foto

Yvonne Monlaur

  • nar. 15.12.1939
    Pau, Francie
  • zem. 18.4.2017 (77 let)
    Pau, Francie

Biografie

Francouzská herečka Yvonne Monlaur patřila k mezinárodně obsazovaným atraktivním dívkám padesátých a šedesátých let, dnes je ale její kariéra již jen dávnou vzpomínkou. Narodila se v jižní Francii ve městě Pau, otec patřil k ruské exilové komunitě žijící ve Francii od dvacátých let, matka byla baletkou. Po vzoru matky začala Yvonne studovat balet, počátkem padesátých let si jí povšimli fotografové a stala se jednou z tváří módního časopisu Elle.

Před kamerou stála poprvé v epizodní roli Hunebellova filmu TŘINÁCT U STOLU (Treize à table, 1955), následovaly další menší role a první nabídky ze zahraničí. Se začínající Claudií Cardinale hrála v úspěšné romantické komedii TŘI CIZINKY V ŘÍMĚ (Tre straniere a Roma, 1958). Při natáčení veselohry DOBRODRUŽSTVÍ NA CAPRI (Avventura a Capri, 1959) utrpěla při nehodě popáleniny v obličeji a krátký čas musela strávit v nemocnici. Mezitím ji tisk ve Francii a Itálii vyzdvihoval jako nový objev filmových kamer.

V letech 1959-1960 pobývala Yvonne Monlaur ve Velké Británii, kde kromě účasti v několika televizních pořadech a seriálech natočila tři filmy, z nich je dodnes známý horor DRACULOVY NEVĚSTY (The Brides of Dracula, 1960). Poté se vrátila do Francie, častěji ale znovu točila v Itálii, případně v Německu. Svými ženskými půvaby obohatila desítky filmů různých žánrů, ovšem nižších uměleckých kvalit, za zmínku stojí její spolupráce s režisérem Michelem Deville (TO VŠECHNO KVŮLI JEDINÉ ŽENĚ – A cause, a cause d′une femme, 1963).

Hrála v několika filmech s tehdy populárními agenty tajných služeb, jako byl Lemmy Caution (LEMMY KVŮLI ŽENÁM – Lemmy pour les dames, 1962) nebo Nick Carter (NICK CARTER VŠECHNO ZNIČÍ – Nick Carter va tout casser, 1964). Měla se objevit i po boku nejslavnějšího z nich, Jamese Bonda. Dochovaly se i fotografie z kamerových zkoušek pro film THUNDERBALL (1965), v němž měla hrát postavu Dominique Dervalové, tuto roli ale nakonec dostala o něco mladší Claudine Auger. Filmem v hlavní roli s tajným agentem (tentokrát to byl Jerry Coton) nakonec Yvonne Monlaur svou práci před kamerou ukončila – v německé produkci natočila kriminálku CHLADNOKREVNĚ PŘEDLOŽENÝ ÚČET (Die Rechnung – eiskalt serviert, 1966).

Poté, co v různých zemích natočila přes třicet filmů, vrátila se Yvonne Monlaur koncem šedesátých let do Francie a od té doby žije v soukromí.

Pavel "argenson" Vlach