých třiceti letech. Debutoval v roce 1951 snímkem DAR DOER IN DIE BOSVELD, natočeném v jihoafrickém jazyce. Jamie zbožňoval africkou přírodu a není divu, že byla často ústředním tématem jeho filmů, z nichž mnohé sám napsal i produkoval. Výrazně na sebe upozornil v polovině 70. let, když natočil dva dokumenty o africké fauně a floře nazvané BEAUTIFUL PEOPLE, za něž byl oceněn americkou asociací za nejlepší dokument.

Celosvětový úspěch ovšem Jamie sklidil v roce 1980 za režii bláznivé komedie BOHOVÉ MUSEJÍ BÝT ŠÍLENÍ, kde titulní roli ztvárnil neherec – domorodý křovácký lovec N!xau. I tento projekt byl bohatý na záběry zvířat a přírody, avšak disponoval i skvělým humorem a nevšedním příběhem afrického domorodce, jenž se snaží vrátit Bohům nazpět láhev od Coca-coly. Snímek se stal obrovským hitem i v Americe, Evropě či Japonsku a vynesl svému tvůrci cenu Grand Prix na mezinárodním filmovém festivalu. Jamie k němu později natočil i dvě o něco méně úspěšná pokračování.

Celkem Jamie režíroval 24 filmů. Z jeho dalších počinů stojí za zmínku třeba ještě komedie FUNNY PEOPLE, v jehož druhém díle si zahrál později známý hollywoodský herec Arnold Vosloo (MUMIE).

Sem tam si režisér střihnul i nějakou tu spíše menší roli v některém ze svých filmů. Třeba v BOHOVÉ MUSEJÍ BÝT ŠÍLENÍ se objeví v úloze reverenda. U nás asi nejznámnější jihoafrický filmař zemřel v roce 1996 na zástavu srdce.

Lukáš "Vojcl" Vojáček

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Střihačská filmografie

Kameramanská filmografie

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky