foto

David A. Prior

  • nar. 5.10.1955
    Newark, New Jersey, USA
  • zem. 16.8.2015 (59 let)
    Mobile, Alabama, USA

Biografie

„Prosím, jestli tohle někdo čtete a zvažujete podívat se na SMRTELNOU KOŘIST, hned všeho zanechte, opusťte práci, rozveďte se se ženou, půjčte si to a užijte si bez diskuse ten nejlepší film spáchaný na celuloid.“ - z komentáře ke Priorově SMRTELNÉ KOŘISTI na IMDb

Dnes už jeho filmy leží na dně výprodejních košů ve videopůjčovnách a jsou zamknuté v prosklených skříních zastavárníků, ale v porevolučních časech byl David A. Prior jedním z na policích našich videopůjčoven hojně zastoupených nezávislých béčkařů/céčkařů 80. a 90. let jako Jim Wynorski, Fred Olen Ray či Andy Sidaris. Stejně jako oni i Prior si své filmy sám psal, režíroval a produkoval za pár set tisíc dolarů a jako oni neprodělal po více než dvou desetiletích a více než dvou desítkách filmů jako filmař sebemenší vývoj a točí stále stejně diletantsky.

Pro jeho produkci jsou typické zajímavé náměty zpracované do podprůměrných scénářů se zhusta nechtěně komickými dialogy, do očí bijící nízkorozpočtovost, dřevní herecké výkony vesměs sympatických (ne)herců mezi kterými málokdy chybí Priorův brácha Ted a amatérská režie. Nejlépe se Prior cítí v akčním a hororovém žánru, ale na rozdíl od tvorby jeho výše zmíněných kolegů si jeho snímky nikdy moc netykaly s nahotou. Většina Priorových filmů se ekonomicky vleze do necelých 90 minut.

Debutoval v první polovině 80. let, kdy se slashery SLEDGEHAMMER (1983), natočeným za 40 tisíc dolarů na videokameru (před kterou samozřejmě postavil Teda) a KILLER´S WORKOUT (aka AEROBICIDE, 1986) svezl na dobové vlně vyvražďovaček. Zatímco první po zásluze zapadl, druhý – inspirující se tehdy modním aerobikem a začínající scénou, v níž se nic netušící modelka uškvaří v soláriu – si časem vydobyl jistou kultovní oblibu.

Dalším módním trendem kterého se Prior v té době chytil, byly reaganovské akčňáky o nasraných veteránech z Vietnamu jako série Rambo nebo Missing in action, ke kterým v druhé polovině 80. let připojil svou KILL ZONE (1985), PEKLO NA BITEVNÍM POLI (1987), OPERACI VÁLEČNÁ ZÓNA (1990), LOCK´N´LOAD (1990) a v neposlední řadě svůj nejslavnější film, kultovní rambo-klon SMRTELNOU KOŘIST (1987), proslulý scénou, kde ústřední hrdina utrhne protivníkovi ruku a zmlátí ho s ní.

„Nejlepší nejhorší film všech dob!!!“ - z komentáře ke Priorově SMRTELNÉ KOŘISTI na IMDb

SMRTELNÁ KOŘIST pojednává o veteránovi z Vietnamu, Mikeu Dantonovi (Ted Prior), který je unesen žoldáky do lesů za L.A. a přinucen sloužit jim jako živý terč. Toliko zápletka, zbytek je priorovsky levná, amatérsky natočená řežba, při níž hrdina značně nenápaditě pobije nespočet padouchů. Ano, je to špatné, ano, je to blbé, ano, je to nechtěně komické („CHCI TVOU HLAVU. MRTVOU.“), ale jásat nad tím bude jen divák neznalý jiných priorovek, byť tahle patří rozhodně k těm tupějším.

Obzvláště plodný byl pro Priora rok 1990, během kterého natočil hned devět filmů. Počínaje tímto rokem se v Priorově tvorbě také objevil nový trend, který pro ni bude charakteristický v další dekádě – Prior začíná obsazovat známé béčkové xichty. Tím prvním je David Carradine, který si zahrál v jeho akční sci-fi FUTURE FORCE a sequelu FUTURE ZONE, následovaný Robertem „Maniac Copem“ Z´Darem bojujícím s Tedem Priorem v KONEČNÉM ŘEŠENÍ a Richardem Lynchem záporařícím v INVAZI.

Oba posledně jmenované filmy byly Priorovými pozdními příspěvky do pokladnice studenoválečnických akčních filmů 80. let jako Rudý úsvit nebo Invaze do USA (v níž si Lynch také zahrál ústředního záporáka). Střihovým dokumentem THAT´s ACTION (1991) pak Prior zrekapituloval produkci fabriky na levná akční a sci-fi béčka AIP (Action International Pictures, některými posměšně označovaná jako Amazingly Idiotic Pictures), pod jejímiž křídly natočil 12 svých filmů (a po tomto dokumentu ještě další dva).

V 90. letech se tedy v priorovkách střídaly silné sestavy béčkových hvězd jako Jean-Michael Vincent - Traci Lords - Sandahl Bergman (thriller ZBĚSILEC), Robert Davi - Bo Hopkins - Charles Napier (akčňák UPROSTŘED PAVUČINY), Robert Hayes - Pamela Anderson - Stacy Keach (opět akční SOUBOJ POLICAJTů), či Jeffrey Combs - Lance Henriksen (do třetice akční TĚŽKÝ ZLOČIN). Od akčňáren si přitom stejně jako v 80. letech pravidelně odskakoval do hororu (upírská ZTRACENÁ ČETA, NIGHT TRAP, či MUTANT SPECIES).

Hororem byl i jeho nadlouho poslední film HOSTILE ENVIRONMENT (1998) s Brigitte Nielsen, po kterém si dal osmiletou pauzu od natáčení a rybařil doma v Alabamě, kde předtím natočil většinu svých snímků. Letos je ale zpět v Kalifornii u fochu a podle jeho vlastních slov se chystá natočit spoustu filmů. Zjevně v Alabamě i zašel do kina na něco z nedávné vlny zombiáren, protože jeho prvním comebackovým počinem bude akční horor s všeříkajícím názvem ZOMBIE WARS.

Josef "choze" Blažek

Střihačská filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce