foto

Wendell Corey

  • nar. 20.3.1914
    Dracut, Massachusetts, USA
  • zem. 8.11.1968 (54 let)
    Woodland Hills, California, USA

Biografie

Wendell Reid Corey byl americký herec a politik. Narodil se jako syn Miltona Rothwella Coreyho (24. října 1879 - 23. října 1951) a Julie Etta rozené McKenney (11. dubna 1882 - 16. června 1947). Byl příbuzný s dvěma americkými prezidenty, s Johnem Amdamsem a s Johnem Quincym Adamsem. Než se stal Corey hercem, prodával pračky v obchodním domě.

V roce 1939 se Corey poprvé oženil, a to s Alicí Wiley. Rozdělila je až její brzká smrt v roce 1968. Měl s ní čtyři děti. Z toho jednoho syna a tří dcery. Poté se už nikdy neoženil.

Corey začal hrát na Brodway v krátkých divadelních hrách. Jeho první role, která se chytla, byla tehdy, když si zahrál cynického novináře v komedii „Rice Dream Girl“. Po roli začal slavit velký úspěch, podepsal smlouvu s Paramountem a přesunul se do Hollywoodu.

Jeho první filmový debut přišel v roce 1947 ve Film-Noiru Desert Fury, kde si zahrál gangstera. Corey byl vypůjčen Paramountem do MGM, aby mohl hrát ve válečném dramatu s dvěma Čechy a Montgomerym Cliftem v hlavních rolích Poznamenaní. O Coreovy je známo, že je mistr třetích respektive vedlejších rolí. jeho první takový přínos nastal ve filmy Holiday Affair.

Ovšem jeho největší přelom nastal, když si ho mistr napětí Sir Alfred Hitchcock pozval do nervy rvoucího napínavého thrilleru a jednoho z největších trháků té doby Okno do dvora, kde si zahrál po boku hvězd Jamese Stewarta a budoucí kněžny monacké Grace Kelly. O pár let později přišel milník No.2, kdy dostal opět svoji zlatou třetí roli, a to v romantickém westernu Obchodník s deštěm s Katherine Hepburn. Objevil se také hodněkrát v televizi.

Wendell Corey zemřel 8. listopadu 1968 ve věku 54 let, ve Woodland Hills, v Kalifornii, v USA, v nemocnici pro filmové a seriálové hvězdy na cirhózu. Wendell Corey má svoji hollywoodskou hvězdu na chodníku slávy, udělenou za svou práci v televizi na Hollywoodském bulváru 6328 v Hollywoodu.

PlayEasy

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace