Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

Jedna z nejlepších mayovek. S obsáhlou knižní předlohou toho moc společného nemá ... Jeden ze snímků, kde se objevil budoucí Gotz Schimanski George. To Golfista - fotky z mayovek se také daly občas "vyžebrat" na obsluze kina.

Vinnetou (1963)

Nesmrtelné volné zpracování mayovské klasiky. Charizmatická dvojice Lex Barker - Pierre Brice, nevinná Marie Versini, nádherná hudba, nezapomenutelné exteriéry, otravný Ralf Wolter (který na mne už tehdy působil jako rušivý element- tedy jestli se nepletu), svalovec Gojko Kamenná tvář Mitič (pozdější hrdina východních indiánek) a správně záporácký Mario Adorf.

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

Povinných pět hvězdiček za indiánskou klasiku. Tentokrát stranu záporáků posílil démonický Klaus Kinski a za stranu klaďasů kope Mario Girotti aliasTerence Hill. Mimochodem Vinnetou - Červený gentleman je fakt dost hrozný název (a to nechci urazit naše slovenské bratry :-). Zní to hůře než např. Rudá karkulka, Červenoarmějci, Honba na Červený Říjen, apod. Raději nechci domyslet jak se v přeložila Červenáček z Rychlých šípů - že by Rudáček :-)

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Završení "Vinnetuovské trilogie" se smutným koncem... Poslední výstřel a zároveň poslední kvalitní mayovka (jak už tady někdo trefně poznamenal).

Čelisti (1975)

Nedostižná klasika od jejíhož zhlédnutí se již nikdy nebudu úplně bezstarostně koupat v moři, protože vím, že tam dole někde je.... Ve své době měl tento film přístupnost až od 18-ti let, lidé v kinech omdlévali apod. Čas pokročil, dnes by možná byla přístupnost od 10-ti let, jsme všichni tak nějak otrlejší, ale zůstala mrazivá atmosféra, výborné herecké i zvířecí obsazení, podmanivá hudba. Ještě že bílí žraloci jsou pouze v Itálii a specializují se výhradně na české učitelky ... Takže při letošní dovolené v Řecku můžu být téměř klidný ...., tedy doufám, že budu :-)

Jurský park (1993)

Ve své době skutečně průlomový film. Dlouho očekávaný film nezklamal. Dinosauři jsou jako živí, příběh pěkně šlape, herci snesitelní (ale o ně až tak zase nejde). Snímek spustil lavinu následovníků a zařadil se ke klasice.

Sbal prachy a vypadni (1998)

Úžasná, nenápadná komedie plná černého humoru s až neuvěřitelně propracovaným scénářem. Podle mne nejlepší počin Guy Ritchieho (myslím že ještě z doby před Chantal/resp. Madonnou - jak říká Bolek Polívka). Dlouho jsem se tak dobře nepobavil!

Přednosta stanice (1941)

Určitě jeden z nejlepších filmů s geniálním Vlastou Burianem. One man show!

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Dokonalý válečný film s nezapomenutelnou úvodní masakrální scénou vylodění.

Vrchní, prchni! (1980)

Pro mne bezesporu nejlepší česká komedie z pera geniálního dua Smoljak-Svěrák. Dnes již zlidovělé hlášky by se daly tesat!