foto

Philippe Dumat

  • nar. 4.3.1925
    Neuilly-sur-Seine, Francie
  • zem. 11.1.2006 (80 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzský herec Philippe Dumat proslul především dabingem, úspěšný byl také v divadle, zatímco jeho filmografie sestává jen z několika desítek podružných vedlejších rolí. Divadlo začal hrát v roce 1943 v Paříži, po válce se uplatnil na několika regionálních scénách, delší dobu potom hrál v pařížském divadle Théâtre Edouard VII, kde se také seznámil se svou manželkou, herečkou Nicole Vervil (1920-2005).

První úspěchy na jevišti sklízel v Théâtre Antoine (Špinavé ruce), později hrál v různých žánrech, v již zmíněném divadle Théâtre Edouard VII to byla například hra Agathy Christie Svědek obžaloby. Koncem padesátých let spojil Philippe Dumat své umělecké aktivity se skupinou herců sdružených kolem manželské dvojice Robert Dhéry-Colette Brosset, s níž vystupoval v Théâtre de Paris. Později vystřídal několik dalších divadel, svou dráhu na jevišti zakončil Marceauovou hrou Dobré bydlo v Théâtre des Célestins počátkem osmdesátých let.

Vzhledem k rozsahu Dumatových filmových rolí se dnes jen těžko dá určit, kdy se poprvé objevil před kamerou, pravděpodobně to ale bylo drama KOLEMJDOUCÍ (La passante, 1950), častěji ale začal točit až koncem padesátých let, ke středně velkým rolím se ale dostal jen zřídka (REPRODUKCE ZAKÁZÁNA – Reprodutcion interdite, 1957; HEBKÁ KŮŽE – Le peau douce, 1964). Několikrát hrál s Louisem de Funèsem, s nímž se znal z doby působení v Dhéryho divadelní skupině (VÝHODNÁ KOUPĚ – La belle Américaine, 1961; POUIC-POUIC, 1963; TONOUCÍ SE STÉBLA CHYTÁ – Le petit bagneur, 1967), objevil se také ve slavných PARAPLÍČCÍCH ZE CHERBOURGU (Les parapluies de Cherbourg, 1964). Jen výjimečně se Dumat objevil v jiném než komediálním žánru (KRYSY Z TEMNOT – Les gaspards, 1973; NEOHROŽENÝ - L´intrépide, 1975).

Od natočení kriminální komedie SVATÝ ROK (L´année sainte, 1976), kde hrál ředitele věznice, se před filmovou kamerou objevoval již jen výjimečně, naopak začal častěji spolupracovat s televizí, kde účinkoval v seriálech nebo adaptacích divadelních her. Dominantní pozici v Dumatových uměleckých aktivitách v té době získal dabing, jemuž se věnoval spolu se svou manželkou Nicole Vervil. Jeho hlas zazněl z řady amerických nebo italských filmů, častěji daboval například Laurence Oliviera nebo Aleca Guinnesse ve HVĚZDNÝCH VÁLKÁCH, z pohledu českého diváka může být zajímavé, že do francouzštiny namluvil také Jiřího Voskovce (BOSTONSKÝ PŘÍPAD, 1968).

Kromě toho daboval také britské televizní filmy natočené podle Agathy Christie, v závěru své umělecké dráhy namluvil kreslené postavičky v populárních animovaných seriálech ŠMOULOVÉ (1981) nebo MY Z KAČEROVA (1987). Tečkou za Dumatovou dabingovou kariérou byla francouzská verze postavy Kornelia Popletala v příbězích o Harry Potterovi.

Philippe Dumat zemřel v Paříži 11. ledna 2006 ve věku 80 let.

Pavel "argenson" Vlach

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace