foto

Maruschka Detmers

  • nar. 16.12.1962 (56 let)
    Schoonebeek, Drenthe, Nizozemsko

Biografie

Původem holandská herečka Maruschka Detmers se v osmdesátých letech výrazně prosadila ve francouzské kinematografii, hlavní role ve filmu slavného J. L. Godarda jí přinesla nabídky i z řady dalších zemí, dodnes ale působí převážně ve Francii. Dětství strávila v malém městečku Schoonebeek na severu Holandska, její otec tady pracoval jako veterinář, matka byla učitelkou. Jako osmnáctiletá odešla do Paříže, kde původně pracovala jako au-pair, kromě toho si zdokonalovala francouzštinu a v letech 1980-1982 také studovala herectví.

Když v roce 1983 začal slavný režisér Jean-Luc Godard točit film KŘESTNÍ JMÉNO CARMEN (Prénom Carmen, 1983), původně do titulní role angažoval již slavnou herečku Isabelle Adjani. Ta původně souhlasila i s obnaženými scénami, ale nakonec se po týdnu natáčení neztotožnila s Godardovým avantgardním stylem. Ten proto musel narychlo hledat náhradu, na doporučení Francise Hustera oslovil Maruschku Detmers, s níž pak film natočil. Zlatý lev na festivalu v Benátkách film zviditelnil a Maruschka Detmers se rázem stala hvězdou.

Hlavní ženskou roli anarchistky Laury jí svěřil další známý režisér Gérard Oury v dobrodružném filmu POMSTA OPEŘENÉHO HADA (La vengeance du serpent a plumes, 1984), nominaci na Cézara za vedlejší roli jí vynesla úloha mladé svůdnice Carol v psychologickém dramatu PIRÁTKA (La pirate, 1984) režiséra Jacquese Doillona. Přišly i nabídky ze zahraničí, několikrát točila v Itálii, své fyzické přednosti znovu nabídla v Bellocchiově filmu ĎÁBEL V TĚLE (Il diavolo in corpo, 1986). Titulní roli maďarské Židovky získala v příběhu zasazeném do doby druhé světové války HANNINA VÁLKA (Hanna’s War, 1987) natáčeném v Maďarsku a Izraeli. S Gérardem Depardieuem vytvořila ústřední dvojici realitní makléřky a hudebního skladatele v dramatu DVA (Deux, 1989), tento film se ale ve Francii stal propadákem. Díky dobré znalosti němčiny byla často zvána k natáčení také v Německu.

Mezitím začala spolupracovat také s televizí a objevila se v několika televizních seriálech, do Spojených států byla přizvána k natáčení s Antoniem Banderasem (KRÁLOVÉ MAMBA – The Mambo Kings, 1992). Pracovně pobývala také v Praze, kde točila akční film STŘELEC (The Shooter, 1995), zúčastnila se i jeho premiéry na festivalu v Karlových Varech. Těžiště svých aktivit ale postupně přesouvala do televize, kde hrála například titulní roli v adaptaci Zweigova románu CLARISSA (1998) v režii Jacquese Deraye, hlavní postavu slavné špiónky ztvárnila také v televizním filmu MATA HARI, PRAVDIVÁ HISTORIE (Mata Hari, la vraie histoire, 2003).

Zatím jediné ocenění jako nejlepší herečka získala za kreaci rozvedené Florence v televizním filmu MATKA A DCERA: NÁVOD K POUŽITÍ (Mère, fille: mode d’emploi, 2002), za nějž byla oceněna na festivalu v Luchonu. Teprve po čtyřicítce se začala objevovat i na divadelních jevištích, hrála například v Théâtre Marigny nebo Théâtre de la Gaite Montparnasse. S divadelní hrou Hořké slzy Petry von Kantové podnikla v roce 2012 turné po Francii. Před filmovou kamerou stála zatím naposledy v komedii JE NÁM OSMNÁCT (Nos 18 ans, 2008), kde hrála matku jedné z mladých protagonistek, v poslední době se znovu objevuje v televizních seriálech.

Od roku 1991 byl jejím životním partnerem divadelní a filmový herec Thierry Fortineau (1953-2006), s nímž strávila patnáct let. Jejich dcera Jade Fortineau se začíná uplatňovat také jako herečka.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Host

TV pořady

2006 T'empêches tout le monde de dormir (TV pořad)
1988 Lunettes noires pour nuits blanches (TV pořad)
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace