Nepřítel před branami (2001)

Velkolepá nuda. Občas film vytrhne některý monumentální záběr na válčící Stalingrad, jinak je ale vyplněn scénami, z nichž kape klišé. Tři hvězdičky hlavně za závěrečnou odstřelovačskou scénu, z které jde mráz po zádech. Mimochodem, těžko se mi věří Rudé armádě mluvící anglicky...

Rebel bez příčiny (1955)

Ne že by Rebel bez příčiny byla ztráta času, ale není to úplně můj šálek čaje. Rozhodně je to must-see, protože tam hraje James Dean (a vypadá tam dokonale), ale že by to mohlo něco říct dnešní mladé generaci, to si nemyslím.

Říše hraček (2007)

Opravdu kouzelná pohádka, jakých dneska už moc není. Krásně barevný příběh v tom smyslu, že stačí jenom věřit.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

3,5 | V porovnání s ostatními Star Wars je New Hope jednoznačně slabší. Kdybych neměla za sebou první tři epizody, nejspíš by mě to nebavilo vůbec a už vůbec bych nechápala, proč jsou Star Wars kultem. Zvlášť začátek do děje moc nevtáhne. Akce na imperiální lodi je dobrá, akorát je to to jediné, co se v celém filmu děje, a to je škoda.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Ano, mohlo by to být chytřejší. Dialogy by mohly být lepší. Luke by mohl být trochu sympatičtější. A tvůrci se na tuhle epizodu měli podívat radši několikrát, aby do Epizody I o dvacet let později nenasekali chyby (Yoda tu říká, že cvičil Obi-Wana, což není pravda - jeho mistrem byl Qui-Gon). Protože i tak je geniální. Obsahuje všechno: akci, bitvy, trochu romantiky, několik (hodně) soubojů, dějové zvraty. Film, který posouvá ságu o kilometry dál.

Prokletý ostrov (2010)

Film, který balancuje na hranici reality a představ, aby vám právě ve chvíli, kdy už docela začínáte chápat, úplně vyrazil dech. Žhavý kandidát na největší filmový zvrat, i když zpětně se mi zdá trochu křečovitý a trochu méně uvěřitelný než tu poslední půlhodinu, kdy jsem jen zírala s otevřenou pusou. Přesto je to ale brilantní - Scorsese je ve výborné formě a předkládá nám opravdový psychologický thriller se vším všudy. Psychiatrická léčebna mi po chvíli opravdu začala připadat jako lágr. Leonardo DiCaprio předvádí tak excelentní výkon, že mu budete zobat z ruky. Myslím, že už teď je to suverénně nejlepší herec své generace.

Lidice (2011)

Film, který svým vzhledem (stylizací, kamerou) naprosto vybočuje z běžné české produkce. Bývám trochu nedůvěřivá k "lidským příběhům" na pozadí historických událostí, ale tenhle je zpracovaný s obrovským citem. Ačkoliv by se daly Lidice označit za velkofilm, jejich jemně rozvíjený příběh působí komorně. Protože se odehrává během celé války, můžeme sledovat jemné vlákno příběhu, jak se nezadržitelně vine ke konci... Přestože příběh Lidic znají všichni, film nepadá k lacinému citovému vydírání... a přesto má drtivý emocionální dopad. Herecké výkony jsou skvostné - viděla bych to na Českého lva pro Karla Rodena. Minimálně.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Mnohem lepší než jednička. Děj se pořádně rozjel a všechno už vidíme narýsované mnohem líp než předtím. Z velké části je to taky vztahovka. I když většinu ortodoxních fandu zrovna milostná linie asi moc nenadchla, já jsem naprosto spokojená. Myslím, že dobrému filmu nestačí jenom akce a triky (i když užasné). A těch je tu požehnaně: souboje a dokonce i úžasná bitva. A klony. Hrozně moc klonu. Celkově je Attack of the Clones moje nejoblíbenější epizoda z první poloviny: nad hrdiny a celou Galaxií se sice začínají zatahovat temné mraky, ale pořád to ještě dopadá dobře. K Epizodě III: I have a bad feeling about this.

Voda pro slony (2011)

Přesně ten film, který potřebujeme jednou za čas vidět, abychom si vybavili, co je důležité. Nestojí na výjimečných hereckých výkonech, ale na krásném příběhu, který sice není ve svém základě nijak nový, ale pořád funguje a pořád je čistý a pravdivý. Nádhera.