foto

Ivan Mackerle

  • nar. 12.3.1942
    Plzeň, Protektorát Čechy a Morava
  • zem. 3.1.2013 (70 let)
    Praha, Česko

Biografie

Ivan Mackerle je, navzdory prvnímu pohledu, jedním z nejznámějších publicistů na téma kryptozoologie, záhadologie a především vyhledávání mýtických hybridů, jako jsou například upíři nebo pražský Golem. Krom literárních děl můžete na jeho jméno narazit i na několika nepříliš známých výpravných dokumentech, které jsou dnes volně zhlédnutelné on-line na internetu.

Ivan se narodil počátkem března 1942 v Plzni a protože to měl tak nějak v krvi (otec Julius významný automobilový konstruktér), zajímal se o auta. Avšak navzdory tomu, že se v té době již začal ve velkém zajímat o zoologii a techniku, vystudoval Fakultu strojního inženýrství ČVUT v Praze. Poté se začal jeho osud stáčet na úplně jinou stranu a momentálně je publicistou a cestovatelem na volné noze.

Mezi jeho nejznámější literární díla patří Příšery odnikud (2002), Mongolské záhady (2001), Cesty za příšerami a dobrodružstvím (2005) a nový Návrat nejistý - Po stopách největších záhad (2011). Své televizní dokumenty potom často zpracovává do knih, nebo naopak. Neznámějším, a také nejlépe sehnatelným, je Záhada písečného netvora (1992), ve kterém pátrá po legendárním mongolském červu Olgoj chorchoj. Dále třeba zmíním Plavba do Údolí smrti (2006) a Mato Grosso - brána do neznáma (2009).

StrYke

Herecká filmografie

Režijní filmografie

Host

TV pořady

2011 Pološero (TV pořad)

Fanoušci tvůrce