foto

Zuzana Navarová

  • nar. 18.6.1959
    Hradec Králové, Československo
  • zem. 7.12.2004 (45 let)
    Praha, Česko

Biografie

Neste mě, neste, ptáci, do nebes,
k divokým kachnám volám přes vrátka.
Skřivan ať zanechá mě blízko hvězd
a straky odnesou má zrcátka,“
(z písně Zuzany Navarové „Do nebes“).

Ačkoliv bylo Zuzaně Navarové, české zpěvačce, folkové skladatelce a textařce, v roce 2004, kdy předčasně zemřela na rakovinu (v kombinaci s cirhózou jater), pouhých 45 let, přesto za sebou v oblasti české populární hudby zanechala  poměrně výraznou stopu.

Na české hudební scéně byla solitér, velmi zvláštní jev. K hudbě a svým projektům přistupovala neuvěřitelně poctivě a nikdy ji nešlo o komerční úspěch,“ vyjádřil se k její osobnosti textař Michal Horáček.

Uznání posluchačů folkové hudby i odborné kritiky (viz např. hlavní cena folkového festivalu Porta z r. 1982 nebo nejlepší vokální projev na pražské Vokalíze 1982) si Navarová získala již v osmdesátých letech minulého století, kdy začala zpívat se skupinou Nerez.  Zpívání s touto skupinou bylo přitom pro Navarovou osudové i z osobního hlediska, kdy se během koncertu skupiny na Kubě seznámila se svým manželem Luisem.

Dobrá znalost španělštiny (kterou vystudovala na Karlově Universitě) se pak Norisové patrně hodila i v devadesátých letech, kdy začala spolupracovat s kolumbijským písničkářem a brilantním kytaristou Ivánem Gutiérrezem. Spolu s baskytaristou Karlem Cábou vytvořili trojčlenné uskupení „Tres“ a vydali stejnojmenné album (1995). Kolem dvojice Zuzana Navarová – Iván Gutérrez se posléze vytvořila skupina KOA – Mário Bihári (akordeon, klavír, klarinet), Camillo Caller (bicí a perkuse) a František Raba (kontrabas) a vzniklo album „Skleněná vrba“ (1999, za které dostala cenu Žlutá ponorka) a koncertní „Zelené album“ (2000).

Do rádií (a tedy do povědomí většinového posluchače) se Norisová dostala paradoxně až těsně před smrtí, a to díky skladbě „Marie“ z alba „Jako Šántidéví“, kterou nazpívala rovněž se skupinou KOA. „Tyhle věci mi nepřinášejí pocit euforie. Opravdu se nechvěju v obavách, kolik přijde lidí a kolik toho prodáme,“ komentovala svůj vzat k popularitě v jednom ze svých posledních rozhovorů pro iDnes.cz.

Záběr Zuzany Navarové byl ale skutku velmi široký. Skládala hudbu k divadelním představením, byla producentkou (Věra Bílá – „Rom Pop“ a „Kale Kaloré“) a objevila zpěvačku Radůzu. Pokud jde o oblast filmu nelze nezmínit píseň „Čert ví proč“, která zazní v závěru stejnojmenné pohádky Čert ví proč (2003).

Honza "HonzaBez" Bezděkovský

Skladatelská filmografie

Herecká filmografie

Dokumentární

2006 Příběhy slavných (TV seriál) - a.z.
Barvy všecky (S07E09) - a.z.
2000 Zuzana Navarová, Iván Gutiérrez & Koa (koncert)
1998 Bigbít (TV seriál)
1996 Na koštěti do nebe (TV film)
1995 Kdo je kdo - Zuzana Navarová (TV film)
1992 Kdo je kdo (TV seriál)

Host

TV pořady

1999 Crescendo (TV pořad)
1997 Na Kloboučku (TV pořad)
1989 Hudební aréna 23 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace