Poslední legie (2007)

Pokud přepnete mozek do režimu off-line a budete se na Poslední legii koukat jako na čistě dobrodružný snímek, tak se to dá vcelku zkousnout. I když toho černocha s dredy do půl zad jako hrdinného římského vojáka jsem rozdýchával do konce :-)

Můj tatínek a jeho spolubojovníci (2005)

Podle výpovědi pana Kašpara byl Heydrich i "velitelem všech koncentračních táborů", dle mé paměti žádná taková pozice neexistovala. Nejblíže k ní mohla mít asi funkce Inspektora KT, kterou zastával např. T. Eicke. Opravdové pousmání ve mě vyvolaly záběry z filmu Operace "Daybreak" (o atentátu na Heydricha), ve kterém není po legendární kobyliské zatáčce ani stopa, za to v něm Jirka Krampol parádně odhodí cigáro :-)

Vzpoura (2001) (TV film)

Povstání varšavského ghetta po "americku" (natáčený především na Slovensku). Vzhledem k tématu, se na filmu podílelo mnoho židů a židovských organizací a tvůrcům "vypomohli" i čtyři židovští konzultanté, ale očividně ani jeden z nich nebyl poradcem vojenským. Dle filmu byly k potlačení vzpoury použity i Tigery a ke zničení tohoto těžkého tanku postačuje pár molotovových koktejlů :-) Němečtí vojáci si pochodový krok odpočítávají v ruštině a přeživší židé na konec unikají v poválečné verzi Pragy RN... Další (a mnohem závažnější výtky) jsou pregnantně shrnuty v tomto komentáři na IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0250798/usercomments-27

Balada capartova (1968)

Cca desátá minuta: "PIETA - Vaší krev Pražská dlažba sákla a před tou krví Národ přísahá: Ve jménu Vašem Ortel vrahům přečtem Český lev je hrdým štítem obrněn. Vás zrada bratra zarazila na Vaší poutí životem. Před Vaší krví přísaháme Svobodná bude tato zem!"

Palubní střelec (1943)

Hlavní osa příběhu se točí kolem klasickém syžetu o dvou nesnášejících se mužích a jedné ženě. Z celého filmu je nejzajímavější část výcviku palubních střelců (natáčelo se přímo v HAGS - Harlingen Army Gunnery School v Texasu), během které se dočkáme i jednoho staromilského souboje na pěsti a akční scény s Jeepem.

Vojáci ze Stalingradu (1956)

Na poměry ruského válečného filmu se připravte na netradiční obsahovou stránku. Považte, film začíná ústupem během německé letní ofenzívy roku 1942 a dokonce se dočkáme i jeho kritiky (mladý poručík na výtky civilisty odpoví, že by to mohl nahlásit a nakousne, jaké následky by tato kritika mohla mít). Během nesmyslné zteče zahyne řada vojáků a odpovědný důstojník (bažící po slávě a vyhrožující vojákům zastřelením) je za tento čin následně degradován a postaven před tribunál. Bohužel, ideologická rovina je ve snímku též, ale naštěstí né v takové míře jako v jiných dílech a místo odporu vyvolává spíše úsměv.

Není Hietler jako Hitler (2006) (TV film)

To, že autor na dokumentu pracoval 15 let, na něm není bohužel příliš vidět. Drtivá většina natočeného materiálu byla zaručeně získana za mnohonásobně kratší časový úsek. Řada vyprávění pamětníků mi připadala, že byla filmována na jeden zátah a posléze jen sestřihána do finální podoby. Budilo to ve mě dojem, jako by autor některé pamětníky viděl pouze jednou a naposledy... Vesnic a městeček se stejně pohnutou historií jakou má Buchers nalezneme v našem pohraničí desítky. Bohužel...

Válečníci - Richard Lví Srdce (2008) (epizoda)

Z mého pohledu zatím nejslabší díl "Nesmrtelných válečníků". Digitální šípy byly až moc okaté a některé "davové" scény přespříliš nezalidněné (např. Richardovo vylodění v Jaffe či závěrečné střetnutí před jejími bránami).

Dukla - Pravda utopená v blátě (2008)

Veliká škoda, že autoři lépe nezpracovali natočený materiál. I když má "film" časovou linku (zhruba od r. 1938 do konce války), poskakuje z jedné události na druhou, z jedné etapy války na další příliš rychlým tempem, až místy tápete, o čem je zrovna řeč. Objektivně bych hodnotil 2 hvězdičkami, ale vzpomínajícím veteránům/veteránkám musím jednu přihodit. Oni si jí bezesporu zaslouží.

Zombie: Ostrov smrti (2006)

Z celého filmu jsou nejkvalitnější masky nemrtvých ostrovanů. "Herecké nasazení" jednotlivých zúčastněných tvoří, v symbióze s dialogy a chováním postav, nejhumornější složku tohoto dílka. Z počátku jsem se nejednou hlasitě zasmál, postupem času toho však začlo býti moc i na mě :-)