• Krátkometrážní

Tomb Raider (2018)

V prvé řadě je třeba říct, že bohužel ani Tomb Raider není žádným spasitelem, který by vyzdvihl pověst filmů podle herních předloh z hlubin temnot a posměchu. Ale snaha určitě byla. Jsem rád, že se tvůrci rozhodli vytvořit adaptaci podle hry z roku 2013, kde Lara nemá tělo jako nějaká dobře placená pornoherečka z kategorie "busty teen", jako tomu bylo v předchozích titulech, ale jako normální hezká holčina. A nutno říct, že se film herní předlohy drží vcelku věrohodně, ovšem bohužel selhal ve vytvoření určité jedinečné atmosféry a zasazení, díky čemuž nám film více méně nabídne pouze džungli, kde jsou mocichtiví padouši s bouchačkami. Což je něco, co člověk viděl už stokrát. Film sice postrádá napětí, ale zaujme hlavní dějovou linkou, stejně tak i vcelku slušnými vztahy mezi postavami, plus herní znalci ocení sekvence s letadlem, padákem a šípem (Au!) Vikanderová je ale jako Lara Croft skvělá. I když se na ní pěkně koukalo, hned po zhlédnutí jsem si řekl, že bych měl zase začít cvičit. Hlavně to břicho :( Lepší 3*

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Zatímco Disney si ničí duši tvořením dalších a dalších viteálů v podobě life-action předělávek, Pixar se aspoň snaží o něco originálního v podobě pokračování svých nejúspěšnějších sérií. Z Toy Story 4 mám ovšem poněkud rozporuplné pocity. Vizuálně je to vyložená slast pro oko, v porovnání s prvním dílem je opravdu poznat, že počítačová animace udělala fakt nesmírný pokrok kupředu. Dále se musí nechat to, že Pixaři stále umí docela dobře pobavit a vymýšlet s onou interakcí mezi hračkami a světem lidí vcelku originální koniny se zábavnou nadsázkou. Na druhou stranu mám ale trochu problém s tím, kterak film nakládá s postavami. Snímek se totiž především zaměřuje na Woodyho a onu pastýřku, ze které se zde stane (na můj vkus docela votravná) slečna dokonalá. Buzz zde má opravdu jen vedlejší roli a staří veteráni jako Jessie, dinosaur, pan Brambora, atd. téměř žádnou. Prostě tam jen tak nějak jsou. Film si dává větší práci s novými hračkami, které sice jsou vcelku dobře vymyšlené, ale vývoj jejich charakterů se jaksi zasekne nebo nepůsobí věrohodně. Nemluvě o tom, že Toy Story 4 nemá žádného pořádného záporáka, což oproti předešlým dílům bylo hořký zklamání. A konec mě nasral. Hlavně z toho důvodu, že jedna z hlavních postav tam učiní rozhodnutí, které jde zcela proti filosofii, které se v předešlých dílech pevně držela a dobře ji charakterizovala. Celkově ale docela milej fajn film. Ale na geniální Toy Story 2 to nemá ani náhodou. Lepší 3*

Trestanec (2017)

Jaime Lannister jako člen neo náckovského zločineckého syndikátu. Inu, však blonďáček to je. Shot Caller je v podstatě takový obrácený Kult hákového kříže. Vcelku dobře vyobrazuje, jak se charakter člověka může zcela změnit, pokud se plně, v zájmu vlastního přežití, přizpůsobí tvrdému a nemilosrdnému životu ve věznici s těmi největšími bídáky. Retrospektivní podání mi nepřišlo špatné, ovšem myslím, že by mě možná víc bavilo, kdybych postupnou změnu hl. protagonisty viděl v lineární formě, plus sekvence s věznicí určitě mohly být delší. Nejedná se ani tolik o krutý film, je to spíše smutné drama o jedinci, který ztratil sám sebe, jenže nalézt se už znovu nezkouší, protože ví, že to prostě nemá smysl. Nebýt těch pár hluchých pasáží a příliš krátké (ale dost podstatné) sekvence ve věznici, jednalo by se o vynikající záležitost. Slabší 4*

Troja (2004)

Řecké báje a pověsti zbožňuju. Sám si dodnes pamatuju své machrování na hodinách latiny, kdy jsem bez problému střílel odpovědi z reálií. (což bylo asi tak jediné, co jsem v latině ovládal nějak zručně.) Troja je docela slušný epický film, ale není to vůbec dobrá adaptace. Už zejména kvůli všem těm šíleným změnám, kvůli kterým jsem často pěnil. Dialogy jsou jeden velký bordel. Je to zejména kvůli těm změněným osudům a charakterům jednotlivých postav původní předlohy, přičemž scénáristé si s onou změnou příliš zdatně neporadili. Postavy proto často melou naprostý klišé, plus znalci předlohy budou hlasitě nadávat, až uvidí umírat sympatické jedince, kteří původně neměli umřít, nebo uvidí skvělé postavy, se kterými film naprosto odmítne nějak kvalitněji pracovat (Patroklos). Ovšem některé scény jsou pastva pro oči. Například příchod Řeků před hradby Troje, nebo souboj mezi Achillem a Hectorem, to je prostě něco, na co jsem se ještě na youtubu párkrát s chutí koukl. Předpokládám, že ona absence bohů je pokus o čistý realismus. Hmm. Super. Když se film chlubí svým působivým vizuálem a uchvacujícími souboji, je to zábavné. Jakmile se tam ale začne mluvit a pracovat s postavami, mám chuť jít podplatit Chárona, aby mě vzal do Hádu o něco dřív. A HLAVNĚ TEN PARIS!! 😠Jako sorry, ale mladej zmetek, který unese bloncku řeckého krále, protože jí chce hodit svou kotvu do přístavu, v rámci čehož vyvolá desetiletou válku, během které zahynou tisícovky statečných mužů, přičemž on sám ani nemá koule na to jít na bitevní pole, si prostě o ten Filoktétuv šíp říkal. Ve filmu žádný nepřiletěl. Hanba! Průměrné 3*

Trojí hranice (2019)

Takový to, když se Batman, Oberyn Martell, Nicholas Nickleby a mutant Apocalypse rozhodnou okrást drogového krále, ale krapet jim selže únikový plán. Triple Frontier je kvalitní a bohužel i vcelku nepovšimnutý akční thriller, který slušně pracuje s hlavními hrdiny a představuje vcelku originální zápletku, kterou člověk ve filmech podobného ražení (drogové gangy a americké vojenské jednotky) jen tak nenajde. To sympatické herecké obsazení tomu dodává na šťávě, plus rozhodně by divák neměl očekávat, že tam budou kulky lítat každou vteřinou. Snímek hodně sází na napětí, které si po většinu doby udržuje velmi slušně, svou roli v tom určitě sehrál i autor hudby, Rich Vreeland, který je zodpovědný i za creepy hrozivý soundtrack k hororvce It Follows. Možná škoda těch několika logických lapálií, nad kterýma jsem trochu kroutil hlavou, ale ve výsledku rozhodně spokojenost. Průměrné 4*

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Po několika minutách od začátku filmu mi přišlo (asi to bude i tou vynikající McDormandovou), že koukám na něco od Coenů. Skromný, jednoduchý, s velice chytrými a vtipnými dialogy. Ostatně, jakby ne, režisér McDonagh si napsal a zrežíroval excelentní komediální drama krimošku "V Bruggách", což byl jeden z mála filmů, který mě dokázal opravdu upřímně rozesmát. A i zde párkrát dobře zaperlil. Tři billboardy se však nesou spíše v smutném duchu, postavy zde však nejsou stereotypicky černobílé, plus film klade velký důraz na poklidnou svébytnou atmosféru s příběhem, který je silný, ale ke konci už trošku nefunkční, což se i potvrzuje na faktu, že některé scény se trochu zbytečně táhly. Jinak to ale bylo pěkný, jestli to vyhraje Oscara, asi by mě to moc nepřekvapilo. Herci vynikající! A hudba jakbysmet. Průměrné 4*

Tully (2018)

Jason Reitman je stejně, ne-li i více, talentovaný režisér jako jeho otec z Komárna. Očividně mu nejdou pouze jen chytré komedie, ale i něžná a příjemná dramata, což mi dokázal právě tímhle snímkem, ve kterém pořád stejně krásná Charlize Theron hraje unavenou matku dvou dětí, přičemž třetí je už za rohem. Teprve až příchod nezvykle mladé a zajímavé chůvy nabije sympatickou matku nezvykle pozitivní energií, která se odrazí i k lidem kolem ní. I přes pár hlušších míst je Tully velice hezkým a příjemným filmem. Skvělý scénář, charaktery, plus práce s hudbou... Reitman prostě umí dělat filmy. Průměrné 4*

Tvář vody (2017)

Divná, ale ve výsledku vcelku sladká romance mezi němou uklízečkou a tvorem, který je dost pravděpodobně dědeček Abea Sapiena z Hellboye. Del Toro se tenhle rok vytasil s pitoreskním snímkem, který je velice pěkně natočený, výborně zahraný, plus za hudbu by měl Desplatovi spadnout plešoun do rukou. Sám se však podivuji, proč tenhle film v nominacích tolik válí. I když je film moc milý, nejedná se o žádné hluboké či geniální dílo, kvalitou je rovné právě zmíněnému Hellboyovi, tedy odreagovačka s moc hezkým vizuálem a chytlavým příběhem, která toho ale na stůl moc dechberoucího nepřinese. I tak se ale jedná o originální a moc hezky vypadající snímek, sám bych možná ale byl raději za vážnější a sofistikovanější pojetí. Btw, mínusové body za tu kočku. 😡 Slabší 4*

T2 Trainspotting (2017)

Vidět zase starou dobrou chaoticky neutrální feťáckou partu pohromadě bylo rozhodně fajn. A tvůrci to moc dobře vědí, protože ve filmu je jedna nostalgická vzpomínka na heroinské devadesátky za druhou. Ať už v podobě připomínání ikonických scén z prvního dílu, interakce mezi známými postavami, plus samozřejmě také zpomalené verze hlavní hymny Trainspottingu, tedy skladby Born Slippy od Underworldu, na kterou mám i já nostalgickou vzpomínku, protože vždycky hrála tak 1000 hodin tátovi v autě. Ty jednotlivé postavy jsou furt výborně napsaný. Ale už to prostě není ono. Dvojka je sice zábavný filmem, ale příliš teskní po časech mnohem lepší jedničky, v rámci čehož samotná příběhová linie není úplně konzistentní a zajímavá. Danny Boyle se zde ale určitě zase vizuálně vyřádil, díky čemuž je na některé scény opravdu radost koukat. Ve výsledku je nicméně T2 pouze takovou milou připomínkou toho, jak skvělý první díl byl. A to je tak všechno. Lepší 3*

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Představte si, že si takhle jednou jedete po silnici, pak máte bouračku a probudíte se v neznámým vybaveným atomovým bunkru, který vede podivný týpek, jenž vám tvrdí, že vám zachránil život, protože právě venku nastal konec civilizace. Spin off na Cloverfield z roku 2008 se bere krapánek jinačí cestou, zaměřuje se klaustrofobní napětí mezi jedinými třemi postavami na scéně, přičemž John Goodman tomu doslova dominuje. A Elizabeth Winsteadovou si chci oficiálně vzít. Už ve Scottu Pilgrimovi jsem o tom uvažoval, teď je mi to jasný. Napínavý, skvěle natočený a chytrý. Kdo ale zná původní Cloverfiled, ať neočekává stejnou podívanou, to hle jde fakt trochu jiným směrem. Slabší 4*