foto

Georges Riquier

  • nar. 10.1.1918
    Crest, Francie
  • zem. 12.2.1998 (80 let)
    Créteil, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Georges Riquier patřil k tomu typu herců, kteří ve své práci upřednostňovali divadlo a před kamerou se objevovali hlavně v televizi, nicméně i on hrál v několika filmech dobře známých i u nás. Pocházel ze starobylého městečka Crest v jižní Francii, po studiích herectví zakotvil po druhé světové válce v Paříži. Poprvé se na jevišti objevil v režii slavného Louise Jouveta ve hře Bláznivá ze Chaillot (1945), později našel zázemí v inspirativním tvůrčím prostředí Théâtre National Populaire, kde v řadě klasických kusů hrál pod režijním vedením Jeana Vilara.

Před kamerou stál poprvé v menší roli zapomenuté kriminální komedie GANGSTEŘI V SUKNÍCH (Gangsters en jupons, 1952), až koncem padesátých let začal častěji hrát v televizi, několikrát se objevil například v populárním historickém cyklu LA CAMÉRA EXPLORE LE TEMPS (1960-1963). Vytíženým ale zůstával nadále především v divadle, až do roku 1972 působil v Théâtre National Populaire, často vystupoval také na divadelním festivalu v Avignonu. V šedesátých letech hrál v několika televizních seriálech, mezinárodní popularitu mu přinesla role doktora Liveseye v německém dobrodružném seriálu POKLAD NA OSTROVĚ (Die Schatzinsel, 1966), který byl uveden i u nás.

V roce 1972 byl Georges Riquier angažován do nejslavnějšího francouzského divadla Comédie Française, kde setrval dvanáct sezón a vedlejší až středně velké role odehrál v desítkách her autorů domácí i světové klasiky. Před kamerou se znovu objevoval v historických kostýmech, burgundského vévodu Oda hrál v oblíbeném televizním seriálu PROKLETÍ KRÁLOVÉ (Les rois maudits, 1972), v dobovém kostýmu se mihnul také ve filmu AŤ ZAČNE SLAVNOST (Que la fete commence, 1975). V menších rolích jej zviditelnily i filmy s Annie Girardot, v politickém dramatu NENÍ KOUŘE BEZ OHNĚ (Il n’y pas de fumée sans feu, 1973) hrál soudce, v komedii NĚŽNÉ KUŘE (Tendre poulet, 1978) ztvárnil profesora Pelletiera, přítele jednoho z protagonistů (Philippe Noiret). V této době odehrál i několik postav vysoce postavených policistů a ve filmu STRACH NAD MĚSTEM (Peur sur la ville, 1975) jsme jej mohli vidět jako prefekta.

Z angažmá v Comédie Française odešel v roce 1984, poté ještě několikrát pohostinsky vystupoval v Bruselu, několika vedlejšími rolemi se v polovině osmdesátých let uzavřela i jeho práce pro televizi. Georges Riquier zemřel na pařížském předměstí Créteil 12. února 1998 ve věku osmdesáti let.

Pavel "argenson" Vlach

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace