Akta X - Můj boj 1 (2016) (epizoda)

A prečo nie? Konšpiračná teória o ovládnutí sveta oligarchami upgradeovaná o UFO zložku. Šílene pritiahnuté za vlasy, ale vychádzajúce pravdepodobne z reálnych základov. Teda okrem toho UFO. Je to natočené "starým" štýlom na ktorom si Akty X vybudovali svoju slávu. A prekvapujúco to funguje aj po dvadsiatich rokoch.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Prvý film, ktorý som videl na PC a následne v kine. No ani kino premietanie nestačilo na lepšie hodnotenie. Prázdny film s prekrásnou kamerou, vynikajúcim DiCapriom, ale bez emócií ak neberiem do úvahy niektoré EPIC scény. hlavne úvodný útok, zavraždenie syna, útok indiánov a pád s koňom a ... a to je asi všetko. Dve a pol hodiny, ktoré by sa dali vyrozprávať dvoma vetami. No za tú kameru a Dicapriov výkon (a záverečný pohľad "akužteraznedostanemoskaraludiazakadiemiebududalsi" ) to stálo.

Pořád jsem to já (2014)

Silné 4*. Pracoval som , aj keď len krátko, v ústave na oddelení alzhaimer/parkinson, takže mám predstavu, ako to je s takýmito ľuďmi. Film je skvelý a Mooreová to zahrala dôveryhodne. Oscar zaslúžený.

Partyzán (2015)

Variácia na Shyamalanovú Osadu z roku 2004. Komornejšie podané, bez hororového rozmeru, za to s lepšou psychológiou postáv. Film sa vlečie, nie je vhodný pre konzumného diváka. Je to komorná psychologická dráma rozoberajúca fungovanie uzavretej komunity uprostred nevraživého, špinavého a zlého sveta založenej na jednej autorite a rodičovskú autoritu a obdobie detstva, ktoré je najnáchylnejšie na protesty a odklon od pôvodnej rodičovskej výchovy, ktorým sme si prešli všetci. Aj keď len málokto so zbraňou v ruke. Alexandrové hypnotizujúce anjelské oči a Vincentov štandartne vynikajúci herecký výkon to vyťahujú na 4*. Zaujímavé.

Sedmero krkavců (2015)

Jednoznačne najlepšie, čo sa za posledných pár rokov natočilo v oblasti hraného filmu. Ale je to stále len priemer. A skratkovité rozprávanie a doslovný záver to zabíja úplne. Mohla to byť krásna epická rozprávka s príjemne intímnym nádychom - hlavne v scénach, kde Bohdanka nachádza bratov v ľudskej podobe, keby sa tvorcovia viac vyhrali s psychológiou postáv a neodbili expozíciu za necelých 15 minút ale dali jej čas aspoň na ploche polhodiny. Ako cvičenie fajn, ako seriózna produkcia, ktorá má konkurovať západnej tvorbe neobstojí.

V slepých uličkách (2015) (koncert)

Niektoré čísla v pohode (Žbirka), niektoré totálne mimo (Jandová, Grigorov) ale za Partlovú a jej Vyznanie si to 4* jendoznačne zaslúži. Texty inak za 5, ale hodnotím reláciu ako celok.

Klub rváčů (1999)

Neviem sa rozhodnúť či 5* alebo 4*. Vynikajúce spracovanie, prepálená stopáž, skvelé herecké výkony, príliž rozdrbaný dom. Ale rozhodne super film, ktorý si treba "odsedieť" až do konca.

Stalingrad (2013)

Technicky určite dobré, ale hádam to nemysleli, ako budúci kinematografický skvost? Obyčajný lacný blockbuster tažiaci z mena jeho podstatne slávnejšieho a lepšieho predchodcu. Bolo mi jedno čo sa tam deje, kto je kto a bohužiaľ aj to, kto prežije a kto nie. Nezmyselnými predimenzovanými efektami preplácaný príbeh s obrovským, no pochovaným potenciálom. To by sa mali rusi hanbiť, že ich najväčšiu historickú hrdosť natočia kvalitne práve nemci.

Tenkrát na Západě (1968)

Western nie je môj obľúbený žáner. Avšak Tenkrát na západe prekračuje túto škatuľku. Je to film s veľkým F. Len kultový film si môže dovoliť 5 minútovú scénu s odháňaním muchy z tváre. Len v kultovom filme sa prakticky nič nemusí poriadne odohrať počas dvoch a pol hodiny a predsa Vás to zaklincuje do sedadla. Fantastická hudba, fantastická kamera, fenomenálni herci a príjemná dráma o pomste, láske, korupcií a všade číhajúcej smrti. Pri jednej z úvodných scén - masaker rodiny - mám z hudby Ennika Morriconeho totálne zimomriavky.

TPB AFK - Příběh the pirate bay (2013)

Ku koncu už moc "civilné" a offtopic, ale inak super natočený dokument. Chlapci v celku vydžubali so systémom, no museli sa zmieriť s tým, že jednoducho nebude to celkom bez straty. "V tomto momente sme asi desať krát väčší ako Napster vo svojom najlepšom období a stále rastieme..."