foto

Barbara La Marr

  • nar. 28.7.1896
    Yakima, Washington, USA
  • zem. 30.1.1926 (29 let)
    Altadena, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

"Mám ráda své muže, jako mám ráda své růže... na kvanta."

Barbara La Marr se narodila v roce 1896 jako Reatha Dale Watson v Yakimě, ve Washingtonu. Její otec, novinový šéfredaktor William Wallace, a matka Rosana "Rose" Watson, jež měla syna Henryho (n. 1878) a dceru Violet (n. 1881) z předchozího manželství; v roce 1886 se jim narodil syn William Watson, jenž se později ve 20. letech 20. století stal estrádním komikem pod pseudonymem "Billy Devore". Do roku 1900 žila v Portlandu, Oregonu se svými rodiči, bratrem Williamem, nevlastní sestrou Violet Ross a Violetiným manželem Arvelem Ross. Už jako dítě účinkovala v několika divadelných představeních v Tacomě, Washingtonu.

V následujích letech rodina žila v Californii a Los Angeles. V lednu 1913 Barbařina sestra Violet (tou dobou známá pod jménem Violet Ake) vzala tehdy 16 letou Barbaru na třídenní exkurzi spolu s mužem jménem C. C. Boxley. Jeli až do Santa Barbary, ale po pár dnech La Marr pociťovala, že ji nenechají vrátit se domů. Nakonec Ake a Boxley nechali La Marr vrátit se do Los Angeles poté, co si uvědomili možnost zatykače za tento únos. Každopádně tahla událost byla publikována v několika novinách a La Marr dokonce svědčila proti své sestře, avšak od případu bylo nakonec upuštěno.

Její jméno se často objevovalo na titulcích novin během příštích pár let. V listopadu 1914, kdy se vrátila z Arizony, oznámila své právě nastalé vdovství po rančerovi Jacku Lytellovi, přičemž se údajně vzali v Mexiku. A jak legenda praví; Lytell, který se při své vyjížďce na koni okamžitě zamiloval do řidičky projíždějícího automobilu, jíž nebyl nikdo jiný než La Marr. Svatba byla na druhý den. Také uvedla, že nesnese jméno Reatha a preferuje být oslovována svou přezdívkou z dětství "Beth".

Po provdání a odstěhování se se svým druhým manželem do New Yorku, si La Marr našla práci psaní scénářů a toto spojení s filmaři ji zavedlo zpátky do Los Angeles a vytvořit svůj debut v r. 1920. Během příštích pár let často hrála ve filmech a široká veřejnost o ní mluvila jako o "Nejkrásnější dívce na světě". Toto jí rapidně vystřelilo ke hvězdné slávě. Úspěšný skok se jí podařil, když se od spisovatelky k herečce dostala do filmu THE NUT (Pomatenec) z roku 1921 s Douglasem Fairbanksem, objevila se ve více než 30 filmech, napsala sedm úspěšných scénářů pro United Artists a studia Fox, tančila i v muzikálních komediích na Broadwayi. Je třeba říci, že natočila taneční úvodníky (tzv. kraťasy) v New Yorku, Chicagu, Los Angeles s různými partnery jako Rudolph Valentino a Clifton Webb.

Co se týče osobního života, La Marr se poprvé vdala ve svých 17 letech a vdaná byla nakonec pětkrát. V době své smrti byl jejím manželem herec Jack Dougherty. Několik let po její smrti vyšlo najevo, že porodila syna muži, jehož jméno nebylo nikdy zveřejněno. To dítě, Marvin Carville La Marr, bylo po její smrti adoptováno herečkou ZaSu Pitts a jejím mužem Tomem Gallerym, dítě bylo přejmenováno podle Dona Galleryho, ze kterého se později stal herec a bývalý přítel Elizabeth Taylor. Nyní žije v Puerto Vallarta v Mexiku.

Ačkoli její filmová kariéra vzkvétala, také si osvojila hollywoodský noční život s rychlým spádem, kdy v interview poznamenala, že v noci nespí více než dvě hodiny. K tomu kombinace alkoholu a drog, údajně i intenzivní diety, což ji začalo udolávat. 30. ledna 1926 zemřela na tuberkulózu a zánět ledvin ve věku pouhých 29 let v kalifornské Altadeně. La Marr má svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy za své přispění filmovému průmyslu.

Šéf MGM Louis B. Mayer zvolil vystupující jméno pro herečku stříbrného plátna Hedy Lamarr právě po Barbaře, a to na její počest.

Irena "AIMÉE" Krejčová

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace