Hangár 14 (2011)

Další z těch filmů, které nám ukazují, jak to skutečně chodí ve speciálních jednotkách. Takovou syrovou realističnost jsem už dlouho neviděl. Ne, ne rozhodně nejde o žádné béčko, jak tu píší mnozí uživatelé. Dokonce bych si i troufnul tvrdit, že tady na csfd mají špatně žánr. Tohle je totiž, vážení přátelé a za tím si stojím, v podstatě DOKUMENTÁRNÍ FILM.

Dům U Zlatého úsvitu (2009) (TV film)

Krásně poetický film. Vůbec si nemyslím, že by to šlo s českou kinematografií až tak z kopce. Tenhle film je toho ukázkovým příkladem. Na to, aby se natočil takovýhle pěkný malý český film, toho není potřeba mnoho. Tvůrci si nemohli vybrat lepší prostředí na natáčení. Malé české město (natáčelo se mimochodem v Telči a Třešťi) spolu s malebnou krajinou v léťe. To, že je vše situováno do kulis první republiky, se může zdát celkem vedlejší. Na druhou stranu, dovedli byste si představit, že by se to odehrávalo v současnosti? Nebo snad za komunismu? Ne, opravdu je doba zvolená naprosto ideálně. Sešli se skvělí herci v čele s V. Javorským, který patří od Romingu mezi mé oblíbence. Scénář si navíc suprově rýpal do většiny typických nešvarů české společnosti, ale opět tak nějak nenuceně až samozřejmě. A hláška pomáhat a chránit spolu s bráškou Heliodromuse a la Leonem jsou už jen takové třešničky na dortu.

Černá sanitka (2008) (seriál)

Tak jsem viděl dík s názvem huliči, a byla to celkem prdel. Herci sice nebyli nijak úchvatní a myslím, že zpracovat takovou legendární historku by šlo rozhodně líp. Celkově se mi ale líbý ten nápad, toje hlavní. Prostě je to zajímavý.

Kriminálka Anděl (2008) (seriál)

No tak Malý pitaval to nebyl, ale to tvůrcům seriálu zazlívat nemůžu. Seriál se podle mě snaží o něco, čeho prostě de v českých podmínkách jenom těžko dosáhnout. Na jednu stranu efektní kamera po vzoru zahraničních kriminálek, ale do českého prostředí mi to prostě nesedí. Obraz policie je trochu přikrášlen. V skutečnosti se na "kriminálce" jezdí stále ještě ve feliciích. Vybavení, které mají v seriálu kriminalisté k dispozici opět naprosto neodpovídá realitě. Někdy se člověk ptá, na co jsou u seriálu odborní poradci. Nadřízené orgány by s policistou pěkně zametli, kdyby se prokazoval slovy "kriminálka," ale o tom až jindy. Prostě i když byla naše policie vylepšena tak ono to nestačí. Jak už zde bylo zmíněno, v seriálu se objevilo strašně málo postav a celé vyšetřování bylo statické. Nejdřív byly vyšetřovatelé na mrtvém bodě, a pak přišel "počítačový mág" a řekl máme to auto... Tomu neříkám moc zajímavý pokrok ve vyšetřování. Celkově tam vyslechly pár osob, našli ohořelé auto a na konci zásahová jednotka vzorově zatkla pachatele :) Z tohodle ale nemůže nova udělat kriminálku miami ani kdyby se rozkrájely. Proč zkoušet něco, co bez většího rozpočtu a celkově kvalitnějšího týmu udělat nelze??? Kdyby si tvůrci vzaly za vzor Malého pitavala, lehce ho zmodernizovaly a nesnazili se zAmerizovat české prostředí, seriál by se stal jistě velmi oblíbený a vysílaly by ho klidně i po 25 letech.

Labyrint lží (2008)

Úchvatný film a především docela překvapení. Co se týče herců tak tam není vůbec co vytknout. Hudba a kamera - všechno vynikající. Pokud si někdo stěžuje na příliš dlouhou stopáž... Já sem se byl celé dvě hodiny vtažen do děje a můžu říct, že to opravdu uteče jak nic. Hned na začátku se seznámíte se syrovou realitou. A vůbec vizuální stránku bych moh chválit donekonečna. Celé se to odehrává v současnosti na blízkém východě, a až budete odcházet z kina, budete na to mít určitě svůj názor. Nějak z toho pořád kouká určitá bezvýchodnost takže asi tak. Tohle se prostě musí vidět - 5*

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Těžko hodnotit tenhle film a ještě těžší je ho někam zařadit. Jednoznačnými klady je originální námět, scénář a herecké obsazení. Knihu jsem nečetl, takže mi zbývá jen konstatovat, že scénář je opravdu povedený. Spousta životních pravd a mouder. Naštěstí to ale nejsou stokrát konstatovaná klišé. Další plus je ohromná spousta vedlejších postav, které se za celou dobu vystřídaly na plátně. Přičemž jde vždycky o dokonale propracované charaktery. Co se týče hudby tak občas se tam objevila nějaká dobová pecka, což je jednoznačně dobře. A teď zápory. Na prvním místě mě napadá stopáž, protože jsem vůbec neměl páru jak bude film dlouhý. Až v kině mi došlo, že to bude asi něco téměř ke třem hodinám. Místy mě to pak trochu nudilo, prostě to chce zvyknout si na to pomalejší tempo. To je ale spíš subjektivní. Jinak mě nenapadá co bych vytknul. Za tímhle filmem je bezesporu vidět poctivý kus práce a tak dávám lepší 4*. Uvidím jak se na ten film budeme dívat za pár let...

Poslední plavky (2008)

Tohle je bohužel jenom jeden z dalších důkazů krize současného českého filmu. Mohla to být celkem obstojná komedie, jenže na plátně se v podstatě celou dobu nic neděje. Nějaká místní legenda o gigasumci prostě nemůže utáhnout takhle dlouhý celovečerní film. Aspoň že se člověk místy zasmál. Hlášky Čtvrtníčka nebyly špatný a z Hrušinskýho sem málem chcal smíchy. To že se po Ulici ještě takhle sníží, to níž snad už ani nejde. Nejujetější asi bylo když hrůša naběh na scénu a začal házet do rybníka granáty. Takže tenhle film jako celek nedoporučuju, přesto pokud se na to člověk podívá tak se občas i zasměje...

Quantum of Solace (2008)

Tenhle nový Bond se rozhodně liší od svých starších předchůdců. Tempo je rychlejší a scény jsou mnohem více akční. Hned úvod filmu naznačí, že nový úroveň bude vysoká. Líbili se mi herecké výkony v hlavních rolích, celkově i děj, vynikající natáčecí lokace... Výborná byla například scéna v rakouském divadle. Jediné co mohlo být ještě lepší byla hudba, třeba titulní skladba mě moc nezaujala. To už je ale věc osobního názoru a Bond vypadá přesně tak, jak by v dnešní době měl. Určitě za 5*

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Vynikající akce. Sylvester dokázal, že ještě nepatří do starého železa a sám si zrežíroval tuhle lahůdku. Děj filmu staví na naivní představě skupinky američanů. Myslí si, že pomůžou obyvatelstvu sužovanému občanskou válkou, ale místo toho se sami dostanou do pekla. Pak na scénu přichází skupina žoldáků, co je má osvobodit, no a samozřejmě RAMBO.