Hamilton: V zájmu státu (2012)

Skoro jako pokračování Bonda v craigovském pojetí: pochmurné, vážné, podobně drsné a krvavé. Na můj vkus příliš výrazné politické pozadí, jinak skvělá podívaná plná akce i napětí. 80%.

Speciální jednotka (2011)

Malý oddíl francouzských supermanů si lehce poradí s přesilou talibánců. Ze začátku to tak alespoň vypadá, v druhé půli se ale vše dramatizuje a dostává blíž k realitě. Tvůrci se při střihu nemohli odpoutat od výborně natočených akčních scén a úžasných leteckých pohledů na nekonečné horské hřebeny, takže děj postupuje vpřed podivnými trhanými skoky a kotrmelci. 55%.

Sluneční jas (1999)

Jedna země, jedno století, nekonečná nespravedlnost. Szabó dokonale vidí do problému a naštěstí ho také umí dokonale ukázat. Fascinující osudy: dva tisíce let se takhle probíjet, malé ostrůvky vzdělanosti uprostřed nepřátelského světa... 3 hodiny považuji za přesně vyměřený čas. 95%.

Doba temna (2007)

Originální pohled na absurdity naší současné civilizace. Smutný, vtipný, imaginativní. 90%.

Maniak (1996)

Naprosto originální Červená Karkulka, RW se touto rolí (a paradoxně i několika dalšími z minulého století: Městečko Pleasantville, Nebezpečná síť, Kdo s koho) u mě posunula mezi absolutně nejlepší americké herečky. 80%,

Bůh masakru (2011)

Jeden z mála filmů/nefilmů, kde forma je typicky divadelně/filmová, který mě dokázal udržovat v pozornosti po celou dobu. Popis komedie/drama přesně vystihuje chytrý obsah. 85%.

Bestie musí zemřít (1969)

Perfektní atmosféra severní Francie, výborní herci tří hlavních rolí, solidní kamera, která umí přírodní scenérie i detaily obličejů, příjemné napětí. Zpočátku mi vadil chatrný a vykonstruovaný scénář, ale o ten tu v prvním plánu ani snad nešlo, a navíc to v závěru všechno docela zapadlo do sebe. 85%.

Stud (2011)

Věřím, že fascinující výkon Fassbendera během pomalého tempa vyprávění, které mám rád, mi utkví v paměti hodně dlouho, přesto však mě příběh dvou sexuálních ztracenců často víc odpuzoval, než bavil, a pouze naprosto okrajově mě nutil zamýšlet se nad naší současnou západní civilizací. 65%.

King Kong (1933)

Podivuhodné dílo. V době svého vzniku muselo jít díky trikům a velkolepým scénám o nevídanou atrakci. I dnes oceňuji úžasný spád děje, kvalitní režii a výborný herecký výkon Roberta Armstronga. 80%.

Černý den v Black Rock (1955)

Napětí od začátku až do konce, velmi pomalu odkrývané tajemství, kvalitní dialogy, výborný Spencer Tracy, mladí Marvin a Borgnine, westernově šablonovité postavy. 80%.