foto

Gil Delamare

  • nar. 14.10.1924
    Paříž, Francie
  • zem. 31.5.1966 (41 let)
    Bobigny, Seine-Saint-Denis, Francie

Biografie

Gil Delamare patří dnes již k legendám francouzských filmových kaskadérů, jeho slávu přiživuje především předčasná tragická smrt přímo při natáčení. Narodil se v Paříži a pocházel ze starobylé, ovšem nijak významné šlechtické rodiny, jeho celé jméno znělo Gilbert Yves de La Mare de Villenaise de Chenevarin. Původně studoval práva, ale ve dvaceti letech odešel k cirkusu, kde se začal prosazovat jako akrobat. S filmaři se setkal poprvé v roce 1949, kdy produkce hledala skupinu lidí schopných jízdy na koni pro historický film DU GUESCLIN (1949).

Spolupráce s filmem se pak stala prioritou dalších Delamarových aktivit, souběžně se ale věnoval zdokonalování svých exhibicí, pořádal jezdecké show v automobilech i na motorkách, absolvoval tisíce seskoků padákem, několik skoků do vody i bez padáku. Pro francouzský film vybudoval celý tým kaskadérů, který brzy proslul pečlivou přípravou a vysokou profesionalitou. Delamare razil heslo zbytečně neriskovat a povolání kaskadéra nijak nepřeceňoval, sám se ale pouštěl často do situací, které hraničily s ohrožením života. Měl podíl také na tom, že práce kaskadérů začala být respektovanou filmovou disciplínou a medializací svých aktivit přispěl ke zvýšení kreditu kaskadérů u veřejnosti.

Ve filmech střídal anonymní kaskadérské výstupy s menšími rolemi, jako voják se například objevil po boku Gérarda Philipa ve slavném FANFÁNOVI TULIPÁNOVI (Fanfan le Tulipe, 1952), menší herecké party odehrál také v dalších historických filmech, ale i v kriminálkách. Spolupráce s herci dospěla časem do vzájemně prospěšného vztahu, Delamare byl vděčný za možnost zaskakovat v nebezpečných situacích za slavné hvězdy, herci si naopak vážili jeho anonymní riskantní práce. Ačkoli se obecně traduje, že například Jean-Paul Belmondo nebo Jean Marais se nikdy nenechávali zastupovat kaskadérem, právě za ně v několika filmech Delamare zaskočil (MUŽ Z RIA - L′homme de Rio, 1963; FANTOMAS, 1964).

V případě, že hercům nebylo vidět vůbec do tváře, zastoupil Gil Delamare i herečky. V komedii ČETNÍK ZE ST. TROPEZ (Le gendarme de St. Tropez, 1964) tak například za volantem nahradil herečku France Rumilly ve slavné roli nebezpečně řídící jeptišky, ve slavné komedii JAK UKRÁST VENUŠI (How to Steal a Million, 1966) zaskočil i za Audrey Hepburn. Pracoval i pro zahraniční produkce a jako herec i kaskadér točil v Itálii nebo Německu.

V květnu 1966 točil režisér Christian-Jaque kriminálku SVATÝ VE STŘEHU (Le Saint prend l′affut, 1966) s Jeanem Maraisem v hlavní roli. Exteriérové scény automobilové honičky se natáčely na nedokončené dálnici A1 nedaleko Saint-Denis a právě tady Gil Delamare zemřel, když se při jedné scéně jeho auto několikrát převrátilo a v jeho troskách zůstalo jen rozdrcené mrtvé tělo. Pohřben je v Saint-Maur-des-Fossés, zde je pochována i jeho životní partnerka, parašutistka a příležitostná herečka Colette Duval (1930-1988).

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky