Mumie (2017)

Na papieri musel ten jednostranový koncept Dark Universa, ktorým mávali pred dozornou radou, vyzerať cool. Možno preto do toho Cruise šiel. To ale ešte netušil, že dve tretiny budgetu bude jeho plat a zvyšok sa rozdelí medzi dva vizuálne efekty a Rusellovho terapeuta. Sakramentsky zlý film, ktorý mi v niektorých momentoch pripomínal slovenské seriály. Kurtzmanovi by som už do rúk nezveril nič a ak si Sofinka nebude vyberať starostlivo, zapadne prachom rovnako, ako Ahmanet.

Vetřelec: Covenant (2017)

Klasika, neklasika - čokoľvek sa dá pri dnešných filmových možnostiach naservírovať tak, aby to rešpektovalo (hoc aj moderného) diváka a súčasne si tvorca zachoval vlastnú integritu. Covenant je Scottovsky tučne, landscapeovo natočené scenáristické lajno s najhorším filmovým kastingom za posledných desať rokov. Aby mi vo filme, ktorý revitalizuje klasiku (samotným tvorcom tejto klasiky) spôsobil zážitok iba trojsekundový docking inžinierskej lode, to už je čo povedať. Od nástupu flauty v jaskyni to celé pôsobí ako pilotný diel Hviezdnej brány. Ridley, kašli už na to, posuň štafetu a bež učiť na almu mater, tam ťa treba viac. UPDATE: znižujem hodnotenie, na druhý krát je to takmer nepozerateľné.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Napriek počiatočnej skepse si to Gunn šikovne ustrážil. Ba čo viac, vystaval na zelenom plátne film, ktorý možno ako jediný medzi marvelovkami ponúka funkčne vystavané vzťahy medzi postavami a uveriteľné emócie. Všetci zúčastnení tradične presní, prekvapil ma mladší brat rejžu. Teším sa na vol.III

La La Land (2016)

Najfilmovejší film od čias...Už si ani nepamätám. Neznášam muzikály, ale toto je brilantné v každom ohľade, v každej minúte strihu, v každom slove dialógu, v každom zapracovaní jazzových motívov. Chazelle je boss a možno najväčší filmársky talent novej generácie, môže si robiť čo chce v akomkoľvek žánri. Prajem mu komerčný úspech, aj keď je dosť pravdepodobné, že väčšina ľudí do kina išla iba kvôli mediálnemu mecheche, ktorý okolo filmu bol. Presne kvôli takýmto tvorcom ešte stále môže visieť na Mnt. Lee nápis Hollywood. PS: Luhrmanove videoklipy popri tomto zapadnú prachom

Rychle a zběsile 8 (2017)

Morgan sa zamyslel a z predchádzajúcich prďáckych, vážne sa berúcich, akčne samoúčelných výplachov vytrieskal plot, ktorý - v rámci FF série - prináša možno najzábavnejší diel a po dlhej dobe Stathama v kráľovskej HardBoiled forme. A Gary Gray s prehľadom schoval do vačku všetkých Bondov a Huntov. Spokojnosť

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Stále neviem, čo treba Edwardsovi na to, aby okrem technickej brilantnosti a neuveriteľnému zmyslu pre scénu do filmu zapojil aj zmysel pre vyváženosť celku. Možno naozaj extrémne kvalitný scenár. Odhliadnuc od tohto faktu je Rogue One paradoxne jeden z najlepších filmov série z neuveriteľné dokonalo uchopenými trademarkmi značky. Vrátane najväčšieho z nich, ktorý, mať vlastnú R-kovú nezávislú bokovku v rukách niekoho schopného, by jednoznačne búral historické priečky. Tých pár scén si totiž môžem púšťať dookola, a to sa mi trebárs pri Abramsovom počine nestalo. Sadlo mi to presne tak, ako som si predstavoval - už ako malý som zvysoka kašľal na telenovelistické afekty SW série a celé dni si z Lega staval vesmírne lode. Edwards zrejme tiež.

McFarland: Útěk před chudobou (2015)

Schematický športový doják z dielne najväčšieho filmového molocha na svete, ktorý nie je úplne prvoplánový? Stalo sa. Na Disney príjemne nekorektne realisticky zobrazená odvrátená stránka amerického sna. K tomu sympatický Costner, pachuť "podľa skutočnej udalosti" a overený cit pre funkčné veľkoplátnové emócie pani režisérky.

Příchozí (2016)

Formálne dokonalé, minimalistické sci-fi s výborným sólom Amy, z ktorej začína vyrastať elita Hollywoodu. No nemohol som sa zbaviť pocitu, že prekombinovanosť, s ktorou Villeneuve vystaval film, sa trošku - najmä v závere - minula účinku. Minúť sa divácky účinku je azda najvýstižnejšie pomenovanie pocitu, ktorý som pri vzhliadnutí mal. A to aj napriek mnohým pekným myšlienkam a silným momentom. Jóhannsson samozrejme absolútny démon!

Zúčtování (2016)

Sadlo mi to viac, než by som kedy od Afflecka čakal. A nie iba kvoli efektne našróbovanej role pre jeho hereckú obrnu. Skvelý, šikovne vypočítavý scenár (naozaj to nie je adaptácia knihy?), výborný storybuilding, akcia, obchádzanie klišé a snaživá réžia (OĆonnor si s chuťou napráva fuckup z nevydarenej návštevy westernového žánru). Pre mňa jeden z naj filmov roku 2016 a jednoznačne Affleckova najlepšia rola kariéry. Pachuť nedotiahnutosti ostáva rozptýlená vo funkčnosti jednotlivých scén a ich vzájomnej tematickej i žánrovej kombinácií.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Burton konečne pochopil, že tvorcovsky vyhorel, a s pokorou adaptoval skvelú knihu. A čuduj sa svete, nakrútil svoj druhý najlepší film a vysokopravdepodobne jedno z najlepších detských fantasy vôbec.