• Krátkometrážní

Souboj s rodinou (2019)

Nenechte se odradit nic moc plakátem, nepodmanivým námětem a Králem Škorpionem (The Rock), Fighting with My Family je ve skutečnosti vcelku pěkné a milé komediální drama, pocházející od jednoho z tvůrců sympatického snímku Cemetery Junction, tudíž jistota kvalitního scénáře, který bude osolený pravou britskou atmosférou, je téměř zaručená. Člověk by si řekl, že když někdo točí komedii o rodince horlivých wrestlerů, bude to jedna velká ulítlá bžunda, ale žádný takový. Snímek je to skromný, netlačí na pilu, plus se svými postavami pracuje dobře. Obzvlášť pak s hlavní hrdinkou (jejíž mámu hraje Cersei Lannister), kterou se asi film tak nějak pokusil prezentovat jako neatraktivní, což se mu moc nepovedlo, obzvlášť v porovnání s jejími wretlerovými soupeřkami, které se dají popsat pouze slovem "butterface" (neznalí nechť si vygooglují). Nutno ovšem dodat, že snímek se v určitých bodech až moc táhne, plus jednu dobu stojí příliš dlouho na mrtvém bodě, kdy se děj téměř vůbec nehne. Jinak ale milý překvapení, byl jsem totiž připravený spíše na hovadinu. Slabší 4*

Spectre (2015)

Craigo-Bondovka s nejlepší hudbou (Thomas Newman se od fantastického soundtracku Road to Perdition nijak nezhoršil.), zároveň však paradoxně s nejhorším intro songem. A samotný film? Inu, rozhodně nemůžu říct, že bych se nudil. Nicméně chybělo tomu mnoho aspektů, který dělaly Skyfall tak parádním filmem. Třeba na Christopha Walze jako záporáka jsem se hrozně těšil, nicméně ve filmu ho moc není. A jeho character developmentu je tam ještě méně. Kam se hrabe na Bardema. A i celkově jakoby film postrádal tu typickou atmosféru, která dělala předešlé moderní Bondy tak jedinečnými. Ale špatné to určitě nebylo. Rozhodně z toho ale taky nejsem kdo ví jak unešený. Nicméně pokud šlo o akci, to si fakt nemůžu stěžovat, jelo to jak blázen. Průměrné 3*

Spider-Man: Bez domova (2021)

Nenechte se mýlit. Spider-Man: Bez domova není ani zdaleka nejlepším MCU filmem všech dob, jak lze různě zaslechnout na internetu. Je to především jedna obrovitánská fan service. Film si to ale moc dobře uvědomuje a nijak to neskrývá. I přes veškerou tu chválu online však ten snímek dělá spoustu věcí na klasickou marvelovku strašně průměrně. Akce? Na MCU průměr. Humor? Na MCU průměr. Hlavní děj? Na MCU průměr. Emoce? Lehký nadprůměr. Nostalgie? MASIVNÍ. Třetí Spider-Man v podstatě spojuje hned tři generace diváků, kteří v průběhu let vyrůstali se svými Spider-Many. Pro ty přesně onen film je. Pro nikoho jiného. Divák se tak dočká nejenom starých dobrých postav z předešlých filmových verzí Spider-Mana, ale také mnoha a mnoha odkazů na různé hlášky, situace, plus dokonce i memečka. Film se tak snaží diváka opravdu nemilosrdně bombardovat nostalgií a hraním na emoce, nicméně musí se uznat... že to funguje. Tempo má ten film vynikající, postavy mají charisma, plus obecně se na to zkrátka dobře kouká. Občas ale pokulhává logika v motivech určitých postav, platí to obzvlášť pro jednoho z dřívějších padouchů. Celkově ale rozhodně zábavná marvelovka, která však svoje průměrné aspekty a nedostatky zakryla opravdu nesmírně tuhou a téměř nepropustnou vrstvou nostalgie a již zmíněnou fan service. Ale přiznám se, že se mi taky při několika situacích vykouzlil úsměv na tváři. Celkově ze všech MCU filmů určitě lehký nadprůměr. Ta pětihvězdičková hodnocení mi přijdou přemrštěná, ale zároveň je vlastně chápu.  Slabší 4*

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Pecka! Snad ve všech ohledech lepší než předešlý díl. Včetně té skvělé kombinace komediálního teen dramatu s nadupanou akcí. První polovina vlastně skoro ani nevypadá, že je to o Spider-Manovi, který se snaží zachránit svět. Spíše o Petru Parkerovi, který se na road tripu po Evropě snaží získat srdce lehké emo Mary Jane, přičemž občas do toho zabrousí spider-manovské povinnosti. A upřímně, na něco takového bych se klidně vydržel dívat celou dobu. Kvalitní humor, sympatické postavy, plus kouzlo road tripu jsou dostatečně velké aspekty na to, aby byl z druhého Spider-Mana skvělý film i bez akčních scén. Ne snad, že by ta akce byla nějaká banální, naopak, mnohdy to byla opět slast pro oko, ale přiznejme si, z onoho velkého počtu marvelovek to může rychle omrzet. Rozhodně jedna z nejlepších MCU sólovek, která si úplně s přehledem strká do kapsy sólovky jako Černý Panter, první dva Thorové, první dva Iron Mani nebo i Doktora Strange. A Tom Holland jako Spidey stále hrozně sympatickej. Lepší 4*

Spider-Man: Homecoming (2017)

Marvelovka je to bohužel vcelku průměrná, ale samotný Spidy se fakt povedl. Klučina je to sympatický a taktéž, což je teda fakt mega úspěch, překvapivě vtipný. Jsem rád, že tvůrci přeskočili jeho dokola omývanou origins story a vrhli se rovnou na jeho život jako ostražitého a sangvinického ochránce zákona, který zároveň řeší klasické teen drama lapálie. Podívaná je to určitě zábavná, ovšem nejedná se o nic mimořádně výjimečného, takový Doc. Strange je rozhodně lepším filmem, přičemž je dost pravděpodobné, že během pár dnů se vám film zcela ztratí z podvědomí, ovšem je pravda, že když si na něj náhodou vzpomenete, budou převládat spíše ty pozitivní pocity. Je to lepší než Garfieldův Spider-man, ale horší než ten Maguirův... což vlastně není špatný. Lepší 3*

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Na můj vkus až příliš moc komiksově šílený a chaotický. Ale rozhodně nemůžu říct, že bych se u toho nudil. Po animační stránce je Spider-Man naprosto dech beroucí dílo - suprová práce s barvami, kamerou, plus nadupaná a vtipná akce, která je protkaná celkem originálním nápadem ohledně odlišných paralelních světů, který se od těch klasických superhrdinských zápletek vcelku dost liší. Koukalo se na to hrozně pěkně, ovšem stejně musím přiznat, že jsem si film užíval o něco více, když trochu zpomalil tempo. Snímek je to teda ale extrémně přeceňovanej. Jako... líbilo se mi to. Ale to šíleně velký hodnocení na čsfd si to podle mě zas až tak nezaslouží. To ten Andersenův Psí ostrov je lepší poupátko. Slabší 4*

Spotlight (2015)

Film o investigativní žurnalistice, která je ve svém nejlepším. Zbytečně to netlačilo na city, bylo to poutavý a herci skvělí. A byl z toho cítit jistý "fincherismus", to asi ten Ruffalo. A vtipný taky je, že to točil ten herec, co hrál v 5. sérii The Wire toho novinářskýho hajzla... Supr, ale stejně bych to raději dal Revenantovi. Průměrné 4*

Star Trek: Do neznáma (2016)

Hrome, ty nový Star Trekovský re-maky jsou tak hrozně sympatický a pěkný. A to zejména díky vynikající volbě herců, kteří ztvárnili posádku lodi Enterprise, přičemž mezi charaktery jednotlivých členů těžko najdete někoho, kdo by vám byl protivný. Dokonce i ten "hezounek" Kirk je sympaťák. Film se už nezaměřuje pouze na klasický vztah: Kirk-Spock, ale konečně se dočkáme i více interakcí mezi těmi "méně důležitými" postavami, což sérii pouze přispívá. Film taktéž pokračuje ve vzdávání holdu původnímu seriálu: prozkoumávání mimozemského exteriéru on foot, hudební znělky ze seroše, plus samozřejmě zmínka o Nimoyovi. Není to sice až taková jízda, jako v předešlých dílech, ale i tak to byla vynikající a skvělá podívaná. Slabší 4* A ta základní hudební znělka... nebudu lhát, je to jeden z nejlepších hudbeních themů, jaký jsem kdy v životě slyšel.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Nejhorší díl? To rozhodně ne. Nejlepší díl? To bych taky neřekl. Ano, opravdu existují lidi, kteří tenhle (pravděpodobně nejrozporuplnější) díl SW série neblahořečí, ani neposílají do pekel. Jestli se člověku film bude líbit podle mého záleží na tom, jaký druh Star Wars fanouška je. Oceňuji ten fakt, že TLJ, na rozdíl od sedmé epizody, zcela nekopíruje děj "Impéria" a snaží se jít svou vlastní cestou. Je to skvělé především ve faktu, že film je napínavější, originálnější a vlastně i zajímavější, ovšem zároveň to některé extrémně konzervativní SW fanoušky může namíchnout, což se asi stalo, ale u mě ten případ nebyl. Film je totiž brilantně natočený, akční scény mají koule, plus na herecké výkony je radost pohledět. Kylo Ren zde vyloženě září, Rey herecky zraje a návrat Luka přivodí úsměv na tvář. Některé scény jsou trochu utahané, ovšem naprosto hloupá a zbytečná scéna je však to casino. To mi přišlo absolutně mimo. Stejně tak nová postava té asiatky je taková nemastná neslaná, přičemž docela nespravedlivě krade slávu Finnovi, který filmem bohužel jen tak propluje. Prej tam je i silná feministická propaganda, ale jsou to kecy. Ve filmu určitě má několik ženských dost velkých momentů, ale není to nic, co by se divákovi vyloženě cpalo do chřtánu. Ve výsledku je The Last Jedi kvalitní epizodou, která skvěle prohlubuje vztahy mezi jednotlivými charaktery, nabídne opět napínavou a zábavnou akci, plus posune příběh zase něco dál. Nevěřte těm kecům, že TLJ "je sice hezky natočený film, ale špatný Star Wars film". Není to pravda, pouze se vydal více netradiční cestou, která možná nemusí všem vyhovovat, ale ducha předaleké galaxie" neničí ani omylem. Průměrné 4*

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Mega hustá pecka... to nebyla. Nechápu, co Abramse a scénáristy vedlo k tomu, aby tolik kopírovali epizodu IV. Nostalgie? Záruka úspěchu? Měli dost času na to, aby přišli s něčím úplně novým, ne? Ale! Supr to bylo, co si budeme lhát. Dva nesmírně sympatičtí hlavní hrdinové, letecké bitvy, the force stuff a hlavně - při pohledu na všechny ty postupně se objevující staré známé jsem se prostě nemohl neusmívat. Nebylo to tedy sice fantastické, ale byl to zatraceně dobrý pocit být zase zpět v té... předaleké galaxii. A užil jsem si to? Aye aye. :3 Jo. A John Williams je bůh. Lepší 3*