• Krátkometrážní

Slepý Gulliver (2016)

Velmi vrstevnata esej o tom, co nechceme, co chceme a take co je lepsi nevidet.

Tombé du ciel (2016)

Wissam Charaf je genius a dobre vi, co dela. V souladu s jeho kratkymi filmy rozviji sve portrety arabskych luzru, pro ktere je zbran v ruce poslednim dukazem jejich existence. Od kratkych filmu, mezi kterymi vynika zejmena Armada mravencu promitana v Locarnu je navic jeho rezie naprosto suverenni a v souladu se zamyslenym sdelenim.

Vlk a ovce (2016)

Nadherny pohled na zivot vesnice v afghanskych horach, ktery svoji opravdovosti, humorem a prolinani magicna mistnich povesti s drsnou realitou pripomene vzdalene romany francouzskeho genia Henri Pourrata. Jednotlive epizody spojuje mikopribeh na jejich pozadi. Shahrbanoo Sadat je vyjimecny talent.

Zjizvená srdce (2016)

Radu Jude je jeden z nejlepsich soucasnych reziseru v Evrope. Mozna proto, ze dokaze byt historicky verny a pritom aktualni a soucasny. Mozna proto, ze dokaze drzet styl, ale hlavne proto, ze svet, ktery vzdy vytvori je komplexni. Zjizvena srdce jsou smutny film, ktery pro platno objevuje postupy predvalecne literarni moderny.

Aferim! (2015)

Tzv. Evropske hodnoty v kostce za 105 minut. A mimo to bajecny bijak.

Assassin (2015)

Velmi vytribene.

Bílí rytíři (2015)

Od Lafosseho jsem po Perdre la raison cekal vetsi bombu, ale to neznamena, ze to neni dobry film. Belgicky tvurce i nadale rozviiji sva oblibena temata - bileho muze a jeho patronaci nad celym svetem, manipulaci a rozporuplnost altruismu u pomahani druhym. Titulni Jacques je v tlaku ze vsech stran a prehlednuty by nemel byt ten od budoucich adoptivnich rodicu.

Black (2015)

Zrucne natocene s citem pro atmosferu a obsazeni i budovani napeti... Kdyby ale ten film mel cit pro nuance a nejake kontrasty, byl by necim vic, nez jen Romeem a Julii zasazenym do katalogu toho, co provadeji mladistve gangy. Anebo mi chybela alespon mikroanalyza fungovani jejich mechanismu.

Bob a stromy (2015)

Titulni Bob si na doporuceni koupi stromy v lese, ale protoze veri lidem, nezkontroluje si je. A vetsina z nich je napadena mravencem a Bob na ten kseft vybral vetsinu penez. Film pomerne usporne ukazuje tenkou hranici absolutniho prusvihu, na ktere vetsina lidi v tomto svete vicemene balancuje. Ale zaroven nenapadne do tehle situace stavi chlapa, ktery se neboji podivat situaci do tvare, zamakat a priznat si sve chyby. Bob musi delat moralni rozhodnuti v nelehke situaci a take je dela. Film Diega Ongara je krystalickym prikladem toho, cemu se rika "muzska spiritualita". A je natocen neokazalym, trochu dokumentarnim, ale zaroven velmi presnym stylem. Tim, za jakych podminek byl s neherci predstavujicimi sami sebe a svym obsahem pripomina v necem filmy Roberta Minerviniho. Opravneny vitez KVIFF.

David (2015)

David je radikalni film nejen tim, jak drzi formu, ale predevsim tim, ze hlavniho hrdinu nijak nenalepkuje. Zatimco vsichni ti Forrestove, Rain Manove a ja nevim kdo jeste maji vicemene nalepku plus, tady vidime cloveka, ktery takovou nalepku nepotrebuje. Je to proste clovek a odlisuje ho jeho ryzi neprakticnost. Prave takovy hrdina se pak realisticky a hruzostrasne propada socialnim okolim, ktere neni schopne pomoci ani lidem s daleko mensimi problemy. Kamera je skvela a ve filmu je videt rozhodne nejlepsi tma ve filmu vubec. K absolutnu mi chybelo mit vic nuanci a v nekterych pripadech tolik netlacit na pilu. Ale jinak debut jak vino!