Reklama

Reklama

Ken Annakin

Ken Annakin

nar. 10.08.1914
Beverley, Yorkshire, England, Velká Británie

zem. 22.04.2009 (94 let)
Beverly Hills, Los Angeles, California, USA

Biografie

Anglický režisér, původním povoláním daňový úředník. Do II. světové války žil střídavě na Novém Zélandu, v Austrálii a v USA, kde se protloukal v různých profesích. Po návratu do Anglie prodával auta a zkoušel také novinařinu. V této profesi ho učarovalo natáčení s kamerou. Za II. sv. války působil jako kameraman a válečný zpravodaj.

Jako režisér poprvé debutoval v 1947 hraným filmem JAK SE LIDÉ ŽENÍ. Natočil téměř 40 filmů, většinou komedie a akční příběhy. Společně s A. Grabtreem, H. Frenchem a R. Smartem se podílel na povídkovém filmu KVARTETO (1948) a opět s H. Frenchem na dalším povídkovém filmu TRIO (1950). Dále spolupracoval s D. F. Zanuckem, B. Wickim a A. Martonem na monumentální filmové rekonstrukci historického dne D vylodění spojenců v Normandii (NEJDELŠÍ DEN 1962). K jeho nezapomenutelným filmům dále patří BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH (1965). Film byl nominován na Oskara za scénář, na kterém pracoval režisér spolu s Jackem Davisem. Ve stejném roce natočil další monumentální fresku z II. sv. války a to BITVU V ARDENÁCH.

U tohoto režiséra udivuje pestrost žánrů, které točil a mnohé z titulů časem nezestaraly a dodnes je uvádějí televize po celém světě.

Pavel P. "PaRi" Ries

Režisér

Herec

Filmy
1941

Freedom Radio

Seriály
1997

The Wonderful World of Disney

Dokumentární
2005

The 100 Greatest War Films (TV film)

Krátkometrážní
2004

Rent-a-Person

Ovládací panel

Fanklub

(5)

Reklama

Reklama