foto

Kelly Asbury

  • nar. 15.1.1960 (60 let)
    Beaumont, Texas, USA

Biografie

Kelly Adam Asbury je americký filmový režisér, scénárista, autor a ilustrátor knih pro děti a autor literatury faktu.

Narodil se 15. Ledna 1960 v Beaumontu v Texasu. Dva roky navštěvoval Lamar University, v roce 1980 ale přestoupil do renomovaného „California Institute of the Arts", kde studoval animaci a filmařinu. Je známý jakožto umělec mnoha možností a nápadů a režíroval dva filmy nominované na Oscara: SPIRIT – DIVOKÝ HŘEBEC (2002) a SHREK 2 (2004). Byl spoluautorem scénáře k filmu GNOMEO A JULIE (2011), který také režíroval a kde on sám poskytl hlasy malým červeným trpaslíkům. Za scénář i za režii tohoto filmu byl nominován na cenu Annie.

V roce 2011 byl najat společností Rocket Pictures, aby napsal a režíroval filmovou adaptaci dětského románu „Will Gallows and the Snake-Bellied Troll". Od roku 2012 pracuje na novém animovaném filmu „Kazorn a jednorožec" pro společnost Sony Pictures Animation.

Kromě režisérské práce Asbury také pracuje v dabingu; kromě trpaslíků ve filmu „Gnomeo a Julie" namluvil i některé postavy ve filmech „Shrek 2" a „Shrek Třetí". Dále je autorem dvanácti publikovaných dětských knih a jedné knihy z oblasti literatury faktu.

Pavlína "Estrellita" Průšová

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Scenáristická filmografie

Filmy

2011 Gnomeo & Julie

Fanoušci tvůrce