foto

Brigitte Auber

  • nar. 27.4.1928 (91 let)
    Paříž, Francie

Biografie

Francouzská herečka Brigitte Auber se krátce po druhé světové válce stala oblíbenou představitelkou energických mladých dívek, její sláva ale nepřekonala konec padesátých let 20. století, v televizi a filmu se nicméně objevuje dodnes. Pochází z Paříže a od dětství se věnovala různým sportovním aktivitám, především gymnastice, která ji nakonec přivedla k akrobatickým exhibicím v různých kabaretech, mimo jiné vystupovala v jednom programu se slavnou Edith Piaf v legendární pařížské Olympii.

Díky veřejnému vystupování si ji povšimli filmoví producenti, poprvé se objevila jako jedna z dívek na svatbě v Beckerově filmu ANTONÍN A ANTONIE (Antoine et Antoinette, 1947). Režisér Jacques Becker jí pak svěřil hlavní roli po boku Daniela Gélina v úspěšné komedii ČERVENCOVÁ SCHŮZKA (Rendez-vous de juillet, 1949). S prvními zkušenostmi před filmovou kamerou začala počátkem padesátých let hrát i v divadle, působila například na scénách Théâtre de la Madeleine nebo Théâtre Edouard VII, přibývaly i další nabídky k velkým rolím ve filmech různých žánrů (POD PAŘÍŽSKÝM NEBEM – Sous le ciel de Paris, 1951; PAŘÍŽSKÉ ŽENY – Les femmes de Paris, 1952).

Jako její nejvýznamnější film uvádějí všechny zdroje shodně Hitchcockův thriller CHYŤTE ZLODĚJE (To Catch a Thief, 1955), i když tady hrála jen menší roli, ve Francii zaznamenal velký divácký ohlas film ARISTOKRATÉ (Les aristocrates, 1955), v němž ztvárnila dceru hlavního hrdiny příběhu (Pierre Fresnay). Mezitím pokračovala i v práci pro divadlo (Sladká Annabella, Zámek ve Švédsku), koncem padesátých let navázala také první kontakty s televizí. Traduje se také, že to byla právě Brigitte Auber, která režiséru Yvesu Allégretovi doporučila do první filmové role Alaina Delona (KDYŽ SE DO TOHO ZAPLETE ŽENA – Quand la femme s’en mele, 1957).

V šedesátých letech musela Brigitte Auber ustoupit z postu hojně obsazované herečky hlavních rolí ve filmu, o to více se ale uplatňovala v divadle a také v televizi, kde se častěji začala objevovat v seriálech. Ve filmu se objevila po jedenáctileté přestávce (OSAMĚLÝ MUŽ – Le coeur fou, 1970). S delšími časovými odstupy se později začala objevovat v televizních seriálech s kriminalistickou tématikou (JULIE LESCAUTOVÁ; ROCCA), ve filmu jsme si jí mohli povšimnout v doprovodu královny Anny Rakouské v přepisu Dumasova románu MUŽ SE ŽELEZNOU MASKOU (The Man in the Iron Mask, 1998). Až na pár dalších výjimečných vystoupení v televizi ale Brigitte Auber od té doby žije převážně v soukromí.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky