Angustia (1987)

Filmové hrátky s divákom. Už na začiatku počuť hlas uvádzača, ktorý upozorňuje, že neručí za nič, čo sa vám môže stať počas premietania (toto by malo asi najväčší účinok priamo v kine, bohužiaľ neviem, či sa film niekedy u nás uvádzal). Nasleduje horrorový príbeh o sadistickom chirurgovi, no odrazu to, čo vyzeralo ako hlavná dejová línia ustupuje do úzadia. Ocitáme sa v kine, v ktorom sa premieta film a dve tínedžerky komentujú to, čo vidia na filmovom plátne. ide o vskutku orignálny a zaujímavý film, ktorého sledovanie v kine musí byť priam potechou (čo takto obnovená premiéra?!) a je škoda, že španielskym horrorom/thrillerom sa nevenuje väčšia pozornosť, tak ako napríklad talianským. Odporúčam najmä priaznivcom nekonvenčného horroru, ktorý majú plné zuby šablónovosti a túžia vidieť niečo nové (aj z filmárskeho hľadiska).

Texaský masakr motorovou pilou 2 (1986)

Ťažko hodnotiť takúto bláznovinu. Na jednu stranu sa človek nenudí, na tú druhú je to jasné béčko a ako nástupca pôvodného Texaského masakru u fanúšikov pochopiteľne neobstál, keďže nejde o žiadny nervydrásajúci príbeh, ale skôr o prehliadku rôznych bizarností. Okrem Leatherfacea vyniká Bill Moseley ako Chop-Top, ktorý pre mňa predstavuje jedného z najväčších magorov na filmovom plátne a evidentne táto úloha odštartovala jeho kariéru filmového psychopata. Ideálny film pre polnočné "trash" predstavenie, no pre bežného nepripraveného diváka asi príliš šialené...

Plavec (1968)

Jeden z najoriginálnejších filmov vôbec vznikol podľa poviedky amerického autora Johna Cheevera. Chlapík sa jedneho dňa rozhodne, že podnikne akúsi cestu domov prostredníctvom bazénov všetkých možných susedov a túto úlohu je odhodlaný splniť tak tvrdošijne, že ho nezastaví ani vypustený bazén, či bazén plný blázniacich sa detí (o nemožnosti plávať v takýchto bazénoch vedia najmä návštevníci umelých kúpalísk), Čo je horšie, náš hlavný protagonista si neuvedomuje pominuteľnosť času. Stretáva ľudí, ktorým sa už dávno odcudzil, on však žije v naivnej predstave, že to, čo opustil, ostane navždy verné obrazu minulosti. A tak sa o tejto poblúdenej postave nedozvieme celý čas nič. Je to postava poblúdenca neschopného žiť v súčasnom svete, akoby práve teraz vykročil z nejakej starej fotografie. Je to muž, ktorý zaspal dobu a neschopnosť presadiť sa v prítomnosti ho ponára do priepasti spomienok. Zvláštny a zaujímavý film!

Ona (2013)

Málo humoru, veľa sentimentu a snahy pôsobiť na city. Nápad je dobrý, ale scenár obsahuje veľa hluchých miest a film pôsobí celkom nevýrazne. Malo to potenciál, ale len originálnym námetom sa film dištancuje od priemerného hollywoodskeho "dojáku".

Guľôčky (1982)

Ďalší film odohrávajúci sa v Karlovej Vsi a to podstatnú časť filmu. Natáčalo sa konkrétne v blízkosti školy Tilgnerova a možno tu vidieť aj nadchod pri ulici Nad lúčkami. Škola, ktorú navštevujú deti sa nachádza na ulici Karloveská 61, kde doteraz táto základná škola stojí. Odhliadnuc od týchto faktov je však muzikál nápaditý a podľa môjho názoru dostatočne zaujímavý. 44% (po mojom hodnotení 45%) nezodpovedá príjemnosti tohto, možno zabudnutého, ale sympatického muzikálu. Film nemôže nikoho uraziť a piesne taktiež nie sú najhoršie, ak vezmeme do úvahy, že ide o jednoduchý počin pre mládež.

Niekto ako ja (1988) (TV film)

Hudobne menej bohaté ako Neberte nám princeznú a scenáristicky taktiež nijak nepredčí slávnejší muzikál, no čo sa týka pestrosti celkovo, Niekto ako ja má navrch. Je to v podstate road movie, takže film je neustále v pohybe, aj keď pravda, veľa zaujímavého sa na cestách nestáva... Film je však, rovnako ako v prípade Neberte nám princeznú podriadený Ursínyho muzike, ktorá je opäť na dobrej úrovni. Herecké výkony sú nepresvedčivé, možno až na sympatický výkon Deža Ursínyho, ktorý by som však označil skôr za úsporný, než za dobrý. Hviezdičku pridávam za celkový pocit z filmu, čo ovplyvnil aj fakt, že sa natáčalo aj u nás v Karlovej Vsi a Ursíny sa tu dramaticky presúša po Jurigovom námestí (na rovnakom námestí sa natáčal aj film Zázračný autobus s Rolinsovou a Krajíčkom).

Riskantní podnik (1983)

Amorálna tínedžerská 80s komédia s originálnym námetom, alebo ako sa z panica (so ksichtom Toma Cruisa!) postupom času stáva úspešný pasák. Dynamická hudba Tangerine Dream a sex v metre. To sú jednoducho nezáväzné 80. roky. Občas si treba povedať - Veď ide o hovno...

Začít znovu (1979)

Veľmi sympatická smutno-veselá romantická komédia. Reynolds je v takejto civilnej úlohe naozaj dobrý a uveriteľný. Jill Clayburgh je milá, avšak nezidealizovaná žena (hreší, robí scény...) a Candice Bergen odpudivá, najmä spevom. Záver je príliš filmový, ale to už filmu odpúšťam. Nejaký ten happyend občas nie je na škodu...

Růžoví plameňáci (1972) odpad!

Nevtipné, nudné, dialógy sú otravné, herci iritujúci, snaha šokovať trápna - jeden z najúbohejších pokusov o zábavný a šokujúci film všehochuti - amatérske video šibnutých úchylákov.

Pan Smith přichází (1939)

Ťažko hodnotiť takýto úmyselne naivný film. Treba to asi poňať ako rozprávku. Ja osobne som mal veľké problémy prekusnúť hlavne prehnaný záver filmu, ale o tom vlastne sú Caprove filmy - a tak som sa rozhodol pridať hviezdičku za optimizmus na filmovom plátne, ktorý je dnes už celkom vzácny.