Reklama

Reklama

Gustav Fröhlich

Gustav Fröhlich

nar. 21.03.1902
Hannover, Dolní Sasko, Německá říše

zem. 22.12.1987 (85 let)
Lugano, Ticino, Švýcarsko

Biografie

Gustav Friedrich Fröhlich vyrůstal u pěstounů v Hannoveru a Wiesbadenu. Byl nemanželským synem ing. Gustava Königa a Hedwigy Therese Sophie Fröhlichové. Jeho otec byl ředitelem továrny v Halle a nemohl se oficiálně přiznat k nevěře. Fröhlich toužil být spisovatelem a otec mu financoval studia na gymnáziu v berlínském Friedenau. Fröhlich však studia přerušil a pravděpodobně zalhal o svém věku, protože od roku 1916 sloužil jako dobrovolník v armádě. Byl přidělen k tiskovému oddělení v Bruselu a zde podnikl své první literární pokusy.

Od roku 1919 pracoval v dolnosaském Celle jako redaktor Niedersächsischen Landeszeitung. Poté se nechal angažovat francouzkým cestovním divadlem pod uměleckým jménem „Gustav Geef" a kočování jej zavedlo do Heilbronnu, kde absolvoval herecká studia. První angažmá získal ve Friedberg/Hessenu. Roku 1921 přišel do Berlína, kde na doporučení Paula Henckelse odehrál dva roky u Nového národního divadla. Roku 1922 debutoval v holandsko - německé koprodukci režiséra Theo Frenkelse EIN NEUES LEBEN. V období němého filmu byl vyhledávaným představitelem vedlejších rolí. Jeho kariéra gradovala na přelomu let 1927/1928. V METROPOLIS režiséra Langa ztvárnil rebelujícího Fredera. V GEHETZTE FRAUEN s Astou Nielsenovou hrál vévodu Alexandra a nelze zapomenout na středního útočníka Tommyho v DIE ELF TEUFEL. Jednalo se o první „fotbalový film" natočený pro mužské diváky.

Od roku 1930 byl angažován Německým divadlem Maxe Reinhardta a se studiem Warner Bros. spolupracoval na německých verzích amerických filmů. Tento rok také poprvé promluvil ve filmu DER UNSTERBLICHE LUMP. V letech národního socialismu provedl nešťastný názorový i morální kotrmelec. Od roku 1931 měl za manželku operní zpěvačku Gittu Alpárovou. Fröhlich, který se o politiku do té doby nijak nezajímal prozřel, a to velmi šokujícím způsobem. Zavrhl spolupracovníky, kteří mu pomohli nahoru (ve filmové branži pracovala před nástupem nacistů čtvrtina až pětina „neárijců") a s novou vládou se plně ztotožnil. Podle vzpomínek Alpárové, ji při setkání s Goebbelsem zapřel a aby neohrozil svoji hereckou kariéru, opustil ji v době, kdy s ním čekala dceru Juliku. V tu dobu hrál Fröhlich milovníky v romantických komediích O ČEM ŽENY SNÍ a NOC VELKÉ LÁSKY s Jarmilou Novotnou v hlavní roli. Bylo to období spolupráce s režisérem Gezou von Bolvary, jehož výsledkem bylo šest filmů. Alpárové se jako židovce podařilo z Německa emigrovat a manželství bylo roku 1935 rozvedeno.

Před Fröhlichem se rýsovala oslnivá kariéra. Třikrát hrál s Lídou Baarovou ve filmech BARKAROLA, MEZIAKTÍ a PORUČÍK BOBBY, ČERTŮV CHLAPÍK. Baarová se stala Fröhlichovou milenkou a bydlela s ním ve společném domě na berlínském poloostrově prominentů - Schwanenwerderu. Na slavnostních premiérách se dostala mezi tehdejší nacistické špičky a společně s Fröhlichem na první stránky novin. Bárovou čekalo devět let kariéry a pád, Fröhlicha úspěch a uznání. Spolu s Willy Fritschem, Hans Albersem a třemi hlavními rolemi ročně, se stal hvězdou německého filmu. Bárovou mu později přebral Goebbels. Po válce omílaná historka o tom jak si Fröhlich s Goebbelsem společně sedli, popovídali jako chlap s chlapem a rozdělili si „sféry vlivu" nicméně spadá do říše pohádek. Na rozdíl od jiných herců, označených za nepostradatelné, obdržel Fröhlich povolávací rozkaz do Wehrmachtu, kde strávil 18 měsíců v uniformě a na natáčení musel mít propustku.

V poválečné kinematografii změnil Fröhlich zásadně své image. Hrával význačné postavy, nemocné umělce, či muže postižené ztrátou paměti. Zaujal roku 1950 rolí Alexandra v HŘÍŠNICE a jakoby se znovu narodil, tentokrát jako herec charakterních rolí. Následoval DŮM ŽIVOTA. Režisér Karl Hartl natočil „ženský film", který Spiegel označil za filmovou ódu na téma touhy po dítěti, za film, ve kterém uvidíte slzy všech barev a velikostí. Úspěšný byl i v divadle. Do roku 1953 byl členem düsseldorferského Hereckého domu. Poté hrál v berlínském divadle Renaissance a v curyšském Hereckém domě. V roce 1956 se do Švýcarska vystěhoval. Roku 1972 byl vyznamenán Stříbrnou plaketou města Salzburk, o rok později obdržel Zlatý filmový pás a roku 1976 ukončil svoji hereckou kariéru definitivně.

Svoji poslední klapku měl ve filmu DAS KRIMINALMUSEUM - DIE FRAU IM NERZ z roku 1963 (kameramanem byl Franz Xaver Lederle, ročník 1931, starý pán ještě ve svých 75 letech pracoval jako kameraman na SISKA). Roku 1984 vznikl dokumentární TREFFPUNKT MIT GUSTAV FRÖHLICH, ale jeho protagonista byl v tu dobu již těžce nemocný. Gustav Friedrich Fröhlich natočil 29 němých a 84 zvukových. Poslední Don Juan německého filmu, zemřel 22. prosince 1987 v luganské nemocnici po operaci prostaty. Jeho urna stojí v kolumbáriu na hřbitově v Brissagu.

ČSFD.cz

Herec

Filmy
1960

...und keiner schämte sich

1956

Erste Frühlingstag, Der

 

Vergiß wenn Du kannst

1954

Ball der Nationen

 

Die kleine Stadt will schlafen gehen

1952

Abenteuer in Wien

 

Dům života

1951

Hříšnice

 

Torreani

Reklama

Reklama

1950

Dieser Mann gehört mir

1949

Der große Fall

 

Diese Nacht vergess ich nie

1948

Das verlorene Gesicht

 

Eine alltägliche Geschichte

 

Wege im Zwielicht

1946

Sag' die Wahrheit

1944

Das Konzert

 

Der große Preis

 

Familie Buchholz

 

Neigungsehe

1943

Bláznivá noc

1942

Mit den Augen einer Frau

 

Velký král

1941

Clarissa

 

Sechs Tage Heimaturlaub

 

Wir erinnern uns gern - a.z.

1940

Alles Schwindel

 

Herz geht vor Anker

 

Ihr Privatsekretär

 

Začalo to omylem

1939

Adieu Vienne

 

Alarm auf Station III

 

Hudba a láska

1938

Když hvězdy svítí

 

Malá a velká láska

 

Tajemné dobrodružství

 

Vetřelec

1937

Alarm in Peking

 

Gabriela hledá dobrodružství

 

Muži ve tmách

1936

Die Entführung

 

Inkognito

 

Meziaktí

 

Nemožná žena

 

Stadt Anatol

1935

Barkarola

 

Es flüstert die Liebe

 

Liebesleute

 

Nacht der Verwandlung

 

Oberwachtmeister Schwenke

 

Poručík Bobby, čertův chlapík

 

Stradivari

1934

Der Flüchtling aus Chicago

 

Nebezpečné dobrodružství

1933

Gardez le sourire

 

Noc velké lásky

 

O čem ženy sní

 

Pan Saval, milionář

 

Rakoczy-Marsch

 

Sonnenstrahl

1932

Ein Mann mit Herz

 

Gitta objevila své srdce

 

Ich will nicht wissen, wer du bist

 

Jen zpěv, rty a děvče

 

Unter falscher Flagge

 

Zamilovaná firma

1931

Die heilige Flamme

 

Dokud Straussův valčík zní

 

Gloria

 

Kismet

 

Liebeskommando

 

Liebeslied

 

Můj Leopold

 

Sang viennois

 

Zápas se smrtí

1930

Dva lidé

 

Nesmrtelný lump

 

Požár v opeře

1929

Asfalt

 

Hochverrat

 

Planoucí srdce

1928

Die Pflicht zu schweigen

 

Die Rothausgasse

 

Fremdenlegionär

 

Hurrah! Ich lebe!

 

Jahrmarkt des Lebens

 

Návrat

1927

Der Meister von Nürnberg

 

Die Frau die nicht "nein" sagen kann

 

Die elf Teufel

 

Die leichte Isabell

 

Gehetzte Frauen

 

Jugendrausch

 

Metropolis

 

Schwere Jungs - leichte Mädchen

1923

Paganini

Seriály
1963

Das Kriminalmuseum

 

Die Frau im Nerz (E02)

Dokumentární
2017

Hitlerův Hollywood - a.z.

2016

Zkáza krásou - a.z.

2014

Caligari - Wie der Horror ins Kino kam (TV film) - a.z.

2003

Der Fall Metropolis - a.z.

1998

Dämonische Leinwand - Der deutsche Film der zwanziger Jahre - a.z.

1992

Stars der UFA

1991

Joseph Goebbels gesehen von dem Ufa-Star Lida Baarova (TV film) - a.z.

Režisér

Host

Reklama

Reklama