Turínský kůň (2011)

Chladný pohled na život dvou znavených lidí, zatímco za okny zuří bouře a padá tma. Filmová krása vyjádřena prázdnotou a smrtí.

Upstream Color (2013)

Úplný protipól divácké přívětivosti, který mi ale vlastně divácky přívětivý připadal. Carruth vytvořil svět, v němž jsou myšlenky a odpovědi roztříštěny na mnoho kousků a následně předloženy v sekvencích, které jsou sice chaotické, ale zároveň rozluštitelné. Upstream Color je film o ztrátě kontroly, lásce a hledání sebe sama. Opojně natočené a zcela geniální.

Uvnitř mé hlavy (2013)

Pořádně zkažená dovolená na konci světa aneb co se stane, když nemůžete usnout. Znepokojující film.

Vlk z Wall Street (2013)

I fucked her brains out... for eleven seconds. Nejlepší komedie za hodně dlouhou dobu a zároveň sonda do světa bez hodnot a morálky kde je každodenním cílem ojebat co nejvíc lidí (ať už přes telefon, nebo doslova). Kultovní scény se tu chrlí podobným tempem, jakým mizí koks ze stolů a DiCaprio si ve své dokonalosti jako člověk posedlý penězi zaslouží přirovnání k Daniel Day-Lewisovi v There Will Be Blood. I když to tak může vypadat, Scorsese rozhodně nic neglorifikuje a pod vší srandou se ukrývá smutný obrázek skrz naskrz zkažené doby ilustrující úpadek naší společnosti.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Nesmírně komplexní portrét smutného muže v šedém světě ve kterém sláva nepřichází. Na jedno zhlédnutí téměř neuchopitelný film plný bizarních postaviček (Goodman je jako jazzový elitář perfektní) koček a nenaplněných snů. Ke konci až neobvykle temné a konstatující, že být dobrý zkrátka nestačí. Často zbudou jen prsty otlačené od strun a krabice neprodaných desek pod stolem. Nejlepší Coeni od Big Lebowski.

Výchozí bod (2014)

Nakonec spíš převážilo zklamání. Na můj vkus až příliš patosu, nedotažených myšlenek a stupidních dialogů z úst údajně velmi chytrých lidí. Proto je asi lepší u toho moc neuvažovat, což je u filmu, který proti sobě staví dvě protichůdné filozofie špatně.

Vyvrhel (1991)

Cesta k sebedestrukci; ztráta víry v cokoliv. Ďábelský Mortensen zanevřel na svět a káže nihilismus.

Wrong (2012)

Festival absurdit. Krásně natočená podivnost, která ale nikdy nezajde příliš daleko a právě proto ve výsledku nabízí zcela kouzelný a jedinečný zážitek.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Tempem sice strhující, ale obsahově průměrný blockbuster s přepáleným dějovým záběrem. Komiksová atrakce podle šablony.

Young Ones (2014)

Což o to, svět si tu Paltrow vytvořil pěkný, jenže to je tak všechno. Shannon navíc moc času před kamerou nedostal a po něm tam jsou pouze otravné děcka (hlavně Fanning), které ve mně vyvolávaly silné pocity nenávisti.