foto

Nena

  • nar. 24.3.1960 (61 let)
    Hagen, Západní Německo

Biografie

Německá popová zpěvačka Nena vstoupila do obecného povědomí díky svému veleúspěšnému hitu 99 Luftballons. Se svými 25 miliony prodanými nosiči se řadí mezi nejúspěšnější umělce německé hudební historie.

Nena, vlastním jménem Gabriele Susanne Kerner, získala svou přezdívku už jako dítě, během dovolené ve Španělsku, kde ji tak nazvali místní obyvatelé. Slovo "nena" lze přeložit jako děvčátko. Prvních pět let svého dětství strávila ve městě Breckerfeld, poté s rodiči přesídlila do rodného města Hagen. Zde nedokončila studia na gymnáziu a projevila přání vyučit se zlatnicí. V roce 1977 potkala kytaristu Rainera Kitzmanna, který ji nabídl místo zpěvačky v jeho kapele The Stripes. Nena nabídku přijala a od roku 1978 poprvé vystupuje živě. První singl Strangers se objevil na konci roku 1979 a o rok později vyšla první deska. Skupina The Stripes vystoupila dvakrát v televizních pořadech, avšak krátce poté se rozpadla.

Nena poté přesídlila do Západního Berlína, kde založila novou kapelu pod svou přezdívkou. Tvořili ji klávesista Uwe Fahrenkrog-Petersen, kytarista Carlo Karges a basista Jürgen Dehmel. V květnu 1982 se objevil singl Nur geträumt, který zvláště po odvysílání v televizním pořadu Musikladen zaznamenal slušný úspěch. Ještě tentýž rok dosáhla kapela na první místo v německé hitparádě.

Jako druhý se v lednu 1983 objevil singl 99 Luftballons, který ihned zaznamenal nevídaný úspěch a stal se světovým megahitem. Dodnes je považován za popovou „klasiku" a platí za nejúspěšnější titul Nové německé vlny (Neue Deutsche Welle).

Další pracovní příležitosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Roku 1983 si Nena zahrála hlavní roli v německé komedii Gib Gas - Ich will Spaß, kterou režíroval Wolfgang Büld.

Po dalších úspěšných singlech a albech došlo roku 1987 k rozdělení kapely. O dva roky později odstartovala Nena sólovou kariéru, během které se věnovala také moderování. Až v roce 2002 Nena a Uwe Fahrenkrog-Petersen přišli s novými verzemi starých hitů. Díky vysokým prodejním číslům mohla Nena slavit neočekávaný comeback. Rok poté nazpívala v duetu s britskou zpěvačkou Kim Wilde píseň Anyplace, Anywhere, Anytime, (remake jejího dřívějšího singlu Irgendwie, irgendwo, irgendwann). Píseň se stala velmi populární a po celé týdny se usadila na špičce německých, nizozemských a také rakouských hitparád. V roce 2005 Nena vydala svou autobiografii Willst du mit mir gehn (Chceš jít se mnou), která se v Německu stala knižním bestselerem. Poté absolvovala turné, které vedlo napříč Německem, přes Rakousko a Švýcarsko. Její poslední album Cover me vyšlo v roce 2007. O tři roky později vystoupila během fotbalových oslav klubu Borusiia Dortmund na stadionu před více než 80.000 diváky. V poslední době nazpívala také taneční singl Strobo pop se skupinou Atzen.

Žije v Hamburku s producentem a bubeníkem Phillipem Palmem, s nímž má dvě děti.

Opferlamm

Herecká filmografie

Skladatelská filmografie

Host

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky