Collateral (2004)

Ja viem že 5 hviezdičiek je možno trošku neobjektívnych, ale musím ich dať, hlavne za ULTRA coolového Cruisa. Keby bol film ladený ešte viac v duchu brutálnych a cynických Vincentových výčinov, plesal by som blahom. 90%

Sexbomba od vedle (2004)

Poviem to tak trošku krátko a výstižne (poväčšine sa riadim heslom trápne ale dlho) akoby povedala vedúca Pedagogického ústavu SR : Veľmi príjemná a inteligentná komédia pre dospievajúce publikum. Odporúčam na spríjemnenie večera.

Marley a já (2008)

Citová šikana v 24 karátovej Hollywoodskej podobe. Presladený psychoterror žmýkajúci slzy aj zo žulovej sochy. Labrador Marley je najlepší herec na plátne, Jen s Owenom sa držia v rámci možností a súkajú zo seba to, čo vedia najlepšie, ale inak je tento film totálne o ničom. Pripomína mi to slovenskú produkciu - nemastné medziľudské klišé šróbované na overené trademarky. A áno, plakal som aj ja:D

Nesmiřitelní (1992)

Oscarmi ovenčené Eastwoodovo "životné dielo". Podľa mňa iba nadmieru preceňovaný western, na ktorého objektívnom hodnotení sa podpísala oscarová geriatria. Nebolo to zlé, no aj keď neholdujem westernovému žánru (keď fičal Winnetou nežil som), videl som aj oveľa väčšie bomby. Okrem toho, dobrý film nie je nikdy limitovaný mantinelmi žánru. Pre milovníka westernu a Eastwoodovho prižmúreného ksychtu to môže byť modla, pre mňa iba oldschoolom zaváňajúci štandard. Emocionálne vzťahy medzi postavami na nič, záverečná lomenica odzívaná a vo všeobecnosti - jediná postavička, ktorá ostala ako tak v povedomí, je sadomasochistická kreácia Hackmana... Porovnávanie Unforgiven s Dance with wolves ???!!!

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Yates je vychádzajúca hviezda - ešte o ňom budeme počuť a chváliť ho - Britskej filmovej školy. Scenárista to trošku poserkal (zameral sa totiž na dosť nedynamické a nepodstatné záležitosti) ale rejža to zmákol priam bravúrne a vykorčuľoval z toho s pre mňa najlepším dielom série. Ovláda kameru, ovláda atmosféru, ovláda emócie, ovláda horror, ovláda čas. Skutočne sme si nemohli priať nikoho iného, a tak, ako som sa v Potterovi našiel ako čitateľ až od piateho dielu, našiel sa Potter vo filmovom svete od piateho dielu. Som rád, že sedmičku rozdelili na dve časti (aj keď ide o prachy ) lebo bude detailná, a verím že ju Yates vypiple, vytemní a urobí tak zaslúženú, orgistickú, a hlavne výnosnú bodku za celou ságou od madam Rowling. EDIT: prekvapivo sme sa všetci vo svojich očakávaniach mýlili. Na druhej strane, búšiť tvrdo komerčné záujmy päť rokov v kuse je na jedného kreatívna extrémna záťaž (o tom viem svoje)

Gauneři (1992)

99 percentný koncentrát Tarantinoveho filmárskeho a tvorcovského umu. Brutálna minimalistická gangsterka napchatá od začiatku do konca tým najlepším, čo dokáže Quentin ponúknuť. Okrem toho to navyše neskutočne šlape a je to dotiahnuté do posledného dialógu, takže pre mňa osobne zatiaľ takmer jeho najlepší počin.

Prstoklad (2005) (TV film)

Nechápem tomu prekladu ale nevadí, to jednoducho treba prehliadať a pozerať filmy s titulkami. Bravúrna dráma, ktorej prvá časť dosahuje 120%. Britská škola sa nezaprie, výborne použitá hudba, výborne použité exteriréry, výborná výprava a citlivá réžia. Po prvej časti som bol absolútne uchvátený a nadmieru spokojný. Potom som si ihneď zapol druhú, a postupne som to musel zredukovať na 4 hviezdičky. Nejde ani tak o dĺžku filmu, ale skôr o to, že tie prekvapivé zvraty narvali do 25 minút filmu, a okolo nich sa v podstate už nič nedeje. Mohli byť citlivejšie popretkávané cez dej, aj keď musím povedať, že aj druhá časť je patrične pôsobivá. Ak by som to mal zhrnúť, táto vinikajúca, atmosferická, inteligentne napísaná dráma so skvelými hereckými výkonmi (obzvlášť ženských protagonistiek) o seba absolútne vôbec nehrá preslzený americký spektákl, v ňom by sa Brad Pitt zaručene polomŕtvy vyznával z hriechov minimálne celú druhú časť. Film je príjemný, nenútený, v komorných momentoch útočí tam kde má, atmosféru si zamilujete od prvých momentov, správne krutý a nevyhýbavý, napínavý a originálny. Potvrdzuje jednoducho to, čo tvrdím "už léta" - európska filmová škola je ďaleko vpredu.

Megalodon (2002)

Nahnevaný filmár z BBC sa nasral a natočil film, ktorý má poučiť, vystrašiť a dodať poriadnu dávku napätia. Už len fakt, a to nechcem byť hrubý, že v ňom hrá človek menom Gary J. Tunnicliffe mi napovedal, že mám čakať sračku. A ku podivu, skvelo som sa zabával, i keď pri väčšine scén sa môj úsmev podobal viac menej na tetanový kŕč. Anyway, tento film je jednoducho recyklácia všetkého zlého, čo existuje, ale aj tak stojí za pozretie. Potom sa preto nečudujte, že niektorí ľudia niektoré filmy hodnotia tak trošku o hviezdičku viac. Sú to tí, čo majú o nejaký ten filmový prehľad viac, pretože si pozrú aj takéto srandy. No a ten žralok - v Spielbových Čeľustiach sú efekty asi 50 krát lepšie, tak posúďte sami.

Z pekla (2001)

Myslím že náročnejší divák, žiadajúci minimálne 90 percentné využitie potenciálu filmu, dá solídne tri hviezdičky. Tento film má atmosféru (i keď režiséri by nemali ísť do lacno digitálnych panoramatických záberov), má celkom brutalitu, aj zaujímavú zápletku s veľmi podareným, neklišovitým koncom. Ale celé je to akési roztrhané, nekompaktné a navyše, réžiu majú pod taktovou bratia, a keď sú na to dvaja, musí to byť cítiť (a ja som tie vťahy, emócie a napätie, tajomno necítil). Ale v podstate som neostal sklamaný, a vychutnal som si ho hlavne vďaka výborným hercom (všetkým, Depp tu nijak nevyniká).

15 minut (2001)

Karel Roden dokazuje svoje perfektné a stále dozrievajúce kvality, a Vera Farmiga neuveriteľný sexappeal. Inak v tomto filme stojí väčšina vecí za hovno. Taký poku sbyť za každú cenu cool sa nevydaril ani scenáristom, ani režisérovi a vonkoncom nie De Nirovi.