foto

Henri Jeanson

  • nar. 6.3.1900
    Paříž, Francie
  • zem. 6.11.1970 (70 let)
    Équemauville, Francie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Henri Jeanson se proslavil jako novinář a spisovatel, je ale také podepsán jako scenárista pod více než osmdesáti francouzskými filmy z 30. až 60. let. Narodil se v Paříži do rodiny učitele a v mládí vystřídal několik zaměstnání, nakonec se krátce po první světové válce začal uplatňovat jako novinář. Brzy si vybudoval svůj vlastní a snadno rozpoznatelný styl, stal se oblíbeným i obávaným reportérem, psal také filmové kritiky a především proslul jako pacifista.

Jako mnoho jiných novinářů a filmových recenzentů se i Jeanson postupně dostal k práci na filmových scénářích, do prostředí filmařů se ostatně dostal i díky herečce Marion Delbo (1901-1969), která byla od roku 1928 jeho manželkou. Není pak nijak překvapivé, že svůj první scénář napsal k detektivce PŮLNOČNÍ SOUD (Le jugement de minuit, 1932), kde jeho manželka hrála hlavní ženskou roli. Ve své další práci pro film se Jeanson soustředil na adaptace literárních a divadelních předloh (DÁMA OD MAXIMA – La dame de chez Maxim's, 1933), úspěch mu přinesla i frivolní veselohra DOBRODRUŽSTVÍ KRÁLE PAUSOLA (1933), která byla souběžně natočena ve francouzské,  německé a anglické verzi (Les aventures de roi Pausole/Die Abenteuer des Königs Pausole/The Merry Monarch).

Koncem třicátých let spojil Jeanson své síly s předními filmovými tvůrci a napsal scénáře k dodnes vysoko hodnoceným titulům režisérů Juliena Duviviera (PEPÉ LE MOKO, 1937), Marca Allégreta (BRÁNA K UMĚNÍ – Entrée des artistes, 1938) nebo Marcela Carné (HÔTEL DU NORD, 1938). Těsně před začátkem druhé světové války se díky svým pacifistickým postojům dostal do křížku se zákonem a v roce 1939 byl uvězněn za pochvalný článek k vraždě německého diplomata Ernsta von Ratha. Po intervenci přátel byl propuštěn a v roce 1940 se stal šéfredaktorem deníku Aujourd'hui.

Rétorický styl jeho novin se znelíbil německým okupačním orgánům a v listopadu 1940 byl znovu uvězněn. Opět pomohli přátelé, nicméně Jeanson se v roce 1942 dostal do vězení znovu, tentokrát za šíření protiněmeckých letáků. Poté sice znovu psal scénáře, v titulcích ale pochopitelně nebyl uveden; z jeho válečné tvorby připomeňme crazy komedii CTIHODNÁ CATHERINE (L'honorable Catherine, 1943), která byla uvedena i v českých protektorátních kinech.

Až po válce se naplno vrátil k žurnalistice, znovu psal i filmové scénáře. Nadále jej ke spolupráci zvali významní režiséři (Christian-Jaque, Julien Duvivier, Henri Decoin), napsal také scénář ke Clémentovu válečnému dramatu KRYSY (Les maudits, 1947). Své jediné ocenění získal na festivalu v Locarnu, tento jeho scénář (RŮŽOVÝ ŽIVOT – La vie en rose, 1948) dnes ale patří k těm zapomenutým. S italskými tvůrci a předním italským neorealistou Luigi Zampou pracoval na filmu SPÍŠ PROJDE VELBLOUD (È più facile che un cammello..., 1950). V této době si Henri Jeanson jedinkrát vyzkoušel i pozici filmového režiséra a jeho muzikál LADY PANAME (1950), evokující atmosféru kabaretů dvacátých let, zaznamenal solidní úspěch v podobě dvou miliónů diváků ve francouzských kinech.

Jeanson psal scénáře k filmům různých žánrů, byla to historická dramata, komedie i tehdy oblíbená špionážní tématika. U nás jsme jeho jméno mohli číst například v titulcích slavných filmů jako FANFÁN TULIPÁN (Fanfan la Tulipe, 1952). Do některých scénářů zakomponoval své vlastní zkušenosti z období německé okupace, což byl například případ úspěšného filmu MARIE-OCTOBRE (1959), zmínku si zaslouží i ojedinělá spolupráce s André Cayattem (MEČ A VÁHY – Le glaive et la balance, 1963). V roce 1956 byl také členem poroty na festivalu v Cannes.

Poslední setkání s historickým námětem absolvoval v rámci dobrodružného snímku ČERNÝ TULIPÁN (La tulipe noire, 1964) s Alainem Delonem v hlavní roli, poté ještě napsal scénáře k několika filmům se špionážní a kriminální zápletkou (SVATÝ VE STŘEHU – Le Saint prend l'affût, 1966; MUŽ V BUICKU – L'homme à la Buick, 1968). Mezitím začal spolupracovat také s televizí, mimo jiné psal i recenze k dramatické televizní tvorbě, pracoval také na svých pamětech, které ale vyšly až po jeho smrti v roce 1971 pod názvem „70 let dospívání".

Henri Jeanson zemřel v malém městečku Équemauville na severu Francie 6. listopadu 1970 ve věku sedmdesáti let. K jeho soukromí dodejme, že se zmíněnou Marion Delbo se rozvedl v roce 1965; tehdy již udržoval poměr s herečkou Claude Marcy a ta se pak v roce 1967 stala jeho druhou manželkou.

Pavel "argenson" Vlach

Scenáristická filmografie

Filmy

1968 Muž v buicku
1966 Paris au mois d'août
Saint prend l'affût, Le
1965 Majordome, Le
Pas de caviar pour tante Olga
1964 Paříž v letním parnu
Repas des fauves, Le
Černý Tulipán
1963 Marie Octobre (TV film) - divadelní hra
Meč a váhy
1962 Le Crime ne paie pas
Les bonnes causes
Ďábel a desatero
1961 Diesmal muß es Kaviar sein
Es muß nicht immer Kaviar sein
Madame Sans-Gene
Puits aux trois vérités, Le
Vive Henri IV... vive l'amour!
1960 Affaire d'une nuit, L'
Terrain vague
1959 Guinguette
Kráva a zajatec
Marie-Octobre
Nathalie, agent secret
1958 Maxime
1957 Nathalie
Pod pokličkou
1955 Nana
Printemps, l'automne et l'amour, Le
1954 Madame du Barry
Třikrát žena
1952 Fanfán Tulipán
La Fête à Henriette
Muž mého života
Okamžik pravdy
1951 Barbe-Bleue
Blaubart
Identité judiciaire
Le Garçon sauvage
Sous le ciel de Paris
1950 Lady Paname
Meurtres
Ztracené vzpomínky
È più facile che un cammello...
1949 Au royaume des cieux
Entre onze heures et minuit
1948 Očima vzpomínek
1947 Amoureux sont seuls au monde, Les
Carré de valets
Dvojník
Krysy
Taverne du poisson couronné, La
Vie en rose, La
1945 Carmen
Farandole
Kulička
1944 Bonsoir mesdames, bonsoir messieurs
Florence est folle
Na rohu vás čeká dobrodružství
1943 Honorable Catherine, L'
1942 La Nuit Fantastique
1938 Brána k umění
Drame de Shanghaï, Le
Hotel du Nord
Patriote, Le
Prison sans barreaux
Tarakanova
1937 Cargaison Blanche
Její první ples
Král sportu
Mensonge de Nina Petrovna, Le
Ohnivé polibky Neapole
Pépé le Moko
1936 Mister Flow
1935 Marchand d'amour
1933 Bach millionnaire
Dame de chez Maxim's, La
Dobrodružství krále Pausola
Les aventures du roi Pausole
Merry Monarch, The
1932 Jugement de minuit, Le

Režijní filmografie

Filmy

1950 Lady Paname

Herecká filmografie

Filmy

1952 Jouons le jeu

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace