foto

Carole André

  • nar. 11.3.1953 (67 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzskou herečku Carole André proslavila hlavně role krásné Marianny v seriálu SANDOKAN (1976), natočila ale také přes třicet filmů, byť většina z nich již zapadla. Narodila se v Paříži, jejím otcem byl americký průmyslník Eli Smith, pro uměleckou kariéru však zvolila příjmení své matky, kdysi slavné francouzské herečky Gaby André (1920-1972). Carole vyrůstala v Itálii, kde její matka v padesátých letech žila a točila filmy. I když sláva Gaby André pominula již krátce po válce, její jméno ve světě filmu ještě něco znamenalo a díky ní se Carole již jako teenagerka postavila před filmovou kameru.

Caroliným debutem byl italský western TVÁŘÍ V TVÁŘ (Faccia a faccia, 1967), další menší role hrála například ve Felliniho SATYRIKONU (Fellini – Satyricon, 1969) nebo ve Ferreriho kontroverzním filmu DILLINGER JE MRTVÝ (Dillinger e morto, 1969), objevila se také v Tessariho nevšedně pojaté kriminálce MOTÝL SE ZKRVAVENÝMI KŘÍDLY (Una farfalla con le ali insaguinate, 1971). První hlavní role se dočkala v melodramatickém příběhu dvou milenců TULIPÁNY Z HAARLEMU (I tulipani di Haarlem, 1970) v režii Franca Brusatiho. I když se zdálo, že Carole André je spíše krásná, než herečka, díky postavě Esmeraldy ve Viscontiho slavné SMRTI V BENÁTKÁCH (La morte a Venezia, 1971) se její jméno dostalo i do filmových encyklopedií.

Carole André nebyla zatížená divadelními závazky, což jí umožnilo přijímat nabídky i mimo Itálii, točila například ve francouzské nebo španělské produkci, po dvaceti vedlejších a středně velkých úlohách se v polovině sedmdesátých let dostala ke své životní roli. Lady Marianna Guillonková v dobrodružném seriálu SANDOKAN (1976) ji proslavila po celé Evropě, v osmdesátých letech se seriál značné oblibě těšil i u nás. S představitelem titulní role Kabirem Bedim se pak setkala i ve filmu ČERNÝ KORZÁR (Il corsaro nero, 1976).

V následujících letech své aktivity před kamerou Carole André značně omezila, zmínku si ale zaslouží drama Luigi Comenciniho OBRAŤ SE, EUGENIO (Voltati Eugenio, 1980), v němž hrála hlavní roli. Více v této době točila pro televizi, zhruba od konce osmdesátých let se ale před kamerou objevovala jen výjimečně. Zatím naposledy hrála v páté řadě seriálu UN MEDICO IN FAMIGLIA (2007), kde se znovu setkala s Kabirem Bedim.

Pavel "argenson" Vlach