Skyfall (2012)

Sam Mendes nezklamal a přinesl mi jednu z nejlepších Bondovek. Skyfall se v mnoha ohledech vrací k tradičnějšímu pojetí (hlavně závěr napovídal, že příští díl asi bude více podobný "předcraigovské" éře), ale zároveň je v mnoha pohledech dost netradiční. Ať už se jedná o padoucha (mimochodem pro mě Bardem jeden z nejlepších vůbec), který se svými hodně osobními cílí vymyká klasickému pojetí bondovského padoucha, tak třeba značným prostorem, který dostala M. Stejně tak je to pro mě důstojný dárek pro Bondovo padesátiny (a na ten věk vypadá stále dobře) a různé odkazy na původní díly potěšily. Po druhém zhlédnutí musím hvězdičku přidat a většina chyb, co jsem ve filmu "viděl", spíše plynula z pozdní hodiny (a mé asi ne zrovna 100% bdělosti) promítání, než z toho, že by ve filmu opravdu byly a Skyfall stavím minimálně na roveň Casino Royale. Těším se na další setkání 007, ale prosím opět v podání Craiga.

Solaris (2002)

Soderbergh se (nejen) kratší stopaží snažil přinést Solaris širšímu publiku a ač nemůžu říct, že by byl zcela neúspěšný, tak tímto krokem sebral filmu jednu z jeho nejsilnějších vlastností. Tarkovského pomalý styl vyprávění, který někoho může nudit, totiž má svůj význam a pomocí pomalu budovaného napětí tak autor dosáhl, že se divák nestává pouhým pozorovatelem dění na stanici, ale společně s hlavním protagonistou se stává jeho přímým účastníkem a to od jeho počáteční skepse (která u Soderbergha prakticky chybí), až ke konečnému uvědomění - v originále se Kelvin poprvé setkává s náznakem, že se děje opravdu něco zvláštního asi po hodině (a k samotnému zjištění přije ještě pozěji), Soderbergh to odbyl asi v 15. minutě. Díky tomu i samotný závěr, kdy Tarkovskij dovolil konečné pochopení pouze divákovi, ale ne již hlavní postavě, na mě působí daleko silněji, než Soderberghův závěr, kdy ke stejnému konci dovolil dojít i Kelvinovi. Zajímavé také je, jak se Soderbergh skoro vůbec nezajímá o samotnou planetu, která je v podstatě příčinou všeho. Celkovému dojmu z filmu nepomohly ani vedlejší postavy Gordonové a Snowa, které mě ve většině scén spíše otravovaly, než aby samotnému příběhu nějak pomáhaly. Na druhou stranu musím říct, že samotný pokus s částečnou změnou jistých pasáží filmu beru spíše jako kladnou stránku (ač se tyto změny podle mě ne vždy úplně povedly), protože je aspoň vidět, že se Soderbergh snažil filmu dodat více osobitosti a na film tak nemůžem pohlížet pouze jako na kopii, ale opravdu jako na Soderberghův vlastní film. PS: Jen by mě zajímalo, jak by originál vypadal, kdyby Tarkovskij měl stejné technické prostředky.

Spalovač mrtvol (1968)

O skvělém výkonu Rudolfa Hrušínského netřeba mluvit, Co mě ovšem na filmu chytlo snad ještě více je zde již několikrát zmiňovaná kamera a také střih (rychlé prostřihy například ve scéně v Panoptiku a u věšení obrazu prezidenta). Rozhodně jeden z největších pokladů československého filmu.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Fanoušci Star Treku jsou nejspíše nadšeni, ale mně bohužel tento svět (ač mě chtěl první díl vyvést z omylu) moc neříká a ani Cumberbatch ve filmu není takovej badass, jak se snaží prezentovat v trailerech. Po technické stránce dobře zvládnuté, ale příběhově zklamání. Velký plus za Alicu Eve (už jen za ten její akcent). Každopádně těším se na JJovo Star Wars, věřím, že tam mě nezklame, ukázal že ve vesmíru se pohybovat dokáže (jen zatím ve špatné galaxii).

Star Wars: Klonové války (2008)

Jak již B!shop zmiňoval, stejně já jsem měl blbej pocit už hned na začátku, kdy se neobjevily pro Star Wars neodmyslitelné úvodní titulky. Bohužel toto moje rozčarování vydrželo až do konce. Od začátku se mi moc nelíbil nápad animovaných Star Wars, ale bral jsem to tak, že se autoři budou moc vyřádit na bitvách a celkově na všech efektech, které by jinak stály hodně hodně nekřesťanské peníze. Bohužel toho jsem se nedočkal. I tak bych ale od filmu, který má ve jméně Star Wars daleko, čekal daleko více.

Stmívání (2008)

Vždycky jsem si říkal, že Twilight je jeden z filmů (sérií), který si nikdy nepustím, ale nakonec i já byl donucen. Ničím mě ale Stmívání moc nezklamalo (rozuměj nepřekvapilo). Dialogy, zejména v první půlce filmu byly hloupé doplněné mnoha nelogickými situacemi v průběhu celého filmu (zejména co se týče "mytologie" této ságy). Možná tomu trochu nepomohl ani český dabing, třeba to v originále tak hloupé není (ale popravdě ani nemám chuť to nějak zjišťovat). Druhá půlka filmu, kdy se aspoň něco dělo, to trochu zachránila, ale holky prostě pochopte, tohle není film pro nás a když se s vámi na to koukneme, tak už to musíte brát jako dostatečné sebeobětování a nechtějte po nás, aby se nám to ještě líbilo. Asi největší pozitivum z celého filmu vidím v Cullenovic domu, který by mi opravdu nevadil a asi bych se pak nebránil vodit si tam "své" Belly, ale musely by být jiné, než v podání Kirsten Stewart.

Strážci - Watchmen (2009)

Neznám předlohu, ale tak trochu jíný komiks s tak trochu nečekaným koncem i přesto, že se "záporák" dal odhadnout celkem brzo. FIlm jsem vnímal ve dvou rovinách. Na jednu stranu jsem si užíval všechny skvělé a atmosférou nabité scény s Rorschachem a Komediantem a naopak trochu mě nudily scény s Dr. Manhattanem a Adrianem. I přesto, i díky skvělým úvodním titulkům a výbornému soundtracku musim dát za 4...

Terminator Salvation (2009)

Kdyby nešlo o Terminátora, tak bych se možná odvážil i ke 4 hvězdám, ale bohužel to Terminátor je....

TRON: Legacy 3D (2010)

A tenhle film nebyl nominován za vizuální efekty? Skvělé prostřědí, skvělá hudba a scénář překvapivě také snese tvrdší měřítka srovnání. Možná jsem jediný, ale místy mi Tron připomínal Star Wars (hlavně původní trilogii), ale z mého pohledu to beru spíše jako velké plus. Určitě sem si ho nepouštěl naposled.

Urbanized (2011)

Až na ty idealistický kecy rádoby aktivistů v části o Stuttgartu, zajímavý dokument.