96 hodin: Odplata (2012)

Nejmilejší Rade! Nevím, co si mám počít se svým předsevzetím vidět všechny tvé filmy, když bereš za každou cenu podobné průsery.

Jednoduchý život (2011)

Jednoduchý život, jednoduché vyprávění. Nijak triviální sdělení o smyslu života je dík skvělé herecké dvojici výsostně realistické. Jednoduché, přitom komplexní. A po pravdě: je to nefalšovaná divácká radost, vidět po dlouhé době (a po řadě politicky poplatných, sentimentálních nebo stupidních filmů) herce Andyho Laua v hezkém a smysluplném snímku.

Bao lie xing jing (1999)

"Bullets Over Summer" skutečně není ani náhodou neuvěřitelně amatérsky špatný film. A vzhledem k faktu, že jde o poslední film, který jsem si na poměrně (subjektivně) dlouhou dobu dovolila pustit, užila jsem si tuto sympatickou žánrovou směsici dvonásob.

Seukaendeul - Joseon namnyeo sangyeoljisa (2003)

Je pět literárních a filmových postav, kterými jsem posedlá, přičemž dekadentní vikomt z pera Choderlose de Laclose je jednou z nich. Je svým způsobem sympatické, to vědomí skutečnosti, jak tento proslulý příběh intrik, vztahů, moci a lásky ladí s jakoukoli společenskou organizací a může fungovat svébytně v mondénní Francii i na asijském venkově někdy za feudalismu. Tváří v tvář jinak celkem vizuálně nápadité jihokorejské adaptaci "Nebezpečných známostí", která místy neodbytně připomíná Formanovu verzi, jsem si ovšem uvědomila pro mne bolestnou prázdnotu Valmonta bez magnetismu Johna Malkoviche nebo odzbrojujícího kouzla Colina Firthe. Asi tak.

Nebezpečné známosti (2012)

"Nebezpečné známosti", tentokrát situované do Šanghaje roku 1931 v době počínajícího válečného konfliktu, děj tak nepostrádá odkazy na politickou situaci nebo třeba sociální nespravedlnost. Ta vražda rukou soka, nijak rytířská, asi nebyla bez důvodu, si myslím. Jinak ústřední herecká trojice Zhang Ziyi, Cecilka Cheung a Jang Dong-gun je naštěstí výborně typově vybraná i hrající (a jejich kostýmy dostatečně pohledné a retro,) protože z ukňourané Candy Wang jsem šílela... Taky velké plátno by bylo o něčem jiném. Ve výsledku, přestože jde o (o třídu) lepší pokus než nabízí mladší jihokorejská adaptace, jsem od filmu, na který jsem docela dlouho čekala, ... čekala ještě něco malinko navíc. Okleštěné, ale v detailech silné.

San kei hap lui (2011)

Strasny ulet, i kdyz nejde o takovou krajnost jako v pripade "Ji keung hei si 2011". Ale je to parodie, tak budiz. No, kdyby mi nekdo pred par lety rekl, ze jedine dva volne dny siroko daleko stravim sledovanim Louise Kooa, pochybovala bych silne o jeho dusevnim zdravi. Ale pravda je takova, ze mam za sebou 9 jeho filmu (z toho dva v ruskem dabingu a dalsi dva s ruskymi titulky) a kdybych mohla, obratem bych si pustila jeste obe "Volby" Johnnieho Toa. Tak kdo je tady zraly na sveraci kazajku... a na teplou a studenou?

Gao hai ba zhi lian II (2012)

S hodnocenim jsem vahala nekolik mesicu, ale mam-li byt spravedliva, asi se mi to hodne libilo, prestoze divak je neustale krok dopredu pred vypravenim a to samo o sobe neprinasi nic moc noveho. Mozna je to ale nekdy v poradku, vedet, kam bude dej smerovat a prat si, aby to prave tak taky skoncilo. //// Je zajímavé, že nad tím filmem musím pořád přemýšlet: prostě způsob vyprávění asi souvisí i s názvem, jde o to, že děj nejenom naplňuje má očekávání, ale přímo se opakuje a přepisuje...on prožívá na stejném místě to, co ona o pár let dříve, on jí později jako režisér dovolí pocítit alespoň imaginárně to, na co marně čekala dlouhou dobu, atd. Vůbec nejde o hloupý film, jen záleží na úhlu pohledu. Prozatím mi vůbec nevadí způsob, jakým J.To nadbíhá západnímu publiku.

Dan shen nan nu (2011)

Kikuka ma pravdu ohledne ukoncovani romcom, ale nakonec ve zpusobu, jakym zvraty ozvlastnuji vypraveni, vidim plus. Film nabizi spoustu krasnych drobnych detailu a momentu, vybornou ustredni trojici i vyuziti mestke architektury ve filmu, jak jinak... uvazime-li, kdo je tvurcem. Taky perfektni rezijni vedeni herce Louise Kooa (jasne, ze se opakuju), ktery pak je navzdory svym hereckym moznostem presvedcivy. Byl sympaticky v kazdem zaberu. Takze s odstupem a po druhem zhlednuti pridavam hvezdicku a Johnnie To definitivne patri do me reziserske topky, kde uz mel byt drive. /// Po tretim zhlednuti navic kvituji, ze na rozdil od vetsiny soucasnych (uprimne: dost sterilnich) hongkongskych romantik film nepostrada skutecnou jiskru... No a pripada mi to vazne ze zivota, kdyz neco, po cem jeden dlouha leta touzi, ve finale hloupe podela. Jo, libi se mi to.

I ve smrti sami (2004) (TV film)

Zavazne tema, ktere nebudu zlehcovat a kopa vybornych hercu, kteri mi ale uz leta pripadaji bez zmeny vyrazu a bez vyvoje, takze televize se vsim vsudy. Dramatizaci Falladova romanu jsem videla jen kvuli herecke ucasti Jiriho Dvoraka, a ten byl pro mne take jedinym duvodem, proc jsem inscenaci dodivala. Prekonat Helmuta Bergera a jeho Martina von Essenbecka, ktereho mi od nastupu na scenu silne pripominal, proste nemohl, tim spise, ze komisari gestapa propujcil emocionalni vrelost. Taky ten zbytecne viditelny nadhled, ktery si mozna mohl odpustit...ale je poznat, ze ho role Esserlicha bavila a on bavil mne dvojnasob.

Svatá čtveřice (2012) odpad!

Obávám se, že "Svatá čtveřice" představuje dno českého filmu: osmdesát minut dost ubohé vaty, která na velkém plátně nemá co dělat. Nevěřím, že takto vypadá splněný sen většiny čtyřicátníků. Raději bych byla mrtvá, než se ocitnout na minutu v jejich realitě. Styděla jsem se za tvůrce, jakož i za sebe, že se na to dívám. A nevěřím, že by si nějaký puberťák na sebe dobrovolně oblekl podobné bebechy. Estetika smetiště a podceňování diváků.