• Krátkometrážní

Vinnetou - Rudý gentleman (1964)

[Premiéra 17.9.1964 v kině Lichtburg (Essen)] [Termín natáčení 18.5.1964 - 27.7.1964] [Délka 94min. 14s.] Film na podobné úrovni jako předchozí Vinnetou. Ovšem mnohem stylovější záporák určitě stojí za zmínku. Stejně tak mnohem větší vyhrocenost soužití s Indiány. Tentokrát se dokonce objeví i vojáci Unie. Terence Hill je ve své roli jednoho z nich výtečný. Jinak povětšinou vše jak přes kopírák, ovšem i zde to stále funguje. Sám Vinnetou si prožije milostné vzplanutí, které musí ukončit, aby dosáhl svých mírových cílů. Scény v magické jeskyni určitě také utkví v paměti. Zkrátka plno zapamatovatelných momentů se nachází i zde. Další filmy už bohužel svou kvalitou výrazně ztrácí. [80%]

Vinnetou (1963)

[Premiéra 11.12.1963 v kině Mathäser-Filmpalast (Mnichov)] [Termín natáčení 1.7.1963 - 10.9.1963] [Délka 101min. 26s.]. Nejlepší Mayovka! Nejvíc mě oslovilo to celé pozadí příběhu. Především inkriminovaná stavba dráhy a vyhrocený konflikt mezi Indiány a dobyvateli udržuje snímek na slušné úrovni a nespokujuje se s typickým schématem, dva hrdinové proti padouchovi a jeho bandě a nic víc. Samozřejmě, že to tak skončí také, ale to podhoubí je výborné. Skvělé nápady, Brice a Barker hrdinové každým coulem, pevná režie a opět nádherné scenérie. Tento snímek mi v utkví v paměti asi napořád, vždyť film ve které dokáží přes noc postavit nerušeně železnici až k domu a pak poslat lokomotivu, která ho úplně zdemoluje, to se nedá zapomenout. Nenáročná zábava pro širokou veřejnost! [85%]

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

[Premiéra 12.12.1962 v kině Universum (Stuttgart)] [Termín natáčení 6.8.1962 - 6.10.1962] [Délka 110min. 38s.] První Mayovka zavedla styl, který se za těch šest let prakticky nezměnil. Atraktivní, dobrodružná zápletka, ikonické postavy, mírně komediální styl a především krásné prostředí. Reinl byl jednoznačně tím nejlepším režisérem této série. Z jeho rukopisu je vidět vysoká profesionalita, kdy se inspiruje americkými westerny, ale nekopíruje je a jde na to jinak a přesto výborně. Zasloužený kult! [70%]

Slavnostní zahájení XXX. Letních olympijských her 2012 Londýn (2012) (pořad)

Asi dosud nejlepší ceremoniál, jaký se divákům představil. Úvodní monumentální pasáž až do industrializace nepostrádá nic a nabízí vše, Shakespeara i Kennetha Branagha v nejlepší formě. Pak se dočkáme mírně přepláceného pokračování, ovšem i tak na vysoké úrovni plného osobité stylu. Potěší i výstup Mr. Beana. Největším pozitivem je, že ceremoniál naplno ukazuje Británii ze všech stran (historie, hudba, film...) a jde s dobou, ale zároveň je ryze britský. Geniální nápad zažehnutí olympijského ohně už asi nepůjde překonat, nádhera. P.S. Asi sem jediný, ale vystupení královny s Bondem mě úplně minulo a považuji ho za Achillovu patu celého ceremoniálu. [70%]

Abraham Lincoln: Lovec upírů (2012)

Největším mínusem je že snímek předkládá příběh za teoreticky pravdivý a to málokdo překousne. Já to Bekmambetovi dokážu odpustit a proto sem si naplno vychutnal vizuální krasojízdu plnou těch nejnápaditějších spomalovaček. Úžasná práce s filtry, každá scéna má své specifické zabarvení. Walker překvapivě dobrý. Ukázka tvůrčí nápaditosti, kterou já můžu. Škoda, že scény příliš nenavazují a gradace se nedostaví. Holt režisér je rozený videoklipař. Ale i tak ideální relax, který záměrně nadhodnocuji. [viděl v kině] [70%]

Temný rytíř povstal (2012)

Mlask, mlask! Chuťovka! Pořád žiju s vědomím toho, že Nolan neumí natočit špatnej film, to co předvedl tady zaslouží aplaus ve stoje. Uznávám, že se jedná asi o nejpovrchnější a nejkýčovitější Nolanův film, ale to ještě neznamená, že nemůže bejt skvělej. To jak dokáže pracovat s hutnou atmosférou, jak vede herce, jak zajímavé charektery píše, jakej má čich na herce, jak dokáže pracovat s hudbou, kamerou, střihem a jak dokáže nechat film vygradovat, TO je ta geniálnost, kterou současný film postrádá. Neskutečnej zážitek, poslední půlhodinka je top jakého lze v současnosti dosáhnout. Celá trilogie drží nesmírně vysokou laťku a i když se pohybuje v co nejrealističtější rovině, tak nakonec obsáhne všechny legendární postavy comicsového univerza, po Jokerovi je to i Catwoman a nakonec i ten Robin. Mise splněna. Film už nemůže být větší, ať žije Nolan a jeho parta! P.S. Po druhém zhlédnutí ještě větší zážitek! [viděl v IMAXu 2x] [100%]

Martin Frič, klasik českého filmu (2008) (TV film)

Legenda českého filmu, jakou Frič bezpochyby byl, by si zasloužila mnohem komplexnější shrnutí svého díla a života než je v tomto dokumentu. Ovšem i tak sem spokojenej. I když snímek přeskakuje důležité etapy Fričova života a zabývá se spíše jeho koncem, tak má výhodu, že je velmi působivě natočen. Některá fakta, mně naprosto neznámá, potěšila a především líčení paní Sovákové bylo silné a působivé. Obsahově lehce průměrné, ale jinak výborné. [70%]

Byl jednou jeden film: Mechanický pomeranč (2011) (TV film)

Nejsem Kubrickovým fanouškem a Mechanický pomeranč považuji za osobité, ale nijak významné dílo. I přesto sem tímto dokumentem nepohrdl a udělal jsem dobře. Velmi živé vyprávění podpořeno zajímavými fakty i osobními názory mě upoutalo natolik, že mám chuť si Pomeranč pustit a znovu zauvažovat jestli ten Kubrick byl génius nebo je jen prostě přílíš přeceňovaný. [80%]

Na vlásku šťastně až navěky (2012)

Příjemný dovětek k úspěšnému animáku. Snímek na to jde jednoduše, vezme dvě nejmilejší a nejoblíbenější postavy a dá jim spoustu prostoru pobavit, a tak se taky děje. Já se bavil královsky. [100%]

Iron Sky (2012)

Nadšenecký, fanouškovský projekt snažící se rýpnout si do co největšího množství témat, ale na můj vkus se jedná o příliš měkký počin. Satira a parodování je základ tohoto snímku, ovšem dnes je publikum zvyklé na ledacos, takže v tomto případě se nejedná o nic urážlivého. Když opomenu obsah či podtext, tak musím zatleskat nad technickou stránku věci. Celá pasáž mimo planetu, ať už na Měsíci či ta s vesmírnými souboji, nepostrádá nápaditost, režisérův talent, ale především je to opulentní vizuální zážitek. Při pohledu na rozpočet parádní záležitost. Se scénami na Zemi už je to horší, ale pořád slušný standart. Režisér si své dítko ohlídal a po dlouhé přípravě, zahrnující především shánění financí, nám předložil příjemný počin, vynikající především ve vizuální stránce, ale obsahově vcelku zklámává. Nakonec musím říct, že Julia Dietze, na to že je Němka, vypadá více než dobře. [viděl v kině] [65%]