Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Animovaný
  • Horor

Recenze (268)

plakát

Veselý souboj (1950) 

Jako komedie slabší, ale zajímavé záběry z kobyliské vozovny a dalších míst Prahy (a parníkového výletu do Mělníka). Plus pěkná sbírka kořistní německé batožiny během pochodového cvičení.

plakát

Až se vrátíš... (1947) 

Bohužel, výsledný dojem o dost sráží konec filmu, který se převrátí až do grotesky (různé naháněčky a schovávačky po pavlači, psychologická plochost postav). Alespoň že ten úplně poslední záběr nás vrátí do poetičtější roviny. Pokud film stojí opravdu za něco vidět, tak je to krásná kamera.

plakát

Dravci (1948) 

Lokace: poválečný Krumlov. Potěší srovnání, že se ve vnitřním městě skoro nezměnil. V několika záběrech spatříme i okolí, tehdy ještě bez prstence komunistických bytovek. Ač film vznikal v roce 1947, svazácký elán už z něj sálá naplno. I Plachta má radši partyzánky a nabízené Lucky Strike odmítá. A budovaný most, kvůli kterému musí jít z cesty i milovaná zahrada inženýrovi vyvolené? Ten "povede k zahradám daleko krásnějším a ty budou patřit všem lidem! Všem!"

plakát

Mordová rokle (1951) 

Děj filmu se odehrává v době bitvy o Stalingrad a poslech moskevského vysílání dodává vesničanům sil k odporu. "Tam na Volze padají tisíce nejlepších sovětských lidí, za nás, za celý svět!" Bohužel, ve chvíli, kdy začnou postavy mluvit jak politruci, všechno pozitivní jde do kopru. Veliké plus za exteriéry, připomenutí toho, jak krásné vesnice jsme mívali.

plakát

Poslední vlak (1982) 

Film má na svou dobu nadstandardní hudební soundtrack složený z dobových písní (Suchý, Průchová, Petrovská) a dojde i na The Saints Rock'n'Roll od Billa Haleyho. Ten Frantu (V. Dlouhého) ale moc nebere, jakmile však uslyší z magneťáku ruskou srdceryvnou častušku, vyskočí a už kroutí volume doprava. Kdyby tvůrci ubrali na "uvědomělosti", určitě by to filmu jen prospělo a jeho morální poselství by získalo uvěřitelnější kontury. Bohužel, takle je ho většina víc k smíchu, než k zamyšlení. Jedno moudro na závěr: "Podívej se, ženská, pokud je normální, tak jí stačí rodina. Já kdybych měla rodinu a kdybysme vyšli s jedním platem, tak mě už do třídy nikdy nikdo nedostane." (vdavkuchtivá učitelka Paulová)

plakát

Ztracená stopa (1955) 

Žádná těžkotonážní propaganda se nekoná, příběh filmu se zaměřuje především na vojína Kříže a jeho služební i milostné trápení. Natočen je v podobném "pohádkovém" oparu jako ostatní pozitivně laděná díla z padesátých let, barva mu k tomu dodává další rozměr. Jako moudrý mentor je zde starý bača (starej kozák, dvě vojny přežil a tři roky u partyzánů), který umí vždy poradit, i ve chvíli milostného rozkolu: "...děvuch na svete ako dreva, do jeseňi zabudneš a na jár budeš oblátať druhů".

plakát

Vítězný lid (1977) 

Traplovsky dokonalé! Moudrý rozvážný baťuška Gottwald v boji o "podstatu naší národní existence", v boji proti "novému Mnichovu". Co záběr, co dialog, to perla. V sedmdesátých letech jsme ty komedie fakt uměli.

plakát

Kariéra (1984) 

Vidět stropnického umaštěnej emanovskej účes oko nepohladí, ale vidět ho pak i ve slipech, navrch během zoufalejch pokusů o erotické scény, to až zabolí. O to větší má pak divák radost sledovat, jak se mu nic (po právu) nedaří. Jeden z názorných příkladů, kam vede "intelektuálně nevyrovnané manželství"!

plakát

Pohled do očí (1961) 

Zřejmě nejpoetičtější socialistické drama začátku 60. let. Krásná forma zde naráží na rudý obsah, přes který se mi těžko přenášelo. Otec Olgy byl "zvlášť kádrově původní - rudé odbory, v třicátym pátym po nějaký špionážní provokaci emigrace do Sovětu, interbrigády... ; Kdy se vrátíš? Po prolétářské revoluci!"

plakát

Noc oranžových ohňů (1974) 

O něco méně uvědomělé, než by člověk čekal. Řemeslně zvládnuté s dobrou kamerou (řada close-ups a pohledů z první osoby, vyvolávajících pocity stísněnosti nápravného zařízení). Jeden z muklů obhajuje své členství ve straně slovy: "Akorát sem u nich byl, jestli tomu rozumíš." A takovejch "muklů" se nám tu od sametu toulá...

Reklama

Reklama