Škatuláci (2014)

Pokud máte dost světů, kde je vše uhlazené a přeslazené, potom jsou Škatuláci rozhodně dobrou volbou. Navíc je to chytré a skvěle animované. Ty stroje! Konečně se tady také někdo zaměřuje i na tu utajovanější stránku dítěte.

Skyfall (2012)

Odcházení po Bondovsku ;)

Chlapectví (2014)

Film se točil dvanáct let, takže skutečně vidíme vyrůstat jeho hrdiny. Všechno, co se stane, známe buď sami od sebe nebo od kamarádů. V kombinaci s délkou natáčení to ještě více umocňuje atmosféru věrohodnosti, normálnosti a opravdovosti. Nevěřil jsem, že sledování něčeho tak normálního mě může tak potěšit.

Běž, chlapče, běž (2013)

Příběh určitě stojí za vidění, překvapivě často jsem tomu ale nevěřil. Nevím, jestli to dělala jen kamera, ale měl jsem problém zapomenout na to, že koukám na film, kterýžto pocit mám velmi rád. Rozhodně ale nelituji, i přes to má film rozhodně co nabídnout. Mně tuto tématiku trochu zamotalo i to, že mi byl hlavní hrdina v mnoha scénách dost nesympatický a přesto jsem mu samozřejmě nepřestal držet palce ani na chvíli. Není špatné si občas připomenout, jaké dnes už pro mě naprosto neuvěřitelné svinstvo tu bylo jen pár let zpátky.

Život pod vodou (2004)

Úžasný film. Andersonovský svět a jeho zákony musí člověku sednout, ale když se tak stane, málokdo ho nebude chtít občas navštěvovat. Jedna z věcí, které mi již dlouhou dobu chyběly ke štěstí, byl Bill Murray jako akční hrdina. Tenhle film dokonce předčil mé očekávání a přisoudil mu k tomu župan a pantofle. Nostalgie, pravdivé odpovědi na otázky, ať už je položil kdokoliv, nádherné záběry a magičtí tvorové a láska. Co by člověk vlastně ještě chtěl?

Borgman (2013)

Nerad se dívám na to, když jsou poměrně hodní lidé zbytečně terorizování a postupně ničeni zlem. Zcela tu postrádám nějakou katarzi, vysvětlení, cokoliv. Ne, že bych něměl rád filmy o zlu, ale musím ho chápat. Dogville je skvělé, Borgmanovi nerozumím.

V jako Vendeta (2005)

Docela zklamání. Není to vyloženě špatné, ale nějak na mě pořád dýchalo, že by se to dalo celé udělat věrohodněji, hmatatelněji (vůbec nemluvím o tricích a podobně). Je to taky dost Holywood. Pár cenných momentů tu najdeme, ale nestačí to. Totalitní Británie, pokusy na lidech, místy zajímavý hrdina (v některých scénách šel hodně na nervy) a sympatická herečka by mohli za normálních okolnolností tvořit hezký scifi film. Tak aspoň že ta školačkovská Natálka.

Cizinci ve vlaku (1951)

Nápad a první dvě třetiny hodně dobré, konec už ale přeci jen dost zestárl - je to hodně naivní záležitost. Ale postupná gradace od setkání ve vlaku je skvělá.