foto

Douglas Adams

  • nar. 11.3.1952
    Cambridge, Cambridgeshire, Anglie, Velká Británie
  • zem. 11.5.2001 (49 let)
    Santa Barbara, California, USA

Biografie

Douglas Adams, výborný spisovatel, skvělý řečník a noční můra všech vydavatelů, se narodil 11. března 1952 v Cambridge v Anglii, kde později i studoval na tamní slavné univerzitě. Již tady se projevila jeho až geniální schopnost prošvihnout jakýkoliv termín odevzdání práce, neboť během tří let strávených na Cambridge dokázal odevzdat pouhé tři eseje (jeho souboj s termíny byl pověstný. Při psaní knih ho vydavatelé zamykali do hotelového pokoje, ze kterého ho propouštěli jen na dvě hodiny denně aby se protáhl).

Na Cambridge také začal vystupovat v triu Adams-Smith-Adams a spolu vymýšleli a hráli vlastní skeče. Než se definitivně stal spisovatelem a autorem scénářů prošel nejrůznějším zaměstnáními, z nichž většina byla buď kuriózní (vymetač kurníků) nebo nebezpečná (výpomoc na farmě, kde se mu povedlo se vybourat s traktorem tak, že si zlomil pánev a poškodil silnici).

Po ukončení Cambridge začal spolupracovat s Grahamem Chapmanem, ale nestal se, jak se mylně uvádí, členem Monty Python. Ze skečů, které s Chapmanem napsal se do LÉTAJÍCÍHO CIRKUSU dostaly pouze střípky a sám Adams hrál posledním díle cirkusu jen křoví. Největší problém při psaní s Chapmanem byl ten, že se pokaždé dostali do hospody, kde se zmrskali jako dogy, načež Graham Chapman vytáhl svůj penis a položil jej na stůl. Douglas Adams poté dlouho nemohl najít uplatnění a měl dluhy. Z krize mu pomohla objednávka BBC na sci-fi seriál. Douglas stvořil pilotní díl STOPAŘOVA PRŮVODCE PO GALAXII a vše se v dobré začalo obracet. Seriál získal obrovskou popularitu a byl zpracován jako rádiový seriál, televizní seriál, divadelní hra, muzikál, počítačová hra a film. Vznikla také kniha STOPAŘŮV PRŮVODCE GALAXIÍ, která je z všech zpracování to nejslavnější a která se rozrostla až na pět dílů.

Douglas Adams ale nenapsal jen Stopařova průvodce. „HOLISTICKÁ DETEKTIVNÍ KANCELÁŘ DIRKA GENTLYHO“ a „TEMNÝ, DLOUHÝ ČAS SVAČINY DUŠE“ jsou humorně-detektivní příběhy více než výstředního detektiva Dirka Gentlyho. Mimo tyto romány sepsal ještě s Johnem Lloydem knížečku „SMYSL ŽIVOTIC“ a spolu se zoologem Markem Carwardinem knížku o ohrožených druzích „JEŠTĚ JE MŮŽEME VIDĚT“. Na začátku devadesátých let také začal aktivně podporovat záchranu ohrožených druhů (dokonce vylezl na Kilimandžáro převlečený za nosorožce) a propagoval informační technologie. Při těchto činnostech získal pověst výborného řečníka.

V tom všem mu však nebylo dovoleno pokračovat. 11. května 2001, krátce po 49. narozeninách, zemřel Douglas Adams, ve fitness klubu v Santa Barbaře, na masivní infarkt. Jak s černohumornou ironií, poznamenal jeden jeho fanoušek : „Aspoň i v posledních okamžicích svého života věděl, kde má ručník.“

Karel "Wishkah" Král

Scenáristická filmografie

Filmy

2005 Stopařův průvodce po Galaxii
1992 Doctor Who: Shada
1976 Out of the Trees (TV film)

TV seriály

1981 The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (TV seriál)
Episode 6 (E06)
Episode 5 (E05)
Episode 4 (E04)
další epizody (6)
1979 Žádné zprávy v devět (TV seriál)
1975 Doctor on the Go (TV seriál)
1974 Monty Pythonův létající cirkus (TV seriál)
Party Political Broadcast (S04E06)
1963 Doctor Who (TV seriál)

Spisovatelská filmografie

Filmy

2005 Stopařův průvodce po Galaxii - kniha

TV seriály

2017 Dirk Gently's Holistic Detective Agency (TV seriál) - kniha
Nice Jacket (S02E10) - kniha
Trouble is Bad (S02E09) - kniha
Little Guy, Black Hair (S02E08) - kniha
další epizody (10)
2016 Dirk Gently's Holistic Detective Agency (TV seriál) - kniha
Two Sane Guys Doing Normal Things (S01E08) - kniha
Weaponized Soul (S01E07) - kniha
Fix Everything (S01E06) - kniha
další epizody (8)
2010 Dirk Gently (TV seriál) - kniha
1979 Doktor Puclík (TV seriál) - kniha

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Filmy

2000 Rockstar

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(36)