The Hexecutioners (2015)

Nie príliš vzdialená budúcnosť je veľmi blízka našej prítomnosti. Na všetko sa pozerá z pozície zisku a ten sa už nestal dôležitým len pre výrobcov liekov. Povolila sa eutanázia a tá sa stala pre veľké korporácie minimálne tak atraktívna ako spomínaný predaj liekov. Klient vystaví objednávku, príde firemné dievča (tzv. ukončovateľka) a vpichne smrtiacu injekciu. Samozrejme, málokedy klientovi, pretože tým je zväčša rodina, ale niekomu, koho sa klient chce zbaviť. Samozrejme, nemusí to byť len injekcia, za nejaký ten dolárik navyše sa dá zariadiť odchod zo sveta podľa vlastného výberu. A práve pri jednom takom odchode má asistovať dvojica mladých žien - Malison a Olivia. A tak sa duo vyberie na malý trojdňový výlet na vidiecké sídlo k nechutne bohatému starému pánovi, ktorý má nejaké špeciálne prianie... Neopozeraná premisa je spočiatku plná sarkazmu a irónie, ústredná dvojica mladých žien funguje skvelé, postava správcu domu Edgara je dostatočne strašidelná a samotný zámoček s impozantnými chrličmi nad vstupnou bránou a efektným záhradným bludiskom patria medzi klady tohto filmu. Škoda, že koniec je nejako uponáhľaný a neodvratne predvídateľný.

The Grinn (2017) odpad!

Pokus o psychologický horor, ktorý skončil totálne psycho. Nezáživné blabotanie, nesúvislý sled myšlienok a obrazov z nevhodne zvoleným zvukovým doprovodom poteší snáď len tých, čo sa rozhodli zbaviť sa návykových látok a chýbajú im bývalé úlety. Keď už niečo podobné, tak snáď Jacob´s Ladder, ale toto určite nie.

Lycan (2017)

Ďalšia partička mládežníkov sa rozhodla vymeniť pohodlie svojich domovov za zdraviu prospešný pobyt v divočine. K tomu nedobrovoľnému kroku sa odhodlali na podnet svojej profesorky, ktorá im zadala projektovú prácu. Keďže je známe, že dejiny píšu víťazi, ich úlohou bude vybrať si nejakú historickú udalosť a nestranne ju preveriť. A práve naša skupinka narazila na zmienku o miestnej vlkolačke, ktorá tu riadila v 19. storočí. Aby si overili informácie, musia nájsť jej hrob ukrytý kdesi v lese. A tak som sa na tú cestu s nimi vybral aj ja. Dej sa odohráva v druhej polovici 80. rokoch, skupinka je totálne typická -nepríjemná panovačná blondka, jej rovnako sympatická kámoška, na druhej strane loserka, spravňak, krivák a černoch. Tí všetci nasadnú na kone a kecajú a kecajú, až kým o tie kone neprídu a nezačne na nich niečo poľovať. Od videoprodukcie 80. rokov sa tento snímok líši len čistotou obrazu, niet tu žiadna invencia, žiaden dobrý nápad, postavy sa chovajú neskutočne hlúpo, niet tu nejakej, ktorej by som fandil. Navyše režisér Bev Land miestami robí chyby začiatočníka, kamera skáče z postavy na postavu podľa toho, kto rozpráva. A nakoniec to nie je ani film o vlkolakoch ale len o lykantropii, takže niet ani nejakej zaujímavej scény s premenením. Určite je to lepšie ako pozerať záznam koncertu Justina Biebera z roku 2012, ale zas nie o veľa...

Ztracení chlapci (1987)

Podarený kúsok z dôb, keď upír vyzeral ako rocker a nie ako vylízaný metrosexuál zmätený hľadaním vlastnej sexuálnej orientácie. Aj keď je to 30 rokov stará kombinácia hororu a komédie, funguje aj dnes. Scény ako zábavka upírov na moste, preteky na motorkách za takmer mínusovej viditeľnosti či scénka, keď sa Sam (C. Haim) dozvie, že brat je upír ani dnes nestratili na svojej sile. K tomu treba pripočítať množstvo hlášok a popkultúrnych odkazov (od The Doors cez Texaský masaker až po Bradyovcov a Twisted Sisters), výborný soundtrack (hlavne titulná pieseň Cry Little Sister), zopár totálne šibnutých postáv ako dvojica Coreyovcov a dedko (Barnard Hughes) a typické znaky doby - nezameniteľné oblečenie, videopožičovňa. komiksy, zábavný park). Aj keď sa poniektorým nebude páčiť miestami príliš detské vyznenie filmu (Producent Richard Donner sa podpísal aj pod nezabudnuteľných Goonies) a takmer 80 minút dlhá absencia krvi, určite je to jeden z pilierov upírskeho žánru, ktorý určite stojí za pozretie.

5ive Girls (2006)

Zlátanina požičiavajúca si zo všetkého možného, od wip (woman in prison) filmov, cez Exorcistu až po Spolok čarodejníc. Pätica pekných ale čiernych oviec rodín sa zišla na veľmi čudnej katolíckej škole s metódami používanými pred 100 rokmi, aby bola prevychovaná. Hmm, nato, že je to typ konzervatívnej školy majú dievčatá vrátane riaditeľky prikrátke sukničky či trochu dlhšie opasky. Všetky sú nejakým spôsobom obdarené nadprirodzenými schopnosťami a ťahá ich to tam, kde nemôžu, na poschodie číslo 3, kde sa pred 5 rokmi stala menšia nepríjemnosť. Film sa z 99% odohráva v jednej budove, čo nie je vždy na škodu, pravda ak scenárista za niečo stojí. V tomto prípade je to však nuda, ktorú zachraňuje Ron Perlman ako kňaz starajúci sa o hriešne dievčenské duše (aj keď tu nemá čo hrať) a vcelku dobrý výber pätice dievčat. To však na nejaké lepšie hodnotenie filmu nestačí.

Turbotarantule: Láva poraženým (2015) (TV film)

Žiara akčnej hviezdy Alla Coltona zhasla ešte niekde v minulom tisícročí. Teraz sa rozmaznaná ex-hviezda rozhodla vrátiť pred kamery, čo mu aj napol vyšlo. Síce jeho najnovšie angažovanie vo filme nevydržalo dlhšie ako novoročné predsavzatie, pred kamery sapredsa len dostal, kvôli svojmu hrubému správaniu si na ňom zhustli redaktori televizných novín. Ale teraz prichádza tá skutočná príležitosť - pavúky chrliace lávu a ničiaceho jeho rodné L.A. Film kráčajúci v šľapajách žraločích tornád a nemŕtvych bobrov je ako jazda na husenkovej dráhe, celý čas je to nevyvážené a nesúrodé, v rýchlom tempe sa striedajú scény zábavné s tými menej zábavnými i úplne katastrofálnymi. Ani samotné angažovanie hercov z policajných misii sa mi úplne nepozdávalo, predovšetkým Michael Winslow snažiaci sa o všakovaké zvuky bol neskutočne trápny. Samotný príbeh spočiatku sleduje tri dejové línie otec, matka a syn, aby sa tie nakoniec preťali a postarali sa o záver. Hoci tu bolo niekoľko výborných gagov, v tejto lige to na Sharknado a Zombeavers určite nemá.

Night of Terror (1986) odpad!

No videl som už hocičo, koňa cúvať, poslušnú manželku ale toto tu je pre mňa úplne nový zážitok. Jediný skompletizovaný film režiséra Felixa Girarda poskytuje totiž pohľad na iný level filmovej tvorby. Aj keď je to amatérsky SOV (shot on video) horor, zažil som pri ňom nový vrchol tvorivej neschopnosti. Film sa snaží byť atraktívny ako sa len dá a tak je tu psychický narušený lekár, sanatórium s radoby narušeným osadenstvom, psychopatický vrah na úteku, strašidelný dom, ouija, záhadná cigánska veštica a duch zavraždenej dievčiny. A k tomu partička tínedžerov a neskutočne nudná skupinka hrajúca niečo ako New Wawe, ktorá hraje uprostred filmu svoje 10 minútové vystúpenie. A aby som nezabudol, raz za čas je tu zrecyklovaný materiál z filmu Frozen Scream (1976), kde sa taktiež objavila herečka a producentka Renee Harmon. Dej dáva zmysel asi tak ako vyjadrenia kapitána Danka doplnené vysvetlením ex-Plavčana. Strašidelné to nie je ani náhodou, jediný krát som zmeravel od hrôzy, keď som sa pozrel, že ešte koľko času ostáva dokonca. Film ako taký je vhodný len v prípade, že hľadáte niečo obskúrne, ste posadnutý SOV a chcete vidieť všetko alebo sa vám páči plagát k filmu. Bohužiaľ, v poslednom prípade vám musím s ľútosťou oznámiť, že ako častokrát, vo filme nič také neuvidíte. Film je jednoducho len strašne zlý, ale nie natoľko aby bol zábavný.

Ukrutnost (2010)

Chladne vypočítavý film o chladne vypočítavých zločincov z radov yakuzy. Divák tu nemá svojho výslovného favorita a spočiatku ani prehľad kto je kto a o čo komu ide. Ako sa príbeh rozuzľuje, množstvo gangstrov sa zmenšuje rýchlejšie ako počet funkčných malíčkov a speje do finále, v ktorom sa už vidí veľa hráčov predčasne. Zvláštny film, ktorý určite neidealizuje svet zločinu, jeho príslušníci sú vierolomné svine, ktoré by kvôli väčšiemu prídelu saké neváhali spraviť zo sestry gejšu a z matky vdovu. A to všetko skôr ako si po nich príde chladné olovo. Moje prvé stretnutie s majstrom Kitanom má zaujalo viac ako som si myslel.

Zone Troopers (1985)

Ja som to vedel, ja som to vedel. Úspech americkej armády v druhej svetovej vojne nebol vôbec náhodný. Totiž už dlho pred Roswellom sa im dostalo tej cti a skontaktovali ich mimozemšťania a obdarili super zbraňou. Totálne naivné béčko od Charlesa Banda a jeho Empire Pictures je však zároveň aj okúzľujúce svojou atmosférou, tak príznačnou pre toto štúdio. Keďže to malo ústredňu v Taliansku, dej sa odohráva práve tu. Zvyšky rozprášenej vojenskej jednotky sa bezradne ponevierajú tesne za nepriateľskou líniou, kde natrafia na mimozemského stroskotanca, o ktorého javia záujem zlí fašisti. Skamarátia sa s ním a spoločnými silami vytrú fašistickým sviniam kocúra. Pre mňa osobne to bola zábavná jazda postavená na neotrepanom námete s využitím trefných dialógov a niekoľkými parádnymi scénami. Dať K.O. Hitlerovi sa napríklad nepodarilo ani Indianovi Jonesovi. Navyše, scény s najvzácnejšou komoditou vojakov - cigaretami, sú taktiež vítaným oživením tohto mixu pulp sci-fi a vojnového filmu. Na starne druhej, triky boli už aj na vtedajšiu dobu predpotopné a vojnové scény majú s realitou spoločné ako výročná správa našej vlády venovaná úspechom v boji s korupciou. Finalný verdikt: Čakal som na to, kedy si ten film pozriem 25 rokov a neľutujem, dostal som to, čo som čakal, lacný ale zábavný mix druhej svetovej vojny a mimozemskej invázie.

Vraždící perníček (2005)

Najmladšia séria Charlesa Banda je zároveň asi aj tou najhoršou. Podobne ako pri Puppet Masters či Subspecies tu použil krpaté monštrum, tento krát v tvare perníkového mužíčka. Gary Busey v podobe vražedného perníka sa snaží byť niečo ako Brad Dourif ako roztomilá bábika menom Chucky, ale v tomto filme niet čo hrať. Samotný Gary sa objaví na 5 minút a potom je to len nuda, našťastie že je tu ešte kúsok tej čarokrásnej atmosféry Full Moon a jeden pohľad na ich mráčiky. Zvyšok je blbý, strašne blbý.