Cry Macho (2021)

Díky bohu za ty exteriéry ! Takhle působí Cry Macho aspoň jako National Geografic: Clintův road trip Mexico - Texas. Bez nich je zoufale nevýrazný, pomalý a zaměnitelný. Nevědět, že se jedná o klasickou Warner kino produkci, tipnu Netflix. A to je mizerná vizitka.

Černý telefon (2021)

Ničím převratný v zajetých žánrových mantinelech pohybující se kidnap/survival horůrek (sem tam bu bu, občas duch). Ale přišlo mi, že každá postava je skvěle napsána. Ne přímo reálně, ale uvěřitelně v rámci mikrosvěta amerického předměstí (aspoň já si takhle plus mínus US suburb představuju). Hill prostě psát umí a Derrickson ví jak s citem pro atmošku adaptovat. I když pravda, u něj je to s kvalitou jak na houpajdě: pátý Pekelník pecka, Klaatu barada nikto fakt nikto, Sinister jízda a Deliver Us from Evil jsem si nepamatoval hodinu po projekci, natož teď (ano Strange nepočítám, toho mohl točit fakt kdokoliv:) Na každý pád, já se bavil ..a na moment uvažoval i o absolutním hodnocení !

Duna (2021)

Takové velké nabubřelé nic (moc). Hezky nasnímané, pár obrázků z fleku do rámu a na zeď. Zimmer pořádně hlasitý, zdařile brání usnutí. Lynchova verze se mi líbila víc -už jenom ta architektura, dizajn, kostýmy- a herecky a emocionálně si hrajeme na úplně jiném písečku. Tady přemýšlím jestli dám pokračování. Ok po trailerech jsem zas tolik nečekal, takže o zklamání nebo rozčarování psát nebudu ..jednoduše mě to nebavilo.

Ennio (2021)

Začátek velice slibný. Maestrova denní rutina. Kdy se v pyžámku a bačkůrkách plouží po bytě a něco si brouká. Pár prostocviků k tomu a začne vzpomínat na mládí, na své začátky. To je moc fajn. Pak se přidá víc mluvících hlav a to je mírně řečeno rozpačité (hlavně pro nadužívání slova: GENIÁLNÍ). Nic proti mluvícím hlavám, pokud mají co říci a mluví li v rozvitých větách. Ale nějaká ta kritika, nebo aspoň opozice není nikdy na škodu. Tady to více méně zastane Ennio sám. Jinak povídání stran směrování kariéry, pochybách, pocitu ménecennosti a nedocenenosti je věnován slušný prostor. O to víc zamrzí poskromnu profesních zajímavostí. Například fakt, že měl dělat hudbu pro Mechanický pomeranč. Z čeho kvůli Leoneho intervenci sešlo. A taky to chtělo minisérii. Celovečerák (i když 150 minut dlouhý) ani zdaleka nepostihne kariéru přes padesát let dlouhou! A to mluvím jen o té filmové. Suma sumárum, kdykoli mluví sám meastro (případně Leone, Tarantino) a zazní notoricky známé melodie je co poslouchat a čím se bavit. Ale je to ´jen´ teaser pro mnohem komplexnejší dílo.

Falcon a Winter Soldier (2021) (seriál)

S přehledem nejlepší MARVELovka od druhého Kapitána ..no jo.. je to sedm let letí to. Prosta trapných infantilních humorů co před měsícem předváděla Wanda (a Vision) civilní, aktuální, se sympatickou dvojicí a v mantinelech Disney + dospělým příběhem. Druhou řadu -vznikne li- bych si klidně dal.

Finch (2021)

Nenáročná televizní jednohubka s kvalitním dizajnem robůtka a slušnou postapo atmoškou. Interakce s Hanksem taky fajn (i vtipná i lidská). Ale od režiséra těch nejdynamičtějších dílů G.O.T. jsem přeci jen čekal víc (akce).

Godzilla vs. Kong (2021)

Kam se hrabe Schumacher, to se nedá srovnat. To pravé neonové peklíčko není jeho Batman & Robin ale Hong Kong-ské dostaveníčko Godzilly a ehm Konga :) Warneři už by se na tato universa měli vykašlat, nejde jim to s DCčkem a příšery taky žádná sláva. K čemu, že Wingard JE zručný rejža a alespoň souboje monster točí přehledně když mě jediná postava nezajímá -jak lidská tak nelidská- a vlastně je to všechno docela nuda. Hmm no jo, tolik utracených milionů a přitom taková blbost.

Cherry (2021)

Není to coming of age, ani válečný, generační patrně taky ne, co to je ? Bizarní kočkopes bratří co po Avengers:End Game došli pocitu, že jsou králové světa. Chladný film prostý veškerých emocí koncipují div ne jako epos (s prologem o pěti kapitolách a epilogem) kterak opovrženíhodný white trash junkie k prozření přišel. Ale současná roztěkaná generace si v něm jistě něco najde. Možná vstoupí do armády nebo začne brát drogy, co já vím, záleží na tom co jí přijde víc cool.

Kdo mi jde po krku (2021)

Otravní klaďasové a stupidně chovající se záporáci. Na první pohled to připomíná hloupá krimi dramátka z let osumdesátých. Ale opravdu jen na první pohled. Ono je to totižto ještě hloupější !

Krotitelé duchů: Odkaz (2021)

Je trochu ke škodě, že poslední půl hoďku musí přijít to, co ..prostě přijít musí. Zvláště po prima rozjezdu, který představí sympatické charaktery řešící své drobátko obyčejné problémy sic ale jednomu je s nimi fajn a zajímá se o ně. Mladý (protože tak starý jako Já:) Reitman je šikula, herce vede jistě, scény komponuje umně, celé to hezky vypadá a nádherně se to poslouchá (i když soundtrack pouze variuje legendární motivy). A pak přijde závěr: nostalgie, fan service, stará parta, stará monstra, Sigourney i Ivo Šándor! Jo viděl jsem je rád, ale do té doby poměrně kompaktní příběh se náhle změní na přátelské setkání po letech a vzpomínku na mrtvého kamaráda. Pochybuji, že se na to -na rozdíl od originálu- ještě někdy podívám.