Slepota (2008)

"Jediná věc děsivější než slepota je být jediný, kdo vidí !!" Velmi talentovaný režisér Fernando Meirelles si tentokrát vzal do parády dech beroucí román Slepota portugalského držitele Nobelovy ceny za literaturu Josého Saramaga a nutno říct, že výsledkem jeho snažení je poněkud rozporuplný snímek, který však své knižní předlohy zdaleka nedosahuje, dle mého si Meirelles možná ukrojil až příliš velký krajíc, tam kde Saramagův román skvostně graduje se režisér často uchyluje k uplakanosti, patosu a velmi pomalému až strnulému vyprávění, nicméně nebudu se snižovat k porovnávání filmu a románu, to by totiž vůči Meirellesovi nebylo vůbec fér.. Předloha v podobě Saramagovy apokalyptická vize coby moralizující alegorie by měla snímek logicky odlišit od běžných béčkových thrillerů, což se sice režisérovi podařilo, samotný vizuál filmu mě fascinoval, ekvivalentní český název Bílá tma jej vystihuje dokonale, nicméně film poněkud sráží velká spousta dost nepochopitelných či spíše těžko uvěřitelných skutečností, potažmo zejména chování postav, které divák neznalý předlohy ohánějící se logikou věci zřejmě příliš nepobere !! Tvůrci nám předkládají neskutečně silný příběh k zamyšlení o společnosti, která znenadání oslepne, přičemž příčiny nejsou podstatné, byla slepá dávno, paradoxně až ztráta zraku hrdinům otevřela oči, aby dokázali skutečně vnímat okolní svět, bílá mlha tak vlastně není trestem, ale pouze logickým vyústěním konzumu, honu za penězi a jiných civilizačních neduhů !! Castingu není příliš co vytýkat, výsostně charakterní Julianne Moore je úžasná, Mark Ruffalo či Danny Glover patří již dlouhá léta k synonymům jistoty kvalitních hereckých výkonů, soundtrack Marca Antônia Guimarãese podtrhuje slušně budovanou stísněnou atmosféru bezvýchodnosti a ani kamera Césara Charloneho nesnese nejmenších výhrad, ačkoliv by mě dost zajímalo, jak dlouhou dobu natočený materiál strávil v postprodukci.. Samotné rozuzlení věrně se držící již zmiňované předlohy nakonec Blindness přeci jen činí opravdu velmi podařeným kouskem, je vlastně vůbec možné snímek lépe ocenit než uznalými slovy autora předlohy, jak se stalo právě v tomto případě ??

Slepý hněv (1976)

Peter Fonda ani omylem není Clint Eastwood !! Jonathan Demme taky není Clint Eastwood !! Nechápu tedy, proč si na něj v tomhle snímku hrají.. Fonda hraje mimochodem skvěle, ta nasranost z něj přímo čiší, ale nedává mi šanci, aby mi byl aspoň trošku sympatický.. Buranům nefandím !! ;) Nejde z něj strach, to šilenství v odhodlání pomstít nejen svého bratra mu prostě nevěřím !!

Slíbená princezna (2016) (TV film)

"Fuj !! Někdo to vosolil !!" ;) A to tak, že k smrti.. Smutným faktem zůstává, že Česká televize vlastně svými dvěma novými vánočními pohádkami napsala žánru nekrolog, jakkoli ten už v otřesných bolestech skonal hodně dávno.. Opakování je sice matka moudrosti, ovšem znovu říkat, že čeští tvůrci jen zas a znova mlátí prázdnou slámu, když směrem moderních trendů jen vystrkují holou řiť, by bylo jen nošením rakviček do cukrárny.. Slíbená princezna v prvé řadě platí za naprosto pomýlenou a obludnou adaptaci Erbenovy Zlatovlásky, když scénáristka Iva Procházková především příběh zbavila zásadního motivu trestu, jakkoli erbenovsky nepřiměřeného, když Jiřík vlastně tentokrát nezalhal, a pouze ho ve snaze o její podbízivé zmodernizování a přiblížení mladému divákovi obohacuje - Ve velkých uvozovkách ovšem !! - o motivy těch slibovaných - Ten název se zdá velmi symbolický !! Ale sliby chyby, že ?! - Pirátů od Jadranu, bohužel i mnoho dalších rádoby popkulturních a hlavně nesmyslných motivů, na čele s těmi tintinovskými dvojčaty.. Zcela mimo tu zamýšlenou cílovou diváckou skupinu však tenhle biják míří zejména tím svým nevkusným humorem, v němž se zámek s princeznami mění na kolotočářský bordel plný skutečně zoufalých hereckých kreací.. A vlastně tak pod tím vším bordelem zůstává pohřbena i ta hrstka opravdu dobrých tvůrčích nápadů, tradičně obtížná, leč výborně odvedená, práce se zvířaty či celkové zajímavé negativistické vyznění.. Pokorný tak nakonec dopadl ještě hůř než před ním třeba Prušinovský.. Jó, Kdyby byly v prdeli ryby..

Slídil (2014)

"Víš, co znamená strach ??" - "Co ??" - "Stagnace racionálního uvažování.." Nic proti Eddiemu Redmayneovi, který rovněž za to fyzicky nesmírně náročné herectví zaslouží uznání, nicméně letos si dle mého toho Oscara měl prostě odnést Jake Gyllenhaal, jemuž ti pošuci - A tím pošuci rozhodně nemyslím jeho roli ve Zkrocené hoře !! ;) - vážně sluší !! Už by si ho taky zasloužil, když třeba zde mu věřím naprosto vše, aniž by alespoň na chvíli - Dobře, vyjma té hodně skutečné scény se zrcadlem !! - upustil od toho svého minimalistického hraní !! Nehledě na fakt, že srovnávat tenhle skvostný Gilroyův režijní debut s Teorií všeho, tedy mým loňským největším zklamáním, snad ani nemá žádný smysl.. Naopak jsem velmi zvědav, jakým směrem se bude dál ubírat režisér Dan Gilroy, který mě opravdu hodně zaujal už svými scénáři.. A taky mu patří velký dík za to, že nám ukázal, že to jeho paní, totiž Rene Russo, jejímu věku navzdory pořád hodně sluší..;) A já si myslel, že vážně jede jen jeden Gilroy, tedy bourneovský Tony Gilroy !! Chyba !! Ten totiž našel ve svém jmenovci Danovi hodně slušnou konkurenci..

Sloužit Sáře (2002)

"Měli jste doma hodně olova v omítce, viď ??" ;)

Slovo dělá ženu (1952)

"Chodíte někdy někam ?? Třeba tadadý tadadá.." - "Ne !!" - "No, to jsem rád !! Já také ne.." ;)

Slovo policajta (1985)

"Vidíš, na čem visí život ?? Na deseti ubohejch prstech.. Až budeš mít jen dva, myslíš, že se ještě udržíš ??"

Složka 64 (2018)

"Takže utekl s mladou milenkou, aby to pak napsal svý ženě z kavárny v Malaze ?!" - "Akorát že zrovna v tý době Phillip snídal v centru Kodaně svý varlata.." ;)