Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Dokumentární

Recenze (1 270)

plakát

H.P. Lovecraft's Witch House (2021) odpad!

H.P. Lovecraft - meno, ktoré ako magnet priťahuje divákov, hneď ako sa objaví správa o nejakej novej adaptácii jeho diela, okamžite sa nájde široké spektrum hororových fanúšikov, ktorí netrpezlivo čakajú na premiéru. V tomto prípade to bol však planý poplach. Nízkorozpočtová surrealistická nuda je pocitovo asi desaťnásobne dlhšia ako tomu v skutočnosti je.  Snaha síce bola, ale výsledok za pozretie určite nestojí.

3 Demons (2022)

Horor o démonoch, ktorý sa veľmi ťažko pozerá. Máme tu jednu mŕtvolu, jedného policajta s množstvom problémov, jeho partnerku a zhmotnené problémy (a aby som nezabudol aj jednu psychiatričku alebo také niečo). Celé je to nelineárne, strašne pomalé a zmätené. Ak máte radi filmy, ktoré sa dajú vysvetliť viacerými spôsobmi, snáď vás to zaujme viac ako mňa. Ja som si to vysvetlil jedine tak, že tvorcovia sami nevedeli čo s natočeným materiálom a tak to nejako zostrihali a hodili to divákom, nech sa s tým popasujú...

On Location (2021)

Horor natočený skupinkou hororových nadšencov, žiaľ bez akéhokoľvek talentu. Premisa je vcelku zaujímavá - s akousi cestovkou si môžete prezrieť zaujímavé miesta, kde sa natočili najznámejšie hororové skvosty. Šestica priateľov, hororových expertov, nachádza vhodné lokácie a následne tam vodí ľudí. Problém je, že ako to funguje, divák nemá šancu vidieť (mizerný rozpočet), divák nevidí ani väčšinu nedobrovoľných odchodov na druhý svet (rozpočet) a tí spomínaní experti porušujú jedno hororové pravidlo za druhým (mizerný scenár).  Určite nie jeden z najhorších filmov tohto roku, ale nemá k tomu príliš ďaleko.

Adverse (2020)

Veľmi pomaly krimi thriller s ústredným hrdinom - asi najmenej charizmatickým hercom spomedzi všetkých známych tvári, ktoré dostali za účinkovanie v tomto filme nejaký ten šek. Nemôžem si pomôcť, ale Thomas Ian Nicholas filmom prekľučkoval takmer výhradne použitím dvoch mimik tváre - buď to boli smutné psie oči alebo pre zmenu oči vystrašenej veveričky. Na hlavného hrdinu, ktorý rieši problémy zásadne s krížovým kľúčom na kolesá, je to žalostne málo. Rovnako atmosfére je strašne pomalá, až ospalá. jasne, s takým tempom sú aj iné filmy a dali sa pozrieť. Tie však mali podstatne lepšie napísané dialógy. Našťastie posledná polhodinka to trochu rozpumpuje. Klady? Pekné večerné LA a  prekvapivo výborný Mickey. Nový Calatteral či Drive sa proste nekoná.

plakát

S.O.S. Survive or Sacrifice (2020)

Príbeh má tri roviny, ktoré sa bohužiaľ len predbiehajú v tom, ktorá u nich je nezáživnejšia -  máme tu výlet balónom, kde sa pokazí všetko čo môže i nie, dvojicu podarených zlodejov, špecializujúcich sa na dôverčivých hostí a puberťáčku manipulujúcu sociálnu pracovníčku. Dve, dlho odlúčené sestry, sa kdesi v Stredomorí  - Cyprus, zase od seba oddelili, ale nakoniec rodinné puto zvíťazí nad chamtivosťou, prírodnými silami, zákonmi fyziky, zákonmi logiky ako aj zákonmi venujúcimi sa starostlivosti o deti. Správanie postáv je takmer úplne oddelené od akejkoľvek elementárnej logiky, väčšina hercov by nebola prijatá ani do ochotníckeho divadla (sorry Mr. Baldwin) a... A stačilo, len na vlastné riziko!

Hell Hath No Fury (2021)

Čoraz zriedkavejšie kaskadér a čoraz častejšie režisér solídnej akčnej b-zábavy,    Jesse V. Johnson natočil niečo, čo sa vymyká jeho doterajšej tvorby. Aj keď sú vo filme akčné scény, je to skôr vojnový film so silnou ústrednou ženskou predstaviteľkou v podaní Niny Bergman(ako Marie). Zápletka tak trochu pripomína spaghetti western Dobrý, zlý, škaredý - na cintoríne je ukrytý zlatý poklad a niekoľko skupín sa k nemu snaží dostať. každý tu kope za seba, aj keď sa sem tam uzavrie spojenectvo, niet tu komu a čomu veriť, v stávke je zlato a v prípade chyby aj vlastný život. Aj keď akcia nie je tak častá, ako som si to u Johnsonových filmoch zvykol, úspešne ju nahrádza postupné odhaľovanie pohnutých osudov Marie a vykresľuje sa jej motivácia. Akčným vrcholom filmu je vcelku solídne remeselne zvládnutý záverečný masaker na cintoríne. Čo irituje? Nuž jednoznačne konverzácie s mŕtvym bratom. A čoho je málo? Daniel Bernhardt by si pre svoju postavu esesáka zaslúžil o niečo viac priestoru. Finálne hodnotenie: Veľmi príjemná akčná jednohubka, s nie tuctovým príbehom, so solídnymi akčnými scénami a dobrým hereckým obsadením.

The Commando (2022)

Ďalšie lacné akčné béčko, ktorému chýba predovšetkým akcia. V podstate tu ide o home invasion - skupinka priblblých lupičov sa snaží dostať do domu, kde sú ukryté prachy z bankovej lúpeže. Karty sú rozdané celkom sympaticky - Rourke je ten, čo chce peniaze a White zase musí chrániť svoju rodinu. Lenže prvý menovaný sa vytratí asi po 15-20 minútach a za nim hneď aj druhý a divákovi ostanú oči pre plač pri sledovaní jednej z najotravnejších teen party. A popri tom počúvať trio grázlov ako sedia v aute a čakajú na vhodnú príležitosť na vniknutie do domu. Samozrejme, vniknú vtedy, keď je tam najviac ľudí, spôsobia menšie jatky a vyliečia White z jeho posttraumatického syndrómu. Pribehne domov, všetkým vykrúti krk a konečne sa zoči-voči stretne aj s milým Mickym, s ktorým si to rozdá vo finálnom strete. ten však skončí skôr ako začal, White svojho súpera prevalcuje s  jedným prstom v nose a s druhým v riti. Zhrnuté a spočítané, jedna mdlá akcia na začiatku, podobná na konci, medzitým vata v podobe party, PTSD, kecania v aute. Výsledné hodnotenie: Tesne nad hranicou odpadu, ale fak(t), veľmi tesne.

plakát

Escape from Death Block 13 (2021)

Maďarský klon Charlesa Bronsona vo filme s námetom akoby vystrihnutým zo 70. či 80. rokoch. Režisér Gary Jones si asi chcel trochu od hororov a sci-fi oddýchnuť a tak sa rozhodol natočiť akčňák o trochu nechápavom, ale silou poriadne obdareným hrdinom. Výsledkom je nudný a otravný film plný klišé a strašných efektov. Ale posledná štvrtina filmu určite stojí za pozretie a myslím, že aj viacnásobné. Vzbura a útek z väzenia nemajú žiadnu chybu, alebo presnejšie, toľko chýb, až je to nadmieru zábavné. Bronzi a zdatne sekundujúci Hahn sa predierajú dažďom guliek k vytúženej slobode, pričom všade okolo nich kapú dozorcovia i väzni neopísateľným spôsobom. Pre tých približne 20  minút má zmysel tento film vidieť. Pre mňa určite jeden z favoritov na top guilty pleasure za posledných 4-5 rokov.

plakát

Prisoners of the Ghostland (2021)

Veľmi zvláštny film, kde forma ďaleko prevyšuje obsah. Drvivá väčšina postáv je buď retardovaná alebo k tomu nemá príliš ďaleko, dej je chaotický, dialógy zmätené. Ale... Ale, sú tu krásne štylizované zábery a dvojica výborných hercov - Nicolas Cage a Bill Moseley. Záplatka je úplne triviálna - podobne ako Snake Plissken, má  (ako je zvykom, na slovo skúpi) Cage za úlohu doviesť späť istú osobu. Limitom mu je čas a oblek s odpornými vychytávkami, malými bombičkami, ktoré môžu za istých okolností urobiť buuuum (a veruže aj urobia). Hrdina nemá na výber a tak musí opustiť bezpečie Samurai City a vydať sa do nehostinnej pustatiny za hranicami mesta. Či je to postkatastrofická budúcnosť, virtuálna realita či alternatívny vesmír, nevieme a je to úplne jedno, celé to slúži len ako kulisy pre sled bizarných scén akoby vystrihnutých z príručky pre začínajúcich surrealistov. Moja rada, netreba sa snažiť nič pochopiť, nad ničím príliš nerozmýšľať, zmyslom tohto filmu je NEZMYSEL. Namiesto toho si užívať vecičky ako špeciálny oblek, potkaních mužíkov, čaro mestečka mixujúceho svet samurajov a kovbojov, gejše, dievčatá - manekýnky, boj s časom či sólo pre jeden gatlin v uličke gejší alebo moje najobľúbenejšie - chórové odpovede davu. Určite zvláštny film, ale Cage točí už len také, som zvedavý a čím prekvapí nabudúce...

Final Frequency (2021)

Ultra nízkorozpočtové sci-fi, slovné spojenie, už pri vyslovení ktorého behá mráz po chrbáte, väčšinou to totiž neveští nič iné len katastrofu rozmerov minimálne Sodomy ak nie Gomory. Bohužiaľ, aj v tomto prípade, sa veštba takmer naplnila. Samotný námet a scenár je poriadne uletený - akási organizácia chce doviesť do dôsledkov evolučnú teóriu a zariadiť, aby prežili fakt len tí najsilnejší. K tomu jej má poslúžiť Teslo-paprskomet z hračkárstva vysielajúci zelené lúče schopné ovládnuť koho zasiahnu a fakt, že predstavitelia G20 sú práve v L.A.  Stačí len vyvolať (s pomocou Teslu) silné zemetrasenie a je po probléme. Tak trochu aj po L.A., ale zas pre veľké ciele je nutné aj niečo obetovať. Proti je jedná nie celkom doštudovaná dievčina, jej hluchý brat - exvojak (nie tak celkom hendikepovaný, vie čítať z pier a tak mu netreba znakovú reč, počas filmu tento svoj perk tak vyšperkoval, že dokáže počuť pomaly aj tých, čo má za chrbátom), ochrankár z univerzity a skupinka šaškov v kostýmoch so svojich obľúbených hier, kníh a pod (cosplayers). Navyše, celé sa to točí okolo denníka, ktorý je v podstate každému na figu, tí zlí už majú obávanú zbraň vo svojich rukách a tým ostatným to môže byť jedno. Celé je to namotané do pseudovedeckého balastu, kde-tu podporené nejakou krátkou a často nepodarenou akciou. Neviem, či som sa mal pri tom smiať, či plakať, bolo to takmer celé zle. Zo súcitu, vidiac hodnotenie ostatných, aspoň tá jedna hviezdička, za snahu, tú určite uprieť nemožno...

Ovládací panel