foto

Linda Darnell

  • nar. 16.10.1923
    Dallas, Texas, USA
  • zem. 10.4.1965 (41 let)
    Chicago, Illinois, USA

Biografie

16. října 1923 se narodila v Dallasu Linda Darnell jako první z pěti dětí poštovního úředníka a jeho ženy. Jak říkali kritikové, Texas rodí krásné ženy a nejinak to bylo v případě Lindy. Matka jí velice povzbuzovala, když byla vybrána za modelku pro nové účesy. Do modelingu vstoupila v roce 1934. Později vystupovala v divadle, nejdříve jako komparsistka. Hollywood hledal neustále nové, krásné, zajímavé talenty, a tak se jeden z vyslanců filmového průmyslu ocitl i v oblasti Dallas-Fort Worth, kde našel Lindu a pozval ji na kamerové a talentové zkoušky do Hollywoodu.

Dva roky divadelní průpravy Lindě velice pomohly při konkursu u společnosti 20th Century Fox a její debut se uskutečnil v roce 1939 ve filmu A Hotel for Women. V té době měla 16 let a na plátně působila nejen velice přirozeně, ale okouzlila podle slov kritiků jako „nejmladší lady“ v Hollywoodské historii. Následoval film Day Time Wife, kde hrála poprvé s hercem Tyrone Powerem, Star Dust, a romanticko-dobrodružný film The Mark of Zorro – opět s Tyronem Powerem. Z těch známých bych ráda jmenovala film Krev a písek (Blood and Sand, 1941), s hereckými kolegy Ritou Hayworth a Tyrone Power. Každý rok pak natáčela v průměru 3-4 filmy, a její popularita rostla. V roce 1944 to byl kupříkladu film Buffalo Bill, kde ztvárnila indiánku, která zahyne při masakru indiánů u Little Big Horn. Jejími hereckými partnery byl Joel McCrea, Maureen O Hara a začínající Anthony Quinn v roli mladého indiánského náčelníka. Ve filmu Padlý anděl (Fallen Angel) překvapila vynikajícím hereckým výkonem pod režijním vedením Otto Premingera – odborníka na slovo vzatého (režie č.b. filmu „LAURA“).

V roce 1946 pokračovala ve svém pověstně svižném tempu, a natočila tři filmy: Můj miláček Klementina (s Henri Fondou), Centennial Summer a Anna a král ze Siamu (s Rexem Harrissonem v roli Siamského krále). Věčnou Ambru (Forever Amber), která sice nebyla kritikou dobře přijata, ale filmoví diváci tento film naopak přijali velice dobře. Další léta natáčela 2-3 filmy, za zmínku stojí opět společenské drama Dopis třem manželkám z roku 1949.

Linda byla třikrát vdaná, nejdříve za rozvedeného, úspěšného novináře J. Peverell Mareyho (1944-1952), pak to byl Phillip Lieberman (1954-1955) a nakonec Merle Roy Robertson (1957-1962). Až do roku 1964 natáčela více či méně úspěšné filmy, ať společenské, westerny, nebo dobrodružné.

10. dubna 1965 Linda studovala ve svém domě novou televizní roli. Podle policejní zprávy usnula, a od oharku cigarety uhořela. Za svou kariéru natočila 46 filmů, a když se s ní loučil americký tisk, nazval jí „Děvčetem s perfektním obličejem i duší“. Tím také zůstala pro spousty pamětníků dodnes. Linda zemřela ve věku necelých 41 let.

marťan

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace