foto

Shaun Tan

Biografie

Úvodem se je třeba ve stručnosti zmínit o základních biografických údajích. Výtvarník, spisovatel a filmař Shaun Tan se narodil roku 1974 v australském Perthu. V roce 1995 úspěšně absolvoval univerzitní studia výtvarného umění a anglické literatury.
Jméno Shauna Tana je na zdejší databázi uvedeno v souvislosti s krátkometrážním snímkem THE LOST THING, za který byl roku 2011 oceněn Oscarem. V rámci jeho biografie by ovšem bylo velkou chybou se šířeji nezmínit o jeho hlavním uměleckém zaměření – Shaun Tan je totiž především velmi nadaný a originální ilustrátor grafických románů.
Jeho styl kresby se vyznačuje výhradním použitím tužky a následného jemného počítačového kolorování, které je obohaceno jeho snovou, surrealistickou imaginací. Za Tanův nejslavnější grafický román (ono nezvyklé označení je užito záměrně, neboť on sám se za komiksového autora nepovažuje a jeho tvorba se vyznačuje specifickým, originálním přístupem) je považována kniha „Nový svět“ (rok vydání 2012, v originálním znění „The Arrival“ roku 2006), jejíž děj pojednává o osudech emigrantů – o nedobrovolné cestě do tajemné, neznámé země, stesku po domově a po své rodině a o hledání naděje. Shaunu Tanovi se podařilo svébytným a okouzlujícím způsobem skloubit prvky reálného světa s jeho snovými imaginacemi. „Nový svět“ je taktéž pozoruhodný z toho důvodu, že se jedná o tzv. „němý román beze slov“ – autor se při jeho vyprávění zcela obešel bez využití textových prvků.
Mezi Tanovy nejznámnější knihy dále patří knihy „Erik“ a „Příběhy z konce předměstí“. Za svoji profesní dráhu obdržel již celou řadu ocenění, např. v roce 2011 byl oceněn Pamětní cenou Astrid Lindgrenové (jedná se o vůbec nejprestižnější ocenění na poli literatury pro děti a mládež). Pro české čtenáře se se zájmem jistě shledá ten fakt, že Shaun Tan za jeden ze zdrojů své inspirace považuje českého rodáka Petra Síse, taktéž světoznámého ilustrátora.

Tomáš "Parlay" Jun

Režijní filmografie

Filmy

2010 Ztracená věc

Herecká filmografie

Filmy

2003 15: The Movie
2002 '15'

Dokumentární

2014 Graphic Novels! Melbourne!

Host

TV pořady

2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace