• Romantický

Čaj, káva, čokoláda (2019) (TV film)

Celkom náhodne som zahliadla tento dokument v TV a už som sa od obrazovky nedostala. Množstvo zaujímavých informácií a dejinných súvislostí, o ktorých som nevedela a ktoré boli fakticky a zaujímavo včlenené do známych historických udalostí.... Výborné! Takto si predstavujem kvalitný dokument. Nemám čo vytknúť.

Stříbrné brusle (2020)

Váham s hodnotením medzi 3 a 4. Atraktívne zimné prostredie Petrohradu za cárskeho Ruska má veľký podiel na celkovom dobrom dojme a samozrejme aj výprava, krásne kostýmy i herecké výkony. Samotný príbeh mi však pripadal pritiahnutý za vlasy, nereálny a na môj vkus  až priveľmi romantický. Ale keď to berieme ako rozprávku alebo ako oddychovku  počas voľných zimných dní, kedy sa pre hrozné počasie ani nedá ísť vonku - môže byť. Rusi vedia zahrať na "vizuálnu strunu".

Mikuláš - Svatý mistr v obdarování (2021) (TV film)

Tak veľmi som sa potešila tomuto dokumentu, ale moje potešenie trvalo, žiaľ,  iba do jeho vzhliadnutia. Škoda tak vzácnych prameňov, podľa mňa ich spracovanie bolo neuvážené. Ako divák som tápala, čo to vlastne vidím, aká je to krajina, čo je to za miesto. Aspoň nejaké titulky ste k tomu mohli dať. A ten "Mikuláš" ?! Vôbec by mi tam nechýbal.  Všetko zle! Vlastne nie všetko, ale dali ste si s tým takú námahu - cestovali ste, pátrali... a výsledok je pre diváka tak neucelený, chaotický a neviem ani nájsť výraz...asi nesympatický.  Akoby nemal vyniknúť svätec ale extravagancia režiséra. Škoda. Viac to premodliť a pridať trochu pokory. Ale nedajte sa odradiť, teším sa na sv. Luciu :-)

Peter Dvorský 70 (2021) (koncert)

Krásny koncert pre vzácneho človeka. Vynikajúci výber najznámejších árií a vynikajúce výkony účinkujúcich umelcov pod taktovkou Ondreja Lenárda. Maestro Peter Dvorský si určite takúto poctu od SND i od kolegov pri príležitosti  významného životného jubilea zaslúžil. Páčili sa mi nielen samotné výkony účinkujúcich umelcov, ale aj strihy na významné osobnosti, ktoré spomínali na spoluprácu s maestrom a zároveň vyzdvihli aj jeho  charakterové vlastnosti. Boli to samé superlatívy, a viem, že  neboli zveličované. Petra  Dvorského  poznáme nielen ako špičkového umelca, ale hlavne ako charakterného, zásadového a obdivuhodného  človeka. Gratulujem, maestro, k Vášmu krásnemu životnému jubileu a ďakujem Vám za krásne umelecké zážitky , ktoré obohatili aj môj život.

Karel (2020)

Neľutujem, že sme šli do kina.  Karel Gott bol súčasťou našich životov, našej kultúry - aj keď len okrajovo, ale predsa. Neviem presne, čo som očakávala, ale určite ešte  niečo viac. Nápad to nebol zlý, ale niektoré scény mi pripadali  neprirodzené a hrané. Silný moment - stretnutie  s profesorom a "ortieľ" v nemocnici,  ako aj posledné Vianoce na chalupe. Prijať vlastné umieranie s takým pokojom a vyrovnanosťou sa nevidí tak často. Dôstojné rozlúčky s publikom, fan klubom, fanúšikmi.... bolo to  dojímavé.  Pani Ivana postúpila u mňa v rebríčku sympatií na vyššie miesto - tie jej oči plné sĺz, ktorým nedovolila vypadnúť, pokoj, obeta, starostlivosť o manžela ale aj o dievčatá - verím, že to nebolo hrané... Film určite  stojí  za vzhliadnutie.

Hnízdo (2020) (seriál)

Pravdu povediac slovenské seriály nie je zrovna moja šálka kávy, ale tento ma naozaj zaujal. Veľmi slušná réžia, herecké výkony (obzvlášť Soňa Norisová) a tiež samotný  scenár, obohatený o kriminálnu zápletku, vedel udržať diváka v napätí. Jednu vec však musím vytknúť - a to veľmi dôrazne: propagáciu viazania červenej stužky na ľavé zápästie. To snáď nemyslíte vážne! To naozaj tomu niekto z tvorcov verí?! Takejto povere?! Ja viem, odštartovala to dávnejšie speváčka, ktorá si hovorí Madona, a pôvod to má v židovskej kabale....ale to si fakt niekto myslí, že červená stužka uchráni dieťa alebo dospelého  pred nejakým  "urieknutím!...alebo pred nejakým zlom?! Niečo ako viera v amulet!? Uff, to ma naozaj zarmútilo i nahnevalo, že to vidím v slovenskom seriáli. Prirodzenejšie by mi bolo vidieť napr. krst dieťaťa. Červená stužka isto nemá väčšiu moc ako Boh. Vari sme už  celkom zabudli na Desatoro? To už  nepatrí do súčasného  "moderného" sveta?  Tak pripomínam z neho  prvé: "Ja som Pán Boh tvoj, nebudeš mať iných Bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal." Dávať červenej stužke väčší význam a silu ako Bohu je nielen hlúpe, ale hlavne hriešne - a to v pravom zmysle slova.

Další jehňátko (2019) odpad!

Strata času. Načo sa vlastne točia takého filmy? Môže toto niekoho obohatiť alebo zaujať?!

Krištáľové krídlo (2021) (pořad)

Tak to bolo poriadne prekvapenie! Nedá sa to s minulým ročníkom ani porovnať. Ďakujem za krásny zážitok, myslím, že  ocenené osobnosti si to zaslúžia.  Kvalitný výber miesta - odvážne, ale ohromujúce. Bolo to  dôstojné, vznešené  a zároveň svieže.  Dokrútky, scenár, moderátori  i výber účinkujúcich umelcov bol výborný. Vzhľadom na veľmi slabý minulý ročník som bola milo prekvapená. Vynikajúca úroveň, len tak ďalej...

Štefan Margita (2017) (TV film)

So záujmom som si pozrela tento dokument najmä preto, že Štefana Margitu som poznala ako mladého nadaného speváka v našich rodných Košiciach. Mal výnimočný talent, vedeli sme, že sa u nás v divadle dlho "neohreje". Potešilo ma, že aj on si pamätá toto obdobie a spomína naň s láskou. V dokumente o.i. zaznela aj veta ako ho košické publikum milovalo. Je to naozaj tak!. Často sme s priateľmi chodili do opery a poznali sme všetky jeho role. Neopakovateľný Lenský z Eugena Onegina alebo Nemorino z Nápoja lásky, ktorý musel 2x po sebe zopakovať áriu - na to sa nezabúda. Jeho kariéru som sledovala zbežne, tušila som, že sa vypracuje na špičkového, svetoznámeho umelca. Myslím, že si zaslúžil takýto dokument - práve pri okrúhlom životnom jubileu. Nech sa mu darí aj naďalej!